Google, 21 Nisan 2015 tarihinden itibaren aram sonuçlarını kökten etkileyecek bir değişime gidiyor. Bundan böyle mobil sitelere önem verecek olan Google, sıralama sonuçlarında mobil uyumluluğu olmayan web sitelerini sıralamalarda geri plana atacak. 

Hal böyle olunca mevcut olan sıralama sonuçları kökten bir değişim geçirecek.

Günümüzde artık herkes internete cep telefonu ya da tabletlerden rahatlıkça girebiliyor. Bunun sonucunda da pek çok web sitesinin trafiğini, mobil cihazlar oluşturuyor. Bunu bilen ve her defasında kullanıcılarına daha fazla yararlı içerikler ve hızlı çözümler sunan sitelere önem veren Google, mobil cihazlara uyumlu olan siteleri arama sonuçlarında üst sıralara çıkartıyor.

androi-vs-ios-google-mobile

Halen daha çok önemli firmalara ait web sitelerinin bile mobil uyumluluğunun olmadığını düşünürsek, Google aramaları (bazı sektörler için) sil baştan olacak diyebiliriz.

      Worpress kullanıcılarının, sitelerini mobile uyumlu hale getirebilmeleri için pek çok eklenti mevcut. Bunlardan en çok kullanılan ve sizler için önerebileceğim WPtouch Mobile Plugin eklentisi. Sitenizi kolayca mobil uyumlu hale getirecek olan bu eklentiyi kurduktan sonra ayarlar dosyasından bazı kelimeleri Türkçe’ye çevirerek kullanabilirsiniz.

Bunca zaman emek verdiğiniz ve Google‘da üst sıralara çıkması için SEO çalışmaları yaptığınız web sitenizin sıralamalarda aşağılara düşmemesi için gereken ayarlamaları yaparak sitenizi mobil uyumlu hale getirmenizi tavsiye ederim.

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

4 Yorum Mevcut

  1. Bu güncelleme hakkımızda hayırlı olur inşaallah. Ancak google’un bu algoritma yeniliğinde mobil uyumdan başka ekstra kökten değişiklikler yapacağını da tahmin ediyorum.

  2. Yazınız oldukça güzel ve faydalı olmuş,, onun için öncelikle teşekkür ederim. Benim kurduğum sitede word press kullanmadım, napius skript kullanıyorum. Bunu mobil uyumlu hale getirebilirm. Şimdiden teşekkür ederim.

Yorum Yazın