“İkinci El Alan Adı Satış Platformu”, Natro müşterilerinin alan adlarını satışa çıkartmalarını sağlamak için kullanıma sunulan bir hizmettir. Eğer Natro müşterisiyseniz, sahip olduğunuz alan adlarını bu platform sayesinde kolaylıkla ve güvenli bir şekilde satışa çıkartabilirsiniz.

İkinci El Alan Adı Satış Platformu üzerinden, sadece .com, .net ve .org uzantılı alan adları satışa sunulmaktadır.

Peki bu alan adlarını satışa çıkartmak için gerekli diğer koşullar nelerdir?
  • .com, .net ve .org dışındaki diğer uzantılar, şuan için satışa çıkartılamamaktadır.
  • Alan adınızın aktif olması ve süresinin en az 45 gün kalmış olması gerekmektedir. Eğer, alan adınızın süresi 45 gün kalmış ise; ve satışa çıkardığınız alan adını uzatmadıysanız, alan adı satışınız durdurulur. Yenileme işlemi yaptığınızda ise; alan adı satış işleminiz devam eder.

Alan adınızı satışa çıkartabilmeniz için, alt limit 10$ üst limit ise; 1.000$ olarak belirlenmiştir. Alan adınızın başarılı bir şekilde satılması durumunda, %5 oranında bir işlem komisyonu da alındığını unutmamanız gerekir. Fiyatlandırmayı bu doğrultuda gerçekleştirebilirsiniz.

Alan adınızı satışa çıkartırken, yapmanız gereken en önemli işlem “Anahtar Kelime” belirleme işlemidir.

Satışa çıkaracağınız alan adınız için, maksimum 6 adet anahtar kelime belirleyebilirsiniz. Belirlenen bu anahtar kelimeler ile, alan adı sorgulama sonuçlarında, bu kelimelerle eşleşen alan adları müşterilere listelenir. Ancak; anahtar kelime sorgulama sırasında, hiçbir kelime için özel olarak listeleme ve sıralama önceliği bulunmamaktadır. Bu nedenle; anahtar kelimelerinizi, satışa çıkardığınız alan adınıza en uygun olabilecek şekilde belirlemeyi unutmayın. Dilerseniz; bu anahtar kelimeleri, alan adınızı satışa çıkardıktan sonra, bir teklif gelene kadar değiştirilebilirsiniz. Ancak; teklif geldiğinde; herhangi bir değişiklik yapılamamaktadır. 

Satışa sunduğunuz alan adları, Natro’nun alt yapı algoritmasına eklenmektedir. Böylelikle;  belirttiğiniz anahtar kelimeler ile bir alan adı sorgulandığında, “İkinci El Alan Adı” olarak sorgulama ekranında listelenecektir. Natro domain sorgulama sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Domain Firması Seçerken Bunlara Dikkat Edin !

Alan adınızın satış işlemi gerçekleştikten sonra, işlemi onaylamanız ardından süreç tamamlanmış olacaktır. İkinci El Alan Adı Satış Platformu ile ilgili bilgi bankasına buradan ulaşarak, diğer detaylar konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

İkinci El Alan Adı Satış Platformu Üzerinden Alan Adınızı Nasıl Satışa Çıkartabilirsiniz?

 

  • Müşteri panelinize giriş yaptıktan sonra, Alan Adı Yönetimi > Aktif Alan Adlarınız bölümüne tıklamanız gerekmektedir.

  • Buradan yönetmek istediğiniz alan adına “Yönet” demeniz gerekmektedir. Uzantısı (com, net, veya org olmalıdır.)

  • Daha sonra Alan Adı Yönetim sayfanızda aşağıya doğru indiğinizde, sağ orta kenarda “İkinci El Alan Adı” bölümünü göreceksiniz. Eğer doğru uzantı için işlem yapıyorsanız, “Satışa Çıkart” butonu karşınıza çıkacaktır. Bu butona tıklayarak, işleminize devam edebilirsiniz.

  • “Satışa Çıkart” butonuna tıkladıktan sonra, karşınıza alan adınızın “Satış Fiyatı” nı ve “Anahtar Kelime”leri belirleyebileceğiniz bir alan çıkacaktır. Buradan fiyatlandırmayı belirlediğiniz, üzerine otomatik olarak komisyon eklenecektir. Aynı zamanda, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi bu bölümde alan adınız için maksimum 6 tane olmak üzere, anahtar kelimenizi belirlemeniz gerekmektedir.

Tüm bu adımlardan sonra işleminizi tamamlamak için “Kaydet” butonuna tıklamanız yeterlidir. Bu işlemlerin ardından, alan adınız satışa çıkarılmış olacak ve size bununla ilgili Natro tarafından bir bilgilendirme maili ulaşacaktır.

Daha sonra, alan adı sorgulama sayfasına gelerek, satışa çıkarttığınız alan adınızı görebilirsiniz.

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.