in , ,

IDN Nedir? Türkiye’de IDN Kullanılıyor Mu?

IDN Nedir?

İnternet Değişim Noktası (IDN), bu zamana kadar Türkiye’de kullanılmayan ve dünya genelinde 230 kadar olduğu belirtilen bir yapıdır. İnternet Değişim Noktası ismi, internet trafiğinin değişim noktası anlamına gelen,  “İnternet Exchanger”’dan gelmektedir. Bu değişim noktasını, internet trafiğinde rahatlamayı sağlayacak olan bir değişim alanı olarak düşünebiliriz. Günümüzde ise; 5G gibi teknolojilerin konuşulduğu düşünülürse, IDN de  bir o kadar üzerinde durulması gereken konu olmalı.

Ülkemizde daha önce 2 defa IDN kurulmuş fakat; sürekliliği sağlanamayarak başarılı olamamıştır. Son günlerde ise;  toplam 3 tane olacak şekilde bağımsız bir IDN yapısı oluşturulması planlanıyor. Peki bu yapılar nerede bulunacak?

1 tanesi Ankara, 2 tanesi ise; İstanbul.

IDN yapısını daha farklı bir şekilde nasıl açıklayabiliriz?

IDN yapısını daha kolay bir şekilde özetleyebilmek için “Siber İpek Yolu”nu ele alalım. Üzerinden milyonca taşıtın geçtiği yüksek hızlarda gidilmeye çalışılan bir otoyolda, taşıtların belirli alanlardan geçmesinin zorunlu kılınması, taşıtın alacağı yolun artmasına ve hızının azalmasına neden olacaktır. Eğer, yolda tüm araçlar hızlıca tek bir alana gidip, oradan da doğrudan gitmeleri gereken nihai alana yönlendirilirseler, bu oldukça iyi bir süreç olacaktır. Hem dağıtım noktasına, hem de hedef noktasına giderken hiçbir alanda durmadan hızlıca aktarım sağlayacaklardır.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi, her sporcunun internet trafiği olduğunu düşünebilirsiniz.  Her servis sağlayıcısı, sporcuların önündeki süreçte maddi ve zamansal birer engeldir. Engellerin kalkması ile, doğrudan nihai hedeflerini bulacaklardır. Kısacası; İnternet Değişim Noktası ile, Türkiye’de daha güvenli bir internet alt yapısının oluşacağı söylenebilir.

İnternet Değişim Noktası’nın Avantajları Nelerdir?

Hız Artışı 

IDN ile, artık gecikme süresi minumum seviyeye düşerek, azalması ön görülmektedir. Günlük hayatta hepimizin ihtiyacı olan, internette verdiğimiz siparişten ve attığımız mailden tuttun da her alanda hız, hizmet kalitesi için oldukça önemli bir ölçüttür. Bu değişim noktaları ile, artık veriler bir yerden başka yere giderken hızlı bir yol izleyecekler. Kısacası, kullandığımız sitelere daha hızlı erişim sağlayabileceğiz.

Güven

Günümüzde birçok kurum ve ülkenin saldırıya maruz kaldığı bu dönemlerde, İnternet Değişim Noktaları ile DDos gibi siber saldırıların önüne geçilebileceği ve durdurulabileceği ifade edilebilir. DDos saldırıları bir bant genişliğine, bant genişliğinin kaldırabileceğinden fazla istek sağlanması ile meydana gelmektedir. IDN, bu gibi saldırıları engelleyebilecek bir yapıya sahiptir. DDos saldırıları hantal olarak işleyen trafikte gereksiz yoğunluk yaratarak gerçek kullanıcıların hızlı bir şekilde servis sağlayıcılarına ulaşmasını engellemektedir. IDN ile, sevis sağlayıcılarına ulaşılması gibi bir zorunluluk bulunmayacağı için, servis sağlayıcılarında trafik meydana gelmeyecek ve saldırıların olması durumunda kullanıcılar bu saldırıları hissetmeyeceklerdir.

Maliyetlerin Azalması

Bu yapının sağlayacağı en büyük fayda, maliyetleri azaltması gibi görünüyor. Mevcut şartlarda bir kullanıcının internet üzerinde sağladığı istek, birçok servis sağlayıcısının şebekelerini gezerek aldığı yanıtla gerçekleşen süreç, bu yapı ile hiçbir şekilde şebeke şebeke dolaşma gereği olmadan gerçekleşecek olması oldukça ekonomiktir. Gelen istek bant genişliği içerisinde trafiği gereksiz yere yormadan düşük maliyet ve daha kolay erişim ile süreç tamamlanacaktır.

1 Yorum Mevcut

Yorum Yazın
  1. biz nesil guvenlik olarak hosting hizmetini natrodan alıyoruz. çok memnunuz kesinlikle tavsiye ederiz. Hatta geçen sene ssl sertifikasını da natrodan aldık, çok ciddi gelişmeler kaydettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Trafik Nasıl Engellenir?

8 Adımda Natro WordPress Hosting Paneli