Kişisel Blog Siteleri için 6 Eklenti Önerisi


Wood Blog Text Shape on Wooden Floor Against Blue Wall with Copy Space 3D Illustration

İnsanoğlu, var olduğu günden bugüne kadar çok farklı şekillerde ve çok farklı amaçlarla notlar tutmuştur. Yazının bulunmasından önce, mağara duvarlarına çizilen resimlerden başlayarak, yazının icadı ve teknolojinin gelişim aşamalarında bu notlar da çok farklı şekillere bürünmüştür.

Yüzyıllar öncesinden günümüze geldiğimizde, internet kullanımının gün geçtikçe artması, hatta hayatımızın tamamını etkisi altına alması, geçmişten bugüne gelen not tutma alışkanlığımız ve kendimizi ifade etme içgüdümüz bizleri blog siteleri açarak farklı konularda farklı içerikler paylaşmaya itmiştir.

Blog sitesi açmak için pek çok farklı yöntem mevcuttur. Bunlardan biri; alan adı ve hosting gerektirmeden, belli şablolar üzerinden açılan ücretsiz platformlar olduğu gibi bir diğeri de alan adını ve hostingi alarak kendinize özgü bir blog sitesi açmaktır. Blog sitesi açmak için isterseniz özel bir tasarım ve yazılım yaptırabilir, ya da OpenCart, WordPress ve Joomla gibi ücretsiz yazılımları da kullanabilirsiniz. Özel yazılım gerektiren web sitelerinin maliyeti yüksek olacağından, farklı tema ve eklenti özelliklerini ücretsiz olarak sunan yazılımlar tercih edilmektedir.

Bu yazımda, kullanıcılarına ücretsiz olarak hizmet sunan WordPress’te hangi eklentilerin kişisel blog sitelerinde mutlaka olması gerektiğinde bahsedeceğim. Hangi konuda ve alanda blog sitesi açarsanız açın, kişisel blog sitenizde olması gereken eklentileri şu şekilde sıralayabiliriz.

1-Akismet

Eğer internet üzerinden bir şeyler yapmayı düşünüyorsanız, yapacağınız ilk şey güvenlik önlemlerini almak olmalıdır. Blog sitelerinin en büyük sıkıntılarından bir tanesi, paylaşılan içeriklerin altına yapılan spam yorumlardır. Bu yorumlardan kurtulmak için Akismet eklentisini mutlaka etkinleştirmenizi tavsiye ederim. 

2- WPtouch Mobile Plugin

Mobil trafiğin geçmiş yıla oranla yaklaşık %38 civarında artış göstermesi, şuan web sitelerine sağlanan mobil trafiğin %60’lar civarında olması ve Google’ın da sıralamalarda dikkate aldığı mobil uyumluluk kriterine uygun bir web sitesi sahibi olmak için WPtouch Mobile Plugin eklentisi tam size göre. İndirmesi ve kurulumu çok kısa süren bu eklenti ile sitenizi anında mobil uyumlu yapabilir; hem trafiğinizi arttırabilir hem de Google’da ilk sıralarda çıkma şansı yakalayabilirsiniz. Yükledikten sonra “Ayarlar” kısmından İngilizce olan yazıları Türkçe’ye çevirmeniz mümkün.

3- Yoast SEO

İnternet sitesi açmak, içerik üretmek..vs bunların hepsi siteye ziyaretçi çekmek, Google sıralamalarında yükselmek için önemlidir. Ancak ürettiğiniz bu içeriği daha fazla kişiye ulaştırmak için öncelikle sitenizi Google’a pazarlamanız gerekmektedir. Bu nasıl olacak elbetteki SEO çalışmasıyla. Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi SEO çalışmaları siteiçi SEO ve sitedışı SEO olarak ikiye ayrılır. Siz site dışında SEO çalışmaları yapsanız da site içeriğinizin de SEO’ya uygun olması gerekir. Bu kapsamda WordPress’in biz kullanıcılarına sunmuş olduğu en faydalı eklentilerden biri hiç şüphesiz Yoast SEO’dur. Bu eklenti sayesinde, gireceğiniz içeriğin başlığını, açıklama ve anahta kelimelerini belirleyebilirsiniz. Ayrıca yoğunlaşmak istediğiniz hedef anahtar kelimeyi belirleyebilir ve içerikte yüzde kaç oranında kullanıldığını görebilirsiniz. Tüm ayarları yatıktan sonra uygulama, kırmızı, sarı ve yeşil iconlarla ayarların ne derece doğru olduğunu da göstermektedir. Yanlış olan bir ayar var ise eğer bunu “Sayfa Analizi” sekmesinde maddeler halinde belirtmektedir. Aşağıdaki görselde, örnek bir SEO çalışması yapılmıştır. Her bölümde, yapılan ayarlar ile ilgili bilgiler ve uyarılar mevcuttur.seo-eklentisi-yoast-seo

4- Feedburner Optin Form

İçerikleri girdiniz, gerekli SEO ayarlarını da yaptınız peki girmiş olduğunuz her içerik için sitenize günlük olarak nasıl trafik  sağlarsınız? İşte size, sitenize e-bülten kaydı yapma imkanı veren bir uygulama. Bu uygulamayı kurduktan sonra “Bileşenler” kısmından sitenizin istediğiniz herhangi bir yerine koyabilir ve bu şekilde sitenizi ziyaret eden kişileri, oluşturulan her içerikten günlük olarak mail ile haberdar edebilirsiniz. Günlük trafiği düşük ve tanınmış bir sitesi değilseniz eğer bu form ile üye kazanmak elbetteki kolay olmayacaktır. Sitenize gelen ziyaretçilerinizi e-bülten’e kayıt yapmaları konusunda ikna etmek için onlara küçük kampanyalar hazırlayabilir, çekilişle küçük hediyeler verebilirsiniz. Buradaki işlem tamamen sizin yaratıcılığınıza ve ikna kabiliyetinize bağlıdır.

5- upPrev

Blog sitesi kurmanın ilk amacı her zaman fayda sağlamak olmalıdır. Siteye organik ya da doğrudan gelen ziyaretçilere, görüntülemiş oldukları içeriğe uygun diğer içerikler ile de farklı seçenekler sunmak, siteye gelen ziyaretçilerin farklı sayfalar dolaşmasını ve sitede daha uzun süre kalmasını sağlayacaktır. Bunu sağlamak için sizlere yardımcı olacak en güzel eklentilerden biri upPrev’dir. Bu eklenti ile sitenizdeki içeriğe göz atan bir ziyaretçiye, aynı içeriğe uygun diğer içerikleri de sunabilirsiniz. Eklentinin ayarlar kısmına gelerek; görünüm, içerik, bağlantılar gibi birçok ayarı yapabilirsiniz. Açılacak olan eklenti penceresinin büyüklüğünden, sayfanın sağında ya da solunda oluşuna, kaç adet içerik önereceğine kadar pek çok ayar yapmak mümkündür.

upprv-eklenti

6 – Digg Digg

Sizlere önermek istediğim bu eklenti ile hem site içeriğinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilir hem de sitenizin SEO çalışmalarında önemli bir hamle yapmış olursunuz. Digg Digg eklentisini sitenin herhangi bir yerine kurarak, içeriklerinizin sosyal medya sitelerinde paylaşılması için kolaylık sağlar.

sosyal-medya-eklentisi

+1 – Google XML Sitemap

Artık hepimizin bildiği üzere Google sitelerimizi botlarla, ara ara ziyaret edip taramakta, site içeriğimizi kontrol etmektedir. Gelen bu botları sitemizi rahatça gezebilmeleri, tüm yenilikleri rahatça bulabilmeleri için onlara klavuzluk edecek haritalar oluşturmalıyız. Bu haritaları hazırlamak için en ideal eklentilerden bir tane Google XML Sitemap. Bu eklenti ile sitenizde oluşturmuş olduğunuz içerikleri otomatik olarak, anında site haritanıza eklenmesini sağlayabilirsiniz. Sitenize gelen botlara rehberlik edecek olan bu eklenti ile arama sıralamalarında sitenizi bir adım daha öne geçirebilirsiniz. 

WordPress kurulumu ve kullanması kolay olduğu kadar çok farklı eklentiler ile de farklı imkanlar sağlıyor. İhtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi belirledikten sonra gerekli eklentiyi bulup sitenize yükleyebilirsiniz. Bu makalemizde belirttiğimiz eklentiler, sizlere fayda sağlayacağını düşündüğümüz ve her sitede olması gerektiğine inandığımız eklentilerdir. Bu eklentiler dışında biraz araştırma yaptığınızda tüm ihtiyaçlarınıza uygun yüzlerce farklı eklenti bulabilir ve sitenizi daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

7 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir