in

Hosting Yönetiminde cPanel’in Avantajları

Hosting yönetimi ilk bakışta kolay gözükse de sunucu yönetimi manuel olarak yapıldığında yönetimin kolay olmadığı ortaya çıkmaktadır. WHM/cPanel hizmeti hosting yönetimi konusunda büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

 

cPanel, kullanıcının hem zaman kaybetmesini önleyen hem de sunucu yönetimini tam olarak bilmese bile kullanıcıların, kolayca hosting/sunucu yönetimi yapmasına olanak sağlayan bir paneldir. WHM/cPanel, Centos – Redhat ve CloudLinux işletim sistemlerinde çalışmaktadır. Belirtilen bu işletim sistemleri Linux tabanlı işletim sistemleri olduğundan dolayı Linux işletim sistemlerini kullanmayan ya da yönetemeyen bir kişi için WHM/cPanel sunucunuzu ve hostinginizi yönetmeniz açısından görsel ara yüz ile kullanımınızı kolaylaştıracaktır.

WHM panel üzerinde sunucu yönetiminizi kolaylaştıracak tüm herşeyi bulabilmektesiniz. Bunun en başında hostinginizi açma/kapatma, sunucuda çalışan servisleri izleme, PHP ve Apache servislerini düzenleme vb. gibi birçok özellik bulunmaktadır. WHM/cPanel kurulu olmasaydı Linux işletim sistemi üzerinde görsel arayüz olmadığından dolayı komut satırı üzerinden tüm işlemleri yapmanız gerekecekti. Linux kullanımı konusunda bilgi sahibi olmayan bir kişi için bu çok zor hatta imkansız denebilecek boyuttadır. Bu sebepten dolayı hosting yönetimi için bir panel arıyorsanız WHM/cPanel tüm isteklerinizi karşılayacaktır.

 

WHM panel üzerinde, hosting web servisi “Apache Status” linki üzerinden sağlanmaktadır. Bu link web sitelerinize gelen istekleri kaç adet olduğunu ve hangi ipler üzerinden geldiğine dair bilgiler barındırmaktadır. Bu bilgiler ile web sitenize gelen trafiğin, organik trafik mi yoksa atak amaçlı bir istek mi olup olmadığını genel anlamda tespit edilip gerekiyorsa müdahalede bulunabilirsiniz. “PHP Configuration Manager” üzerinde ise tüm php.ini ayarlarınızı web ara yüz üzerinden konfigüre edebilirsiniz. “Mail Queue Manager” linki üzerinde sunucunuzdan çıkan e-mail kuyruğunu kontrol edebilirsiniz. Bu link üzerinde bekleyen e-mailleri toplu bir şekilde seçip gönderebilir yada gereksiz kuyruk yaratan e-mail adreslerinizi silebilirsiniz.

 

Hosting yada sunucu yönetimi dışında WHM/cPanel‘in kullanıcıya ekstra kazandırdığı özellik sunucuya kurulabilecek ekstra modül ve bileşenleri otomatik bir şekilde arayüz üzerinden kurmasına izin vermesinden dolayıdır. Örneğin; mbstring, curl vb. bileşenlerin panel üzerinden otomatik olarak kurabilmektesiniz. Bu işlemi WHM panel üzerinde bulunan “Apache Status” linkinden yapabilmektesiniz. Apache status linki üzerinde birçok bileşeni otomatik olarak kurup sunucu yönetimi konusunda bilgi sahibi olmadan, kurulum işlemini otomatik olarak yapabilirsiniz. cPanel‘nin kendi içinde modül dışında ekstra yazılan eklentiler bulunmaktadır. Bu eklentileri sunucuya kurarak yönetim konusunda kendinize ekstra avantajlar sağlayabilmektesiniz. Bu eklentileri örnek vermek gerekirse CSF Firewall, Installatron vb. Ekstra yapılan eklenti listesini görmek için ise application.cpanel.net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

WHM arayüzü haricinde hosting açıldıktan sonra bu hostingin yönetiminin sağlandığı cPanel arayüzü bulunmaktadır. Bu arayüz bir hostingi yönetebilmeniz için gerekli tüm hizmetleri içerisinde barındırmaktadır. E-mail, FTP, MySQL, SSL ve Subdomain açma kapatma vb. tüm işlemleri bu panel üzerinden sağlayabilmektesiniz. Yazının başlarında da belirttiğim gibi bu arayüz olmasa tüm işlemlerin komut satırı üzerinden yapılması gerekecekti ve bu hosting yönetiminizi karmaşık ve içinden çıkılamayacak durumlara getirebilirdi. Bu sebepten dolayı WHM/cPanel hosting yönetimi konusunda tarafınıza sağlayacağı büyük kolaylıklardan dolayı dünya üzerinde en çok kullanılan web yönetim panelidir.

 

Eğer web sunucunuzu ya da hostinginizi kendiniz yönetmek istiyorsanız ve bu konuda çok fazla bilgiye sahip değilseniz, cPanel‘in kullanıcı dostu arayüzü ve sunmuş olduğu yönetimsel kolaylıklardan faydalanmak için Natro Hosting sunucu ve hosting paketlerinden birini seçebilir ve web projelerinizi hayata geçirebilirsiniz. 

cpanel-plesk-natro-hosting-kontrol-paneli

Hosting ve sunucu paketlerini incelemek için tıklayın

Domain Firması Seçerken Bunlara Dikkat Edin !

15 Hilarious Alpha Male Sayings