IIS 7 Üzerinde CSR Kodu Oluşturmak


young it engeneer business man with thin modern aluminium laptop in network server room

Merhaba bu yazımızda size kısaca Windows sunucularda CSR dosyası oluşturulmasından bahsedeceğim.

Peki nedir CSR kodu ve ne işe yarar? Ne zaman bu işlemi yapmaya ihtiyaç duyacaksınız?

CSR kodu SSL sertifikası oluşturabilmek için sitenin çalıştığı sunucudan alınan bir anahtar dosyasıdır.

Daha da detayına girecek olursak ; CSR ( Certificate Signing Request ) web ortamında kullanılan şifreleme altyapısı içerisinde; sertifikaların üreticisi olan firma/firmalara gönderilen bir dijital mesaj bütünüdür. Bu mesaj içeriğinde sertifika isteğinde bulunan web site adresi ve bu siteye sahip kişi/firma bilgilerini içermektedir.

Web siteniz için herhangi bir amaç ile SSL sertifikası satın almak istediğinizde sertifikanızı satın almaya karar verdiğiniz firma sizden bu kodu talep edecektir. Bu kod SSL üretiminde olmaz ise olmaz bir aşamadır, çünkü sahip olacağınız sertifikanız bu kod içerisinde göndereceğiniz bilgiler bütününe göre üretilmektedir.

Herhangi bir kontrol paneli kullanmayan veya kontrol paneli üzerinde CSR kodu oluşturma fonksiyonu bulunmayan Windows kullanıcıları için IIS7.x versiyonunda nasıl CSR kodu oluşturabileceğimize hep birlikte bakalım.

CSR kodunuzu sunucunuzdan aşağıdaki adımları takip ederek oluşturabilirsiniz.

  • Sunucunuzda Başlat->Çalıştır bölümüne inetmgr yazarak ok tıklayın.
  • Açılacak ekranda “Server Certificates” bölümüne çift tıklayın.
  • Sağ menüde yer alan “Create Certificate Request” linkine tıklayın.
  • Gelen ekrandaki bilgileri aşağıdaki yönergelere göre doldurunuz. Bu bölümde kullanacağınız bilgilerde Türkçe karakter kullanmamanız daha sağlıklı olacaktır.City/Location” ve “State/Province” bölümlerinde yazacağınız bilgilere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu alanlarda yazacağınız bilgiler sizin sertifika üreticisi üzerindeki bilgileriniz olduğundan önemlidir.
  • “Next ” diyerek devam ediyoruz. Bu adımda 2048 olarak tercihinizi düzenlemeniz oldukça önemlidir. 1024 bit uzunluğunda ürettiğiniz CSR kodu ile satın alacağınız sertifika hatalı oluşabilir veya siparişinizi ilk aşamada vermenize engel teşkil edebilir.
  • Bilgileri belirtildiği şekilde düzenledikten sonra yine “Next” diyerek devam ediyoruz. Gelen ekranda CSR kodunu kaydedeceğimiz dosya yolunu belirtiyoruz ve “Finish” e tıklıyoruz.
  • CSR kodunuz hazır, dosyanızı kaydettiğiniz yoldan “Notepad” kullanarak görüntüleyebilirsiniz.

Oluşturduğunuz CSR kodunuzun tamamını seçerek kopyalayın ; şimdi bu kodu  kullanarak https://www.natro.com/ssl/ssl-sertifikasi adresimizden SSL siparişinizi tamamlayabilirsiniz. Siparişiniz esnasında Server Tipi olarak IIS7.x şeklinde seçim yapmayı unutmayın.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

4 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. E-ticaret SSL sertifikası oluşturabilmek için sitenin çalıştığı sunucu üzerinde paylaştığınız bu kaynağınız çok yararlı oldu.Çok teşekkürler…