Bir markanın başarılı olmak ve müşterilerinin sadakatini kazanmak için neye ihtiyacı vardır? Günümüzde müşteriler kolaylıkla seçim yapabilecekleri çok geniş bir çeşitliliğe sahip ve belirli bir markayı diğerlerine tercih etmeleri için tek bir neden yeterli gelmiyor.

Müşteriler halen satın aldıkları ürünlerin kaliteli olmasını istiyor ancak artık bu ürünleri üreten markalara bağlantı kurabilmeyi de talep ediyor ve bunu sağlayan markalara yöneliyorlar. Genel bir değerlendirme yapacak olursak, bu beklentinin gerçekçi olmadığını söylemek mümkün değil.

İnsanların belirli kişilerle birlikte olmayı tercih etmesinin nedeni, o kişilerin onlara ilham vermesi veya mutlu olmalarını sağlamasıdır. Bu durum markalar için de geçerlidir.

Kişisel hissettiren şeylere karşı güven duymak ve sadakat hissetmek, insan doğasından kaynaklanan bir durumdur ve bu hem insanlar, hem de markalar için geçerlidir. Marka mesajı konseptinin temelinde de bu insancıl duygular yatar.

Marka mesajı nedir?

Marka mesajı, bir markanın kimliğini ve kendisini diğer markalardan ayıran benzersiz teklifini müşterilerine iletme biçimidir. Bir markanın hedef kitlesiyle sadece sattığı şeylerle değil, temel değerleri, deneyimleri ve inançları ile de bağlantı kurmasını sağlar.

Markanızın mesajı, kitlenize benzersiz hikâyenizi ve diğerlerinden neden farklı olduğunuzu anlatan şeydir. Diğer bir deyişle, kitlenizi sizinle iş yapmaya ve sonuç olarak bir ilişki kurmaya teşvik eder.

Doğru marka mesajı nasıl oluşturulur?

Marka mesajı tek seferlik bir iletişi değildir. Aşağıda listelenenler de dâhil olmak üzere, iyi araştırılmış ve dikkatlice düşünülmüş, tüm iletişiminizi kapsayan bir değer teklifidir. İletişim şekillerine şunlar dâhildir:

 • Slogan
 • Sosyal medya mesajı
 • Web sitesi içeriği
 • Web sitesi tasarımı
 • Logonuzda kullanılan renkler
 • E-postalarınızda kullanılan üslup
 • Ürünlerinizin ambalajları
İlginizi Çekebilir :  Marka Tescil sorgulama ve marka araştırma işlemi nasıl yapılır?

Marka mesajınızın etkisi yaptığınız her şey üzerinde görülebilir ve bu nedenle mükemmel mesajı oluşturmak sanıldığından daha zor olabilir. Ne de olsa, bu durum sadece iş zekâsı ile ilgili değildir: Tam aksine, hem ilişki kurmak istediğiniz kitleyi ve hem de kendinizi ne kadar derinden anladığınızla ilgilidir. Sizi doğru yöne sevk edecek birkaç ipucunu aşağıda bulabilirsiniz.

1. Kim olduğunuzu öğrenin

Marka mesajınız sattığınız şeyle değil, kim olduğunuzla ilgilidir. Mesajınızı oluşturmaya başlamadan önce, kendinize şu soruları sorun:

 • Benzersiz Satış Teklifiniz (BST) nedir?
 • Sizi rakiplerinizden ayıran şeyler nelerdir?
 • Şirketinizin hedefleri ve değerleri nelerdir?
 • Markanızın bir hikâyesi var mı?

Bu soruları cevaplamak, mesajınıza dâhil etmeniz gereken marka kimliğinizi bulmanıza yardımcı olacaktır. Ancak markanızın kişisel bir uzantınız olduğunu da unutmayın: Yani kendi içinize bakmaktan ve kişisel değerlerinizi, inançlarınızı ve deneyimlerinizi mesajınıza eklemekten çekinmeyin. Bunu yaparak iletişiminizi özgün bir hale getirebilir ve tüketicileriniz ile daha kişisel bir bağ kurabilirsiniz.

2. İşleri basit tutun

Sadelik, gerektiği kadar önemsenmeyen bir erdemdir. Günümüzde çoğu marka özgün olmak için gereğinden fazla çaba sarf etmekte bu da iletişimlerinin anlaşılmaz hale gelmesine neden olmaktadır. Marka mesajınızın bir bulmaca olmaması gerektiğini unutmayın: Amacınız, kitlenizin zekâ veya entelektüellik seviyesini test etmek değil. Eğer insanlar ne demek istediğinizi anlamakta zorlanıyorsa, ilgilerini yitirecek ve diğer markalara yönelecektir.

Bu duruma örnek olarak alan adlarını gösterebiliriz. Bir alan adı, müşterileriniz ile paylaşacağınız ilk mesajdır. Ve bu mesaj www.bobscarpentry-services.com gibi anlaşılmaz bir şeyse, kullanıcılarınız üzerinde bir etkisi olmayacaktır.

Diğer yandan, www.bobscarpentry.site ve www.hirebob.online gibi bir alan adı, müşterileriniz ile anında bir marka bağı kuracaktır.

.site, .online, .tech, .space gibi yeni alan adı uzantıları,  anlamlı ve sunduğunuz hizmetle bağlantılı alan adları elde etmenizi sağlar.

İlginizi Çekebilir :  Markalı çevrimiçi varlık neden her zamankinden daha önemli?

Böylelikle hedef kitlenizle çok daha kolay iletişim kurabilirsiniz.

3. Kitlenizi anlayın

Marka mesajınız, markanızın kimliği ve müşterilerinizin inanç ve beklentileri arasındaki köprüdür. Kitlenizle bir bağ kurabilmek için, önce nelerle ilgilendiklerini öğrenmeniz gerekir.

Bunu yapmanın en kolay yolu, hedeflemek istediğiniz farklı segmentler için alıcı kişilikleri oluşturmaktır. Hem sizin, hem de müşterilerinizin ihtiyaçları ve değerleri arasındaki ortak noktaları bulun ve mesajınızı bunlara göre oluşturun.

Örneğin şehirli gençleri hedef alan bir sokak giysileri markası sahibiyseniz, mesajınız arkadaş canlısı bir üslup, cesur görüntüler ve parlak renkler içerebilir. Ancak lüks bir takım elbise markasıysanız, mesajınız zarif renkler, temiz çizgiler ve resmi bir dil kullanarak seçkin bir tarzı yansıtmalıdır.

4. Özgün ve dürüst olun

Yeni müşteriler arayan bir marka olarak, onlara duymak istedikleri şeyleri söylemek cazip bir fikir gibi gelebilir. Ancak mesajınız bununla ilgili olmamalıdır. Bir film veya hikâye değil, kim olduğunuzu ve sizi diğerlerinden ayıran özelliklerinizi anlatmaya çalışmalısınız.

Marka mesajınızda gerçek olmayan bilgiler vermeyin. Müşterilerinize yalan söylemekle kalmayacaksınız, insanlara yalan söylediğiniz ortaya çıkarsa güvenilirliğinizi sonsuza dek yitireceksiniz. Dahası, dürüst olmak mesajınızı daha gerçekçi ve içten yapacaktır. Bu da daima müşterilerin ilgisini çeken bir husustur.

Gerçek durumunuzu yansıtmayan marka mesajları oluşturmaktan da kaçının. Yapamayacağınız şeyleri vaat etmeyin. Gerçekçi olmayan ve karşılanmayan beklentiler kötü bir örnek oluşturur ve sizi güvenilmez göstererek itibarınıza büyük bir zarar verebilir.

5. Tutarlı olun

Mesajınızın özünde neler olması gerektiğini artık biliyorsunuz: Şimdi, bu mesajı değişik kanallar üzerinde kullanarak kitlenize ulaşmaya başlayabilirsiniz. Bunu yaparken tutarlı olmaya dikkat edin: Farklı kanallar kullansanız dahi, verdiğiniz mesaj aynı olmalı.

Farklı medya kaynakları ve kanalları üzerinde benzer bir üslup, dil, renk şeması ve görüntü kullanmak markanızın hatırlanma değerini artıracaktır. Çok geçmeden insanlar markanızı sadece kullandığınız sloganlardan, font ve renklerden veya ambalajlardan tanımaya başlayacaktır.

İlginizi Çekebilir :  Marka Tescil Prosedürleri ve Süreçleri Nelerdir?

Sonuç

Hedef kitlenizle uyumlu bir marka mesajı oluşturmanın en iyi yolu, kendi satın alma alışkanlıklarınızı kullanmaktır. Sevdiğiniz tüm markalar düşünün ve onları neden sevdiğiniz anlamaya çalışın.

Örneğin çok sayıda yeni ve büyük ihtimalle daha iyi seçenekler olmasına rağmen, neden son 10 senedir daima aynı markanın ayakkabılarını satın alıyorsunuz? Bu sorunun cevabı, müşterilerinizin neler düşündüğünü anlamanıza ve onların ilişki kurup sevebilecekleri bir marka mesajı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.