FTP Nedir, Nasıl Kullanılır?

File Transfer Protocol olarak bilinen FTP kısaltmasıyla yer alan dosya transfer protokolü bilişim dünyasında sıkça kullanılır. İnternete bağlı 2 cihaz arasında dosya transferini kolay bir şekilde yapmanıza olanak sağlayan protokol hizmet ve uygulama açısından avantaj sunar. Web sitesinde bulunan dosyaları FTP kullanarak aktarabilirsiniz. Bu protokol başka bir cihazdan başka bir cihaza kolay ve pratik şekilde dosya aktarımı yapmanıza olanak sağlar. Cihazlar arası etkileşimi aynı anda sağlayan protokol bağlantı kurmanızı kolaylaştırır. Protokolü kullanarak sunduğu dizi komutlarından yardım alabilir, 2 cihaz arasında dosya alma ve gönderme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal hayatta internetin kullanılması ve ihtiyacıyla birlikte internet sistemi sürekli değişir ve geliştirilir. Yenilikleri de beraberinde doğuran bu sistem pek çok kitleye erişim sağlamanıza olanak sağlar. İnterneti kullanarak eş zamanlı olarak birden fazla insana erişebilirsiniz. Pek çok ihtiyacınızı kısa sürede karşılamanıza olanak sağlayan internet sistemi sahip olduğu protokollerle hayatınızı kolaylaştırır. Protokoller karmaşık bir yapıda görünse de günlük hayatta kullanıldığı takdirde kolaylık sunar. Herkesin kolay bir şekilde uygulayabileceği protokoller yer alır. Bu protokol arasında FTP de bulunur. Protokolün sunduğu uygulamaları takip ederek hızlı, pratik ve kolay bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilir, aynı zamanda güvenli internet deneyimi elde edebilirsiniz.

Dosya aktarımı yaparken sıkça kullanılan uygulamalardan biri olan FTP dosya transfer protokolü olarak yer alır. Geliştirilen protokol dosya alma ve vermeye eşlik eder. İnternete bağlı olarak cihazlar arasında dosya transferini pratik bir şekilde bu protokolle birlikte gerçekleştirebilirsiniz. Web sitesi, cihaz ve farklı pek çok alanda dosya aktarımına olanak sağlayan protokol kolay bir şekilde işleminizi yapmanızı sağlar. Saniyeler içerisinde sonuç elde etmenize yardımcı olur. Yüksek boyutlu veri paylaşımı yapmak istiyorsanız 2 cihaz arasındaki transferi bu protokol ile hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. FTP uygulamasını kullanarak dosyayı yükleyebilir ya da dosya indirimi içinde bu uygulamadan yararlanabilirsiniz.

FTP İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

İlgili protokolü dosya aktarımı sırasında kullanmak istiyorsanız, indirme işlemini yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz. Hızlı bir şekilde bağlantı sunan protokol ara yüzünün kolay olması nedeniyle kullananlar tarafından sıkça tercih edilir. Program kullanımı sayesinde web sitenizi oluşturabilir, cihazlar arası dosya alım ve gönderim işlemini yapabilirsiniz. Dosyalara kolay ve pratik şekilde ulaşmanıza olanak sağlayan program aynı zamanda dosya izinleri, yedekleme gibi işlemleri yapmanızı sağlar. Sunduğu avantajlarla geniş kitleler tarafından tercih edilen protokol kolay bir şekilde indirilir.

Programı indirmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken noktalar yer alır. Bu noktalara dikkat etmeniz tavsiye edilir. Program indirme için özellikle olarak FTP bilgileri gerekir. Host firması tarafından sunulan bilgiler şirket tarafından incelenir. Gerekli bilgilerin temin edilmesinin ardından programı indirerek kurabilirsiniz. Aşamaları takip ederek ve uygun şekilde doldurarak kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra program kullanıma hazır hale gelir. Bu programı kullanarak dosya aktarımını hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

FTP Kurulumu Nasıl Yapılır?

Web sitesi ve cihazlar arasında dosya aktarımını güvenli bir şekilde yapmak istiyorsanız FTP programını indirmeniz gerekir. Güvenli bir şekilde aktarım yapmanıza olanak sağlayan program uygun bir şekilde kurulumu yapıldığında işlevsel özellikler sergiler. Kurulum yaparken aşamalara dikkat etmeniz gerekir. Kurulum sırasında özenli davranmanız gereken noktalar yer alır. İndirme işleminden sonra kurulum işlemlerini gerçekleştirirken ilgili komutları takip etmeniz gerekir. Komutları teker teker takip ederek ilgili alanları doldurmanız gerekli işlemleri tamamlamalısınız.

Program dili farklı dil seçenekleriyle kullananlara sunulur. Kullandığınız dil seçeneklerini inceleyerek tercihte bulunabilirsiniz. Türkçe dilinde program kullanımı gerçekleştirmek istiyorsanız program dilini Türkçe olarak ayarlayabilirsiniz. Programda yer alan komutların İngilizce dilinde olması ve buradan işlemlerinin tamamlanması zorluk yaşatabilir. Bu zorluğu yaşamamak adına dili Türkçe olarak tercih edebilirsiniz.

Web sitesi içerisinde dosya aktarımını yapmak ve dosyaları üzerinde işlemler gerçekleştirmek istiyorsanız, bu programı ücretsiz olarak da kullanabilirsiniz. Güvenli bir şekilde dosya transferine olanak sağlayan program kurulum işlemlerinin tamamlanmasının ardından kullanıma hazır hale gelir. Herhangi bir aksilik yaşamadan gerekli işlemleri tamamlayabilir, programı cihaz üzerinde rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

FTP Yapmak için Gerekenler

FTP protokolünün komutlarının yorumlanması kullanışlılık açısından önem taşır. Komutları yorumlayabilmek için ilgili adımları takip etmeniz gerekir. Bu adımlardan bazıları şu şekilde yer alır:

 • Bağlantı yapacağınız cihazın internet adresinin varlığını kontrol etmeniz gerekir.
 • Bağlantı yapacağınız cihazda dosyalara erişim sağlayacak hesabın varlığı, hesaba ait kullanıcı bilgileri ve şifrelerinin bilinmesi gerekir.
 • Transfer yapmak istiyorsanız, cihazlar içerisinde FTP programının bulunması zorunluluk taşır.
 • Yapacağınız cihazların FTP web sitesi ve servis programının varlığı gerekir.

FTP Nasıl Kullanılır?

FTP programının kullanımı için dikkat edilmesi gereken noktalar yer alır. Birkaç adımda program kullanımını gerçekleştirebilirsiniz. Kullanım aşamaları şu şekilde sıralanır:

 • Uygulamayı kullanabilmek adına cihazların internete bağlı olması gerekir. Cihazların internete bağımlılık durumunu kontrol etmeniz tavsiye edilir.
 • 2 cihaz arasında dosya aktarımı yapmak istiyorsanız, FTP programının yüklü olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.
 • FTP programının içerisinde yer alan adımlara bağlanmak istediğiniz cihazın adres bilgilerini girmeniz gerekir.
 • kullanıcı hesap bilgilerini programa işledikten sonra dosyalarının olduğu hesabı tercih ederek işleme devam edebilirsiniz.
 • Cihazda şifre bulunuyorsa hesabın şifresini girmeniz gerekir.
 • Cihazlar arasında bağlantı kurarken FTP servis programının varlığı önem taşır. Komutları yerine getirebilmek adına servis programını kontrol etmeniz ve yüklemeniz gerekir.
 • Bilgisayara ait adres komut bölümüne girilerek işleme devam edilir. Oluşan ekrana kullanıcı adı ve şifre girerek işleme devam edebilirsiniz.
 • Erişimi sağladıktan sonra ilgili komutları yerine getirerek dosya transfer işlemini gerçekleştirerek tamamlayabilirsiniz.

File Transfer Protocol Nasıl Çalışır?

Programı kullanarak bir oturuma ya da sunucuya bağlanabilirsiniz. Web sitesi üzerinden herhangi bir sunucuya bağlanarak programı kullanabilirsiniz. Dosya aktarımı ve transferi yapmak isterken programı çalıştırabilir, herhangi bir bağlantı ile birlikte cihazlarda uyumu yakalayabilirsiniz. Cihazlar arası bilgi alışverişi yapmadan önce ilgili bilgileri doldurmanız gerekir. Kullanıcı adı, adresi ve şifresini girerek cihazlar arasında dosya transferi gerçekleştirebilirsiniz. Komut satırı arabirimi kullanarak oturum açma işlemini gerçekleştirebilir, varsayılan bağlantı noktasında yararlanarak 20 ve 21 numaralarını alınan ekleyebilirsiniz. Sunucu bağlantı noktasından yararlanarak bağlantıyı denetleyebilir, herhangi isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dosya verisi aktarımı sırasında ayrı bir bağlantı noktasından da yararlanabilirsiniz.

Birden fazla sunucu kullanıyorsanız uygulamaya anonim olarak bağlantı kurabilir, oturum açabilir, dosya transferi gerçekleştirebilirsiniz. Sadece dosya aktarımı değil dosya indirme işlemini de bu alandan yapabilirsiniz. Mevcut bir hesabınız yoksa bu sunucu işlemini anonim olarak gerçekleştirebilirsiniz. İstemci üzerinde dosya aktarımı yaparken veya dosya indirme işlemini gerçekleştirirken sisteme bu bilgiler kaydedilir. Geçmişe dönük işlemleri inceleyerek günlük kontrolleri gerçekleştirebilirsiniz. İç işleyişleri farklılık gösteren program öğrenmede ve günlüklerde kolaylık sağlar.

2 farklı aktarım modu bulunan FTP programı bilgi değişimi için farklı karakterler içerir. Farklı aktarım modundan yararlanarak ikili dosya transferi gerçekleştirebilir, farklı yapıda olan dosyaları aktarabilirsiniz. İkili modu kullanarak gönderim yapabilir, kolay ve pratik şekilde gönderme işlemini başarıyla tamamlayabilirsiniz. Metin tabanlı aktarım gerçekleştirmek istiyorsanız farklı moddan yararlanabilir, göndermenizi hızlandırabilirsiniz. Web tarayıcınızı yükseltmek istiyorsanız FTP programı uygulamasıyla birlikte yükseltme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

FTP Programları Nelerdir?

Dünya üzerinde pek çok program bulunur. Bu programlar internet bağlantısı kullanarak kullananlara birçok avantaj sağlar. Hızlı ve kolay bir şekilde dosya transferi yapmanıza olanak sağlayan programlar farklı isimler de yer alır. Basit ve birkaç program olarak karşınıza çıkan FTP programları web siteleri ve cihazlardan işlevsellik ve yüksek performans sunar. Kullananlar tarafından sıkça tercih edilen FTP programlarından bazıları şu şekilde sıralanır:

 • FilleZilla, kolay kullanımı ve hızlı olmasıyla kullananlar tarafından sıkça tercih edilen program olarak yer alır. Hemen hemen tüm işletim sistemleriyle uyumluluk gösteren program istemci ve sunucu yapılandırmasında başarılı performans sergiler. Tek bir link üzerinden kolay bir şekilde cihazınıza bu programı indirebilirsiniz.
 • WinSCP, Windows işletim sistemini kullanıyorsanız bu programdan yararlanabilirsiniz. İdeal bir şekilde FTP program kullanmanıza olanak sağlayan protokol farklı programa ihtiyaç duymanızın önüne geçer.
 • CyberDuck, ücretli bir şekilde kullanım avantajı sağlayan program Türkçe ara yüze sahip olarak yer alır. Türkçe dilinde kullanım performansından yararlanmak istiyorsanız, birçok program desteği ile karşınıza çıkan bu uygulamayı indirebilirsiniz.
 • Transmit, Mac işletim sistemiyle birlikte çalışma performansı sergileyen uygulama ücretli ve ücretsiz versiyonları ile kullananlara sunulur. Bağlantı üzerinden tıklayarak kolay ve hızlı bir şekilde indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aktarın yapabileceğiniz program tüm işlemleri pratik bir şekilde tamamlanmasına olanak sağlar. Dil ayarını yapabilir, uygulama adımlarını takip ederek programın sunduğu performanstan yararlanabilirsiniz.
0 Shares:
Benzer İçerikler
Devamını Oku

Node.js Nedir?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan backend dilleri arasında Node.js ilk sıralarda yer almaktadır. Son yıllarda popülerliği her geçen gün…