Inode nedir? Hosting hizmetlerinde sıklıkla kullanılan ve karşılaşılan bir ifade olan inode’nin ne olduğunu ve inode limitlerinin ne anlama geldiğini inceliyoruz.

Inode, barındırma hesabınızda (hosting) yer alan dosyaların, veritabanlarının, dizinin/klasörün ait olduğu kullanıcıların, kullanıcının bulunduğu grup, dosya veya dizinin oluşturulma tarihinin, erişim izinlerinin ve buna benzer dosyalama sistemi nesnelerini tutan bir kayıt sistemidir.

Özetle inode, dosya ismi dışında tüm bilgileri depolayan sistemdir. Web sitenize/barındırma alanınıza yüklediğiniz her bir nesne (dosya) için bir inode kaydı oluşmaktadır.

Inode Sınırına Ulaşılırsa Ne Olur?

Belirlenen Inode sınırına ulaşıldığında ilgili web alanında artık daha fazla dosya oluşturulamaz. Bu limitin dolması aynı zamanda web sitesinin de düzgün çalışmamasına yol açabilir.

Bu durumda, çözüm sağlamak için web alanında yer alan kullanılmayan dosyaları, log dosyaları, resimler, e-postalar ve spam klasörü temizlenerek alan açılabilir.

Inode Sayısı Nasıl Düşürülür?

Web alanınızdaki inode sayısını düşürmek için hosting hesabınıza giriş yaparak, dosya dizininde bulunan, ihtiyaç duymadığınız ve gereksiz dosyaları temizlemeniz gerekmektedir.

Yapacağınız temizlik ile mevcut inode sayısı, belirlenmiş olan limitler altına düşürebilir. Böylece hesabınızı sorunsuz ve kesintisiz kullanmaya devam edebilirsiniz.

Inode Bilgisi Nasıl Görüntülenir?

Barındırma hesabınızda kullanmakta olduğunuz inode sayısını, hosting kontrol paneliniz üzerindeki ilgili alandan görüntüleyebilirsiniz.

Natro Hosting Inode Sınırı Nedir?

Natro üzerinde barınan web siteleri için belirlenmiş inode limitleri şu şekildedir;

  • Linux tabanlı sunucularda barınan hosting hesapları için 250.000 Adet dosya
  • Windows tabanlı sunucularda barınan hosting hesapları için 500.000 Adet dosya
Yazar

Natro Hosting bünyesinde görev yapmakta olan Emin Doğu, Hosting Dergi, Hosting TV gibi projelerin Genel Yayın Yönetmenliğini yürütmektedir.