.htaccess ile WordPress’i Hızlandırın ve Güvenliği Artırın


Bu yazımızda günümüzün en populer scriptleri arasında yer alan ve her yanımızı saran WordPress içeriğini, .htaccess ile ufak dokunuşlarla nasıl daha güvenli hale getireceğimizi aktaracağız. Ayrıca bu güvenlik unsurlarının tamamı .htaccess dosyasından yapılandırılmış olacaktır.

Öncelikle; .htaccess nedir? bunu açıklayalım;

.htaccess : Ana açılımı Hypertext Access dir. Apache başta olmak üzere bir çok web servis tarafından kullanılan ve web platformlarına etki sağlayabileceği yapılandırma değişikliklerine olanak sağlayan dosya tipidir. Bir çok Apache sistemi, alt kullanıcıların sistemsel yapılandırmasını .htaccess dosyasını derleyerek tamamlamaktadır.

Artık güvenlik ipuçlarını paylaşmaya başlayabiliriz.

 

1 – Klasör ve dosya listeleme fonksiyonunu iptal edelim: Bazı eksik sistem yapılandırmalarında, klasör yolunu tarayıcıya yazdığımızda o klasör içerisinde bulunan dosyalar tarayıcıda listelenmektedir. Buda ciddi güvenlik açıklarına etken oluşturabilir. Bu fonksiyonu site yapınızda engelleyebilmek için aşağıda paylaştığım komutu .htaccess dosyasına eklemeniz yeterli olacaktır.

# Options -Indexes

 

2 – Tarayıcı ön bellek yapısını aktif etme: Aslında bu bir güvenlik önlemi değil. Tamamı ile site performans yapısını iyileştirmek adına yapılan bir işlem. Fakat wordpress yapısının temel taşlarından olduğundan dolayı paylaşmamız faydalı olacak.

#<IfModule mod_expires.c>
#ExpiresActive On
#ExpiresByType image/jpg “access 1 year”
#ExpiresByType image/jpeg “access 1 year”
#ExpiresByType image/gif “access 1 year”
#ExpiresByType image/png “access 1 year”
#ExpiresByType text/css “access 1 month”
#ExpiresByType text/html “access 1 month”
#ExpiresByType application/pdf “access 1 month”
#ExpiresByType text/x-javascript “access 1 month”
#ExpiresByType application/x-shockwave-flash “access 1 month”
#ExpiresByType image/x-icon “access 1 year”
#ExpiresDefault “access 1 month”
#</IfModule>

 

3 – Web dosyanızın bulunduğu klasörde script içeriğinin çalışmasını engellemek: Aşağıda paylaşacağım komutu güvenlik önlemi alacağızı klasörde oluşturulacak .htaccess dosyasına aktarın. WordPress yapısında en çok kullanılan bölüm wp-content dosyasıdır. Örneğin bu komutu belirtilen dizinde çalıştırdığınızda her hangi bir tema açığından kaynaklı hatadan dolayı wp-content dosyanıza shell ve script virüsleri bulaştırılamayacaktır.

#AddHandler cgi-script .php .pl .py .jsp .asp .htm .shtml .sh .cgi
#Options -ExecCGI

Artık yazımızın en can alıcı noktasına ulaşmış bulunmaktayız.

 

İlginizi Çekebilir :  PHP Versiyon Öğrenme | info.php dosyası nasıl oluşturulur?

4 – Dosya erişimlerini kısıtlamak: Aşağıda paylaşılan komutla wordpress yapısında dilediğiniz dosyaya direkt erişimi kısıtlayabilirsiniz. Örnek olarak .htaccess ve wp-config.php dosyalarını baz alabiliriz. Komutu .htaccess dosyasına eklediğinizde artık bu dosyalar dış erişime kapalı olacaktır.

<Files wp-config.php>
Order Deny,Allow
Deny from all
</Files>

<Files .htaccess>
Order Allow,Deny
Deny from all
</Files>

Faydalı olması dileğiyle.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

6 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Natro panelden wordpress kurulumu çok basit ve kolay.

  Wordpress ile gerekli olan bu şekilde ki gerekli olan robots.txt ve htaccess dosyalarınıda GZIP ve Trayıcı Ön Bellekleme olacak şekilde hazır halde sunulsa daha güzel olur düşüncesindeyim.

  İşi bilenler gerekli kod düzenlemelerini yapabilir. Standart olarak robots.txt ve htaccess ayarlarını sunsanız fena olmaz dı. 🙂

 2. .htaccess WordPress için yapı taşlarından bir tanesi. Hiç bilmeyenler için bu dosyayı nereden bulacaklarını belirtseydiniz iyi olurdu.

  1. merhaba,
   sitelerimde farklı farklı yerlerde .htaccess dosyaları var.
   Yazıda bahsedilen .htaccess dosyası public_html de olanlar mı?

   teşekkürler

   1. Merhabalar ;

    Bahsi geçen .htaccess dosyasının temel konumu sizin de belirttiğiniz üzere public_html’ klasörünün anadizinindedir. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. O da nokta ile başlamasından dolayı ve sistem dosyası olması gereği direk görülmeyebilir. Bunun için örnek vermek gerekirse kullanılan FTP client programı ile bağlanılmışsa gizli klasörleri gösterme seçeneğini açınız. Ya da cpanel ile bağlanıyorsanız sağ üstte Ayarlar > Gizli Dosyaları Göster (dotfiles) kısmının tik’in işaretlenmiş konumda olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde siz dosyayı oluşturmanız durumunda ya oluşturmanıza rağmen göremeyeceksiniz ya da zaten var olduğu yönde bir hata verip ama dosyayı bulamayacaksınız.