in

İnternet Hızınızı Test Edebileceğiniz 7 Site

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde internet oldukça önemli bir yere sahiptir. Fakat ne yazık ki Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde internet kullanımı yeterince verimli ve hızlı sağlanamamaktadır. Bu nedenle özellikle internetle büyüyen genç nesilde internet hızını ölçmek adeta bir hastalığa dönüşmüştür. İnternet hızını ölçmede en önemli faktör, pratikte ne kadar hızlı olduğunu anlayabilmektir. Teorik ve sanal düzeyde bizlere vaat edilen yüksek hızlı internetler, pratikte ne yazık ki bu performansı sergileyememektedir. Bu problemin başında adil kullanım kotası gelmektedir. Son günlerde yaşanan gelişmelerle, BTK tarafından adil kullanım kotası hakkında düzenlemeler yapılsa da, uzun yıllardır internet yavaşlığı ülkemizde yaşanan ciddi bir problemdir. İnternetin yavaş olmasında tabii ki tek unsur adil kullanım kotası değildir. Aynı zamanda günün belirli saatlerinde yaşanan yoğunluklar da internetin yavaşlamasına sebep olabilir. Bu gibi sebeplerden dolayı zaman zaman internet hızımızı ölçmek isteriz. İnternet hızınızı sağlıklı bir şekilde ölçebileceğiniz verimli bir şekilde çalışan web siteleri mevcuttur. Biz de sizler için bu web sitelerini araştırıp derledik.

  • Speedtest: İnternet hızı ölçmede en yaygın kullanılan internet sitesi budur ve speedtest.net adresinden ulaşılabilir olur.
  • Speedof Me: Bu internet hızı ölçme sitesine speedof.me adresinden ulaşabilir ve sol altta bulunan start test butonuna tıklayarak, internet hızınızı ölçebilirsiniz.
  • TestMy Net: İnternet hızınızı ölçmek için testmy.net adresinden bu siteye ulaşabilir ve “test my internet” butonunu tıklayarak hızınızı ölçebilirsiniz.
  • Fast: İnternet üzerinden dizi izleme platformu olan Netflix tarafından geliştirilen bu internet sitesine fast.com adresinden ulaşabilir ve yalnızca siteye girerek, hiçbir şey yapmadan internet hızınızı kolayca ölçebilirsiniz.
  • Türk Telekom: Türkiye’de en geniş altyapıya sahip olan ve en çok tercih edilen internet sağlayıcı olan Türk Telekom tarafından sunulan bu internet sitesine hiztesti.turktelekom.com.tr adresinden ulaşabilir ve hızınızı ölçebilirsiniz. Web sitesine girdikten sonra karşınıza çıkan uyarı ekranında “evet” butonuna tıkladıktan sonra “başlat” butonuna tıklamanız yeterlidir.
  • Hızını Test Et: Türk Telekom’un hız ölçme sitesine alternatif olarak Türkiye menşeli olan bu internet sitesine hizinitestet.net  adresinden ulaşabilir ve kolayca hızınızı test edebilirsiniz. Sayfayı biraz aşağı kaydırarak “başlat” butonunu tıklamanız yeterli olacaktır.
  • FCC Speed Test: Son olarak cep telefonundan internet hızınızı ölçmeye yarayan bu uygulama Android yazılımlar için kullanılabilir ve Google Play Store üzerinden indirilebilir.

İster bilgisayardan, isterseniz de telefondan hız ölçerken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, hız testi yaparken internet kullanımlarınızı durdurmak olmalıdır. Hız testi yaparken internetin aktif olarak kullanılması ortaya çıkan sonuçların doğruluğunu olumsuz etkilemektedir. En verimli sonuçları almak için, sunduğumuz bütün farklı internet sitelerinden ayrı ayrı hız testleri yapılmasını önermekteyiz. Aynı zamanda günün farklı saatlerinde hız testleri yapılması da sonucu çok daha güvenilir yapacaktır. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi insanların yoğun bir şekilde internet kullanımı yaptığı saatlerde internet hızlarında düşüşler yaşanmaktadır.

1 Yorum Mevcut

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Data Mining – Veri Madenciliği Nedir?

E-Ticaret Nedir? Nereden Başlamalıyım?