Java Programlama Nedir? Avantajları Nelerdir?


Java Programlama Nedir Avantajları Nelerdir?
Java Programlama Nedir Avantajları Nelerdir?

Java programlama 1996 yılında James Gosling tarafından geliştirilen bir dildir. Java yazılımının birçok avantajı vardır.

Java Yazılımı İndirilirse Ne Olur?

Java yazılımı indirildiği zaman bilgisayarınıza Java Runtime Environment yüklenmektedir. Yüklenince şunlar da bilgisayarınızda olur:

 • Java Virtual Machine
 • Java platformu çekirdek sınıfları
 • Destekleyici kitaplıklar olacaktır. Yani yazılımı çalıştırmanız için gereken bölümler yer alır.

Java Nasıl İndirilir?

İnternetten java programlama indirmek için kendi sitesine doğrudan ulaşabilir ve hızlı indirme başlatabilirsiniz.  Java com şeklinde arama motoruna yazdığınız zaman, açılan sayfanın orta bölümündeki butona basınca otomatik olarak indirme başlayacaktır. İndirme işlemi için ücret gerekmemektedir. Eğer bilgisayarınızda java programının yüklü olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, aynı sayfadaki alt kısımdaki işaretleri takip ederek, sürüm doğrulama işlemi yapabilirsiniz. Java’nın indirdiğiniz sürümü, en güncel sürüm olacaktır. Java çok uzun zamandır kullanılan bir programlama dili olarak yaygın şekilde indirilen, kullanılan bir yazılımdır.

Java’nın Avantajları Neler?

Java avantajları bu yazılımın neden çok tercih edildiğinin de kanıtı olarak düşünülebilir. Örneğin ilk avantajı olarak basit olması akla gelmektedir. Yeni yazılım dili öğrenmek isteyenler için bu kapsamda denenebilir. Okunaklı, kolay ve dikkat çekici özellikleri vardır. C++’ dan alınan özelliklerle de bu sağlanır. Ayrıca geleceğe yönelik olarak kolaylaştırılma imkanı da vardır. Java programlamanın diğer artılarını sıralamak gerekirse:

 • Güvenli bir programlama dilidir. İndirdiğiniz andan itibaren uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz. Diğer sistemlere zarar vermemesi güvenilirliği artıran bir özelliktir. İnternet uygulamalarına karşı sağladığı güvenlik de artı demektir. Erişimde güvenliği sağlar. Kredi kartı bilgilerinin ve diğer kişisel önemli bilgilerin korunması için önem teşkil etmektedir.
 • Taşınabilir özelliğe sahiptir. Farklı ortamlarda çalıştırılabilmesi bu artıyı sağlar. İşletim sistemi değiştiği zaman da kullanılır. Transfer edilebilir özelliği de vardır.
 • Nesne odaklıdır. C++ nesne yönelimlinin özelliklerinden yararlanmaktadır.
 • Okuyuculu ve güçlüdür. Yani çalışma zaman kontrolleri doğrultusunda hatasız bir şekilde kullanım sağlamayı destekler. Çok kullanıcılı sistemlerle uyumlu olması da artı sağlar.
 • Tarafsız bir yapısı vardır. Yani donanımdan bağımsız bir şekilde kurulur. Bir işletim sistemine ya da bir makineye bağlı biçimde çalışması gerekmez.
 • Yapısı dinamiktir ve yorumlanabilir niteliktedir. Bazı platformları desteklemesi nedeniyle bu özelliği almaktadır.
 • Java programlama dağıtılmış özelliktedir, tasarımı bu yöndedir. Ayrıca internetle beraber çalışmaktadır.
 • Java sağlam bir dildir.
 • Kullanılan objelerin bilgilerini taşıması nesne erişimini doğrulamak içindir.

Java Dili İle Android Programlama

Yaygın kullanılan Android Programlama, Java dili ile yapılabilmektedir. Ancak bunun için temel düzeyde PHP– Objective-C dillerine hakim olmak gerekmektedir. Birçok telefon ve bilgisayardaki Android uygulamalarının geliştirilmesi için Java programlama dili yaygın şekilde kullanılmaktadır. Dilinin temel özelliklerine bağlı oluşan artılar, Android ile önemli ölçüde uyum sağlamaktadır. Ayrıca Android uygulamalarının geliştirilmesi için de Java kullanılabilmektedir.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir