Gerilla Pazarlama Nedir? Örnekleri Nelerdir?


Para gücünü ikinci plana atıp yenilikçi olma gücünü kullanmak pazarlama sektöründe çok Önemlidir ve buna gerilla pazarlaması denir.. En düşük maliyet ile en yüksek karı sağlamak adına yapılmaktadır. Bu pazarlamanın mucidi olarak gösterilen Jay Conrad Levinson’ın söylemi ile ‘’ bütçesi küçük, hayalleri büyük olan girişimciler için’’dir. Geleneksel pazarlama anlayışının dışında yer alan gerilla pazarlama seçeneği ile çok daha iyi etkiler yapabilmek mümkündür. Düşük bütçe ile tüketicileri şaşırtan ve akılda kalıcı bir şekilde etkileyen pazarlama yöntemleridir. Viral bir çalışma olması ile tüketiciler arasında paylaşılmasına ve marka hakkında konuşulmasına olanak sağlamaktadır.

Gerilla Pazarlamanın Çeşitleri

  • Çevre Pazarlama: çevresel elementlerin en iyi şekilde kullanılarak pazarlama yöntemleri belirlenip hedef kitle ile iletişim kurma şeklidir.
  • Sinsi Pazarlama: İlişkisel pazarlamanın bir çeşidi olmaktadır. Dikkat, iyi niyet ve farkında olma gibi kişisel faktörlerin kullanılması ile yapılan çalışmalardır. Burada doğrudan bir etki yapmak yerine var olan şeye değer katma durumu hedef alınır.
  • Viral Pazarlama: pazarlanacak olan şeyin bir kişiden bir başka kişiye geçmesi şeklinde yapılan pazarlama seçeneğidir. Bu mesaj yayıldıkça pazarlama çalışmasının etkinliği de o oranda artar.
  • Gizli Pazarlama: pazarlama çalışmasının kişilerce fark edilmeden gizli bir şekilde yapılması ve yönetilmesi şeklindedir. Ancak burada gizlilik oldukça önemlidir. Pazarlamada gizliliğin ortadan kalkması ile insanlarda pazarlama konusuna yönelik olumsuz düşünceler oluşabilir.
  • Sokak Pazarlama: marka ürünlerinin sokakta dağıtılması ve denemeye açık olması şeklindedir. Bu pazarlama seçeneğinde pazarlanacak olan şeyin birçok farklı alanda reklamı yapılır.

Gerilla Pazarlama Örnekleri ve Fikirler

Günümüzde yapılan birçok farklı gerilla pazarlama örneği olmaktadır. Bu konuda oldukça başarılı olan ve hedefe ulaşan örnekler şu şekildedir;

  • Ağaçta meyve suyu otomatı fikri ile meyve suyunun ne kadar doğal olduğunu gösteren bir çalışma
  • Metroda bulunan tutunma demirlerine halter süsü verilerek metroya binen kişilerin ilgisini çekme
  • Mürekkep ile yapılan hatalı yazımları düzeltmeye yarayan kimyasal bir ürün üreticisi, yaya şeridini bu şekilde dizayn edip ürün şişesini de yaya geçidinin kaldırım bölümüne koymuştur ve hafızalardan silinmeyen bir pazarlama örneği oluşturmuştur.
  • Bir yaya şeridinin çizgileri sarı şeklinde boyanır ve patates kızartması süsü verilir. Altında boyanan fast food zincirinin patates kutusu ile insanların hafızasında kalıcı bir pazarlama stratejisi uygulanmaktadır.

Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir