Joomla Nedir? Bir CMS yani Content Management System açılımı olarak İçerik Yönetim Sistemidir. PHP veri tabanı ile yazılmıştır. Veri tabanı esasen MySQL’i kullanılır. Açık kaynak kodlu Joomla ücretsiz bir yazılımdır. GNU lisansı ile yapılmış, Joomla’nın üretilme yeri web tasarım hakkında bilgisi olmayan bir kişinin bile dinamik yapı da bir site oluşturmasıyla kolayca yönetilir. Joomla bir yönden internet günlüğü olarak belirtilebilir. Tüm sistem aslında tek satır kod yazmaksızın yönetilebilir. Ayrıca joomla açık kaynak kodlu bir sistem olduğu için web üzerinde güzel bir geliştirici kitlesine sahiptir.

Joomla Nasıl Kurulmalıdır?

Joomla’nın kurulumu aslında oldukça kolaydır. Bunun için ilk olarak Joomla’nın sitesinden kurulum dosyalarını indirmek gerekiyor. Daha sonra dilini Türkçe olarak seçemediğimiz içinde kurulum tamamlanınca sistem İngilizce olarak karşımıza çıkıyordu. Joomla’yı eğer isterseniz Türkçe yapmak adına kurulum tamamlandıktan sonra o versiyona ait Türkçe dil paketini internetten üzerinden bulup ayrıca yüklemeniz gerekiyor. Bulduğunuz indirme linkinden indirdiğiniz sıkıştırılmış dosyalar içinde uygun dil paketi bulunur. Kurulum tamamlandıktan sonra ise dili değiştirebilirsiniz. Kurulum dosyasını bilgisayarlarınıza indirdikten hemen sonra bu dosyaları sunucumuzun kök klasörüne kopyalıyoruz. Daha sonra yapacağımız hamle ile joomlanın kurulum ekranı karşımıza gelecektir.

Joomla Nasıl Kullanılmalıdır?

Joomla’nın aslında kullanılması ve yönetilmesi gayet kolaydır. Bütün bir sistem tek bir yönetim panelinden idare edilebilir. Bu panelden istediğiniz gibi yeni yazı ekleyebilir, yazılarınızı klasörleyebilirsiniz ve yazıların gösterilme sırasını belirleyip eklentiler, temalar eklersiniz. Kullanıcı görünüş yönetiminden ise site temalarını değiştirebilir istediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

Joomla editörleri sayesinde hazırladığınız sayfadaki HTML ya da CSS kodlaması sizin için önemsizdir çünkü yapmanız gerekmez ne görüyorsanız onu alırsınız mantığı ile editörde hemen hemen word de yazı yazıyormuş gibi ne görüyorsanız odur. İçeriği nasıl tasarlarsanız sayfada da o şekilde görünecektir. Ayrıca bu sistem CSS ya da Javascript kullanarak içeriği geliştirmeye de izin verir. Joomlanın en güzel yetenekleri ve deneyimli kullanıcıların sunduğu imkânlar sayı sayılmasıyla bitmez siz en iyisi sizler joomla’yı indirin ve gerisini kendiniz belirleyin çünkü kullanışlıdır.

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

Yorum Yazın