in

Hosting Nasıl Satın Alınır?

Bu yazıda sizlere Natro Hosting’den nasıl web hosting alacağınızı ve hostinginizi nasıl bir alan adına bağlayacağınızı anlatacağım. Natro’dan bir hizmet almak için öncellikle Natro’ya üye olmamız gerekmektedir. Eğer ki hali hazırda üye değil iseniz buradan ücretsiz bir üyelik oluşturabilirsiniz. 

Natro Hosting müşterilerine, web hosting bir diğeri ise bayi hosting olmak üzere 2 farklı hosting hizmeti sunmaktadır. Bu yazımda yalnızca web hosting satın alımı ile ilgili bilgiler aktaracağım. İlgili paketleri detaylandırmayıp yüzeysel farklılıklarını belirterek üzerinden geçeceğim. 

Natro.com‘da kullanıcıların ihtiyaç ve taleplerine özel olarak hazırlanmış 4 adet web hosting paketi bulunmaktadır. Bunlar; Başlangıç, Sınırsız, Sınırsız Pro ve Sınırsız Xtreme olarak isimlendirilmiştir.

Başlıngıç Hosting, 1 adet web sitesi barındırabilen, disk alanı, trafiği, veritabanı, e-posta hesabı limitli olan MsSQL ve subdomain’i bulunmayan yoğun ziyaretçi trafiği ve sürekli bilgi girişi olmayan standart siteler için birebir denebilir.

Sınırsız Hosting, 1024MB RAM, 1 Core CPU’ya sahip olan, host edilen sitelerin kontrollerini tek panel üzerinde sağlamanıza olanak sunan, limitsiz disk alanı, limitsiz trafiği, limitsiz MySQL veritabanı ve 1 Adet MsSQL veritabanı bulunmaktadır. Sınırsız Hosting, neredeyse her türlü siteyi canavar gibi çalıştıran ve sıklıkla tercih edilen kullanışlı bir pakettir. Sınırsız e-posta hesabını 250MB kotalı şekilde oluşturabileceğiniz gibi size tahsis edilen “Kontrol Paneli” içerisinde de 50 hesap 500MB, 25 hesap 1000MB, 10 hesap 2500 MB, 5 hesap 5000MB seçeneklerinden herhangi birini seçerek de e-postalarınızı kotalandırabiliyorsunuz.

Sınırsız Pro Hosting, bir alt paketi olan Sınırsız paketin birçok özelliğini taşımakla birlikte artı olarak 2048MB RAM, 2 Core CPU ve 50GB kotalı 1 adet Kurumsal E-Posta’ya sahip olan hosting paketidir. Host edilen hizmetlerin kontrolleri yine tek panel üzerinde sağlamanıza olanak sunan ekstra olarak 1 değil 10 Adet MsSQL veritabanı bulunan bütçe dostu kullanışlı bir pakettir.

Sınırsız Xtreme Hosting paketi de yine bir alt paketi olan Sınırsız Pro paketin özelliklerine ek olarak hem Linux, hem Windows sitenizi aynı panel içerisinde barındırmanıza olanak sunan Multi Platform özelliği ile birlikte 2x4096MB RAM, 2×4 Core CPU ve 50GB kotalı 10 adet Kurumsal E-Posta hesabı sunmaktadır.

Sınırsız Pro ve Sınırsız Xtreme hosting paketlerinde 50GB olarak sunulan Kurumsal E-Posta hesabı yalnızca tarafınızca seçilen mail adresine sunulan hizmettir. Aynı domaine bağlı tüm mailler için değil seçilen hesap için geçerlidir. Ek olarak yine iki paket için özel sunulan “Ömür Boyu Ücretsiz SSL” hizmeti ise hosting paketi içerisinde yer alan yalnızca bir web sitesi için geçerli olup hosting paketi içerisinde yer alan tüm siteleri kapsamamaktadır.  

Tüm hosting paketlerinde e-ticaret, blog, forum ve benzeri scriptler hazır kurulum olarak sunulmaktadır.

Şimdi alışverişe geçelim.

Natro.com giriş yaparak “Hosting” sonrasında “Web Hosting“” butonuna tıklıyoruz.

Almak istediğimiz hosting paketinin altında yer alan “Satın Al” butonuna tıklayarak siparişimizin ilk adımını atıyoruz.

Natro size 2 platform ve 2 panel seçeneği sunmaktadır. Linux seçmeniz durumunda Linux cPanel veya Linux Plesk Panel’den birini seçebiliyorsunuz. Windows seçmeniz durumunda Windows Plesk Panel‘i seçebiliyorsunuz. Web Tasarım aracı kullanmak istiyor iseniz Linux platform aldında Web Tasarım Aracı seçeneğini seçebilirsiniz.

*Hangi Platformu Seçmeliyim?

Bu platform ve paneller ne işe yarar diye soranlar ve bu konuda kararsız kalanlar muhakkak olacaktır. Bunları kısaca açıklayacağım şunu da özellikle belirteyim Sınırsız Xtreme paketi seçmeniz durumunda yukarıda yaptığınız seçim otomatik olarak oluşturulacak ilk web siteniz için geçerli olmakla birlikte dilerseniz oluşturmuş olduğunuz ilgili web sitenizi silip Kontrol Paneli içerisinden tekrardan farklı platform ve panel üzerinde web sitesi oluşturabilirsiniz. Sınırsız Xtreme paketinde dışında ki hosting paketlerinde Multi Platform seçeneği olmadığı için Linux seçmeniz durumunda tüm siteleri Linux cPanel ya da Linux Plesk Panel üzerinde, Windows seçmeniz durumunda ise Windows Plesk Panel üzerinde oluşturabilmektesiniz. Eğer ki platformu Linux’den Windows’a yada Windows’dan Linux’e çevirmek istiyorsanız bağlı bulunan paketteki sitelerin tümünü silip sıfırdan oluşturmanız gerekmektedir. 

*Platform ve panelleri örneklendirecek olursak;

PHP tabanlı uygulamalar, Linux platformda stabil olarak çalıştığından, uygulamanız PHP-MySQL programlama dili ile hazırlanmış ise Linux platform seçmenizi öneririz. Örneğin; WordPress, Joomla, Opencart, Prestashop, Drupal, SMF, phpBB gibi popüler scriptler Linux platformda daha verimli çalışmaktadır.

.NET tabanlı ASP-MsSQL programlama dili ile hazırlanmış uygulamalar ise Windows platformda daha verimli çalışmaktadır. .ASP tabanlı bir uygulamanız var ise ya da hem ASP, hem PHP kullanmak istiyorsanız Windows platform seçmenizi tavsiye ederiz.

Plesk Panel’den görünüm

plesk panel
cPanel’den Görünümcpanel

cPanel ve Plesk Panel dünyanın en çok kullanılan hosting yönetim panelleridir. Natro kullanıcılarına panelleri Türkçe dil desteği ile sunmaktadır. Panellerin kullanımları oldukça kolay olduğu gibi içerisinde web, veritabanı, subdomain, PHP MyAdmin girişi, klasör izinleri gibi hizmetlerin, kullanıcılar tarafından kolaylıkla yönetebilmesi hedef alınmış.

Platform seçiminizi yaptıktan sonra Devam Et > butonuna bastığınızda, alan adı tercihi yapmanız için 3 seçenek sunulmaktadır.

 

1- “Yeni bir alan adı tescil etmek istiyorum”, seçeneği ile yeni bir alan adını sorgulayabilir ilgili alan adı satın almaya müsait ise “Satın Al” butonuna tıklayarak hosting ve alan adı ödemesini birlikte yapacağınız sayfaya gidebilirsiniz.

 

2- “Sahip olduğum alan adını kullanacağım” seçeneği ise Natro’da ya da farklı bir kurumda olan alan adınız, satın alacağınız hosting hizmetine otomatik tanıtmak için geçerlidir.

Natro’da bulunan fakat NS’leri aktif olarak Natro NS adreslerini görmeyen alan adınızı eklemeniz durumunda yukarıda yer alan sayfaya yönlendirileceksiniz burada “Devam Et” butonuna tıklamanız durumunda sistem arka planda alan adınızı satın alacağınız hosting hizmetine açılışta tanıtarak sizi ödeme sayfasına yönlendirecektir. Natro NS (ns1.natrohost.com – ns2.natrohost.com)

3- “Alan adını daha sonra belirleyeceğim” seçeneği hosting hizmetinizi isimsiz açmanıza ve eklemek istediğiniz alan adını daha sonra hosting hizmetinize tanıtmakta kullanılan bir seçenektir. İlgili butona tıklamanız durumunda siparişin ve ödeme tutarının bulunduğu sayfa karşınıza gelmektedir. Siparişimizi “Alışverişi Tamamla” butonu ile ödeme sayfasına aktarabiliriz.  

4- Yukarıdaki alan adı seçeneklerine ek olarak, dilerseniz ücretsiz .site alan adı kaydı da gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Natro’da alışverişlerde 4 şekilde ödeme yöntemi bulunmaktadır.

Bunlar sırası ile;

Kredi Kartı ile Ödeme Yapmak İstiyorum. seçeneği ile yapılan ödemeler ortalama 10 dakika içerisinde aktif olmaktadır.

Banka Kanalı ile Ödeme Yapmak İstiyorum seçeneği içeriği iki ayrı bölüme ayrılmaktadır. İlk’i Garanti Bankası’ndan yine Garanti Bankasına yapılan ödemedir. Siparişi oluşturduktan 15 dakika sonra Garanti Bankası’na ait tüm ödeme araçlarında (İnternet Şubesi, Cep Şubesi, ATM’ler) Ödemeler >> Fatura Ödemeleri >> Telekomünikasyon seçeneği altında üyelik tipine göre yansımaktadır. Bireysel üye iseniz Natro.Net, Kurumsal üye iseniz Natro.Com seçeneği seçerek müşteri numaranızı yazmanız durumunda sistem ödeyeceğiniz tutarı otomatik olarak ekranınıza yansıtacaktır. İkinci ise EFT yöntemidir. EFT, farklı bankalardan Garanti Bankası’na yapılan ödeme anlamına gelmekte olup bu ödeme yönteminde “Sipariş Kodu” bölümünde yazan rakamı EFT yaparken açıklama bölümüne muhakkak yazmak gerekmektedir.  


Natro Sanal Kart ile Ödeme Yapmak İstiyorum seçeneği, varsa Natro Sanal Kart bakiyesinde bulunan ve kart no, şifre ile ödeme yapmanınızı sağlayan ödeme yöntemidir. 

Yukarıdaki ödeme seçeneklerine ek olarak dilerseniz, BKM Express ile de ödemenizi tamamlayabilirsiniz.

Not: Lütfen EFT ödemelerinde sipariş kodunu bankanızın açıklama bölümüne yazmayı unutmayınız!

İyi alışverişler dilerim..

4 Yorum Mevcut

Yorum Yazın
  1. sitem için natrodan aldığım hostingten memnun kaldım yazınız ise çok açıklayıcı olmuş teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hosting Firmalarından 2015 Yılı Sektör Değerlendirmeleri

Plesk Panel – Web Tasarım Aracı