Forumlar ve Sosyal Medya


Sosyal medya denilince, hemen hemen hepimizin aklına Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya mecraları gelmektedir. Aslında sosyal medya kavramı kullanıcıların bir şeyler paylaşması esasına dayalı bir iletişim şeklidir ve 1971’de atılan ilk e-posta ile sosyal medya serüveni başlamıştır. Kişisel bilgisayarların ve internet kullanımının artması ile 1996’ların başında ICQ ve MIRC

ile başlayan MSN ve Skype ile davam eden bu süreç günümüze kadar gelişerek devam etmiştir. Bu platformlar ile hemen hemen aynı zamanda doğan ve en az onlar kadar ilgili gören bir başka mecra ise forumlar olmuştur. Bazen genele hitap eden bazen ise niş alanlar üzerinde kurulan bu platformlar, sosyal medya kavramının temel taşları arasında yerini almıştır.

Sosyal Medya’nın gelişimi ile birlikte pek çok sosyal ağ sitesi hayatımızın bir parçası ve hatta daha sonra hayatın ta kendisi olmuştur. İnsanlar artık günlük ve anlık olarak düşündüklerini, yaptıklarını, yediklerini, içtiklerini ve gezdikleri yerleri..vs her şeylerini bu ağlar üzerinden paylaşır oldular. Bu ağlarda sevmedikleri insanlarla kavga edenlerde var, dost ve arkadaşlarının sayısını aldığı Like’lara göre belirleyende. Tabi Sosyal Medya’nın gelişimi ile birlikte iletişimin artık kolaylaştığını da söyleyebiliriz. İnsan ilişkileri açısından bu tür ortamlarda, iletişimin rahatlaması, kültürel değerlerin yozlaşmasına ve eski önemini kaybetmesine neden olsa da ticari anlamda durum biraz daha farklı. İletişim kolaylaşması ifadesi aynı zamanda bir ürün ve hizmeti satacak olan kişilerin potansiyel ve var olan müşterileri ile daha rahat iletişim kurmasına olanak sağlamıştır. Satış ve satış sonrası süreçte hedef kitlesi ile daha rahat iletişim kuran firmalar için sosyal medya bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Tüm bunları düşündükten sonra insanın aklına şu soru takılıyor;

“Peki, bu sosyal ağlar yokken biz ne yapıyorduk?”

Hepimiz bu soruyu en az bir kere sormuşudur mutlaka. Ne yapıyorduk, Twitter, Facebook, Instagram, Vine, Pinterest… Vs. bunlar yokken nasıl sosyal olurduk? Nasıl yeni insanlar tanıyor, arkadaşlarımız ile nasıl iletişim kuruyorduk? Nasıl bilgi paylaşıyor, merak ettiğimizi nasıl öğreniyorduk?

Bilgisayarın ve internetin hayatımıza girmesi aslında pek de eskilere dayanmıyor. Kişisel bilgisayarlar ve internet kullanımının başladığı dönemlerde, az önce saydığımız farklı sistemler üzerinden kullanıcılar birbirleri ile iletişim kurup bilgi paylaşımında bulunabiliyordu. Bunların içinde en önemli ağlardan biride forumlardı. Forumlar; ICQ, MSN, Yahoo gibi sosyal medya kanallarından farklı olarak, kullanıcılar arasında bilgi paylaşımı yapma olanağı sağlamıştır.

Sosyal Medya’nın Gelişimi Forumları Nasıl Etkiledi?

Günümüz internet dünyası zaman içerisinde hızlı bir ivme ile büyümektedir. Yazılı iletişim ile başlayan, görüntülü konuşma ile gelişimini sürdüren sosyal medya, mobil cihazların gelişimi ve kullanımının artması ile birlikte anlık olarak kısa video paylaşımları, anlık yer bildirimleri ve geliştirilen uygulamalar ile canlı yayın yapma imkanı sağlar duruma gelmiştir. Tabi bunların yanında kullanıcılar; sosyal medya üzerinden ürün ve hizmet reklamı verebilmekte ve ticaret yapabilmektelerdir.

Durum böyle olunca kullanıcı ihtiyaçları zaman içinde farklılaşmış ve bu farklılaşmaya ayak uyduramayan sistemler ya farklı firmalar tarafından satın alınmış ya da tamamen kapatılmak zorunda kalmıştır. Ancak forumlar tüm bu gelişmeler ve kullanıcı ihtiyaçlarının değişimine rağmen hala önemini korumaktadır.

İlk başladığı günden bu yana neredeyse hiçbir farklı hizmet sunmayan bu mecralar nasıl olur da tüm bu sirkülasyon içerisinde önemini kaybetmez?

Bu sorunun aslında birçok cevabı var. Bunlardan ikisi ve bana göre en önemlileri; forumlar içerisinde sağlanan kurallar ile birlikte oluşan forum kültürü ve kullanıcıların forumlarda varoluş sebebi.

Forum Kültürü Nedir?

Forum kültürü, site içerisinde yapılan bilgi paylaşımları ve bu paylaşımlara yapılan yorumların; milli kültüre, inançlara ve insanların tüm kişilik haklarına karşı saygılı olunmasını sağlamaktadır. Ayrıca “bazı forum sitelerinde” Türkçe kullanımı bile forum kültürü çerçevesinde dikkate alınmaktadır. Hal böyle olunca kişilerin birbirlerine karşı saygılı bir şekilde davranması, açılan konulara belli bir saygı çerçevesi içerisinde yorumlar yapılması sağlanmıştır. Facebook ve Twitter başta olmak üzere diğer tüm popüler sosyal ağlarda durum biraz daha farklıdır. Her ne kadar güvenlik ve erişilebilirlik ayarları ile tanımadığınız ya da tanıyıp da sevmediğiniz kişilerden gelecek olan yorumları engelleseniz de çoğu hesapta görüyoruz ki beğenilmeyen bir gönderinin altında onlarca hatta bazen yüzlerce, hakaret ve kötü söz içeren yorumlar görebiliriz. Ancak forumlarda durum biraz daha farklıdır. Yapılan eleştirilerin amacı ve söyleniş şekli, bir başkası için olumsuz bir durum içeriyorsa ceza sistemi devreye giriyor ve bu tür eylemlerde bulunan kişiler kalıcı olarak banlanabiliyor. Bu da forumlarda iletişim halinde olan kullanıcıların birbirleri arasında saygılı bir iletişim gerçekleşmesini sağlıyor.

Kullanıcılar Neden Forumları Hala Tercih Ediyor?

Başta da söylediğim gibi forumlar, “sosyal medya” kavramının mihenk taşlarından biridir. Kullanıcıların ilk günden bu zamana kadar forumları tercih etmesinin ana sebebi, gelip geçici sohbetten ziyade kalıcı bilgi paylaşımlarının olmasıdır. Paylaşılan bir bilginin, forum kuralları çerçevesinde olması şartı ile sürekli olarak sitede durması, bu tür siteleri kullanıcılar için açık bir kütüphaneye çevirmiştir.

Bunun dışında pek çok sektörden kullanıcıların birbirleri arasında, farklı kategorilerdeki ürün ve hizmetler ile ilgili alış-veriş yapma imkanları da kullanıcıları forumlara çeken bir diğer önemli konudur.

Forum Kullanıcıları ile Sosyal Medya Kullanıcıları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her mecra kendine has özellikleri ile ilgi alanlarına göre farklılıklar oluşturan grupların ilgisi çekmektedir. Kullanıcılar ilgi alanlarına göre farklı özellikleri olan paylaşım sitelerinde vakit geçirirken, forum kullanıcıları için durum biraz daha farklıdır. Forum kullanıcıları için tek yer forumlardır. Amaç zaman geçirmekten ziyade bilgiye ulaşmak ve bilgi paylaşımında bulunmaktır. Forumlarda çok fazla “geyik” ortamı yoktur.

Pek çok sosyal platformun günümüzün şartlarına ayak uyduramadığı için yok olmak zorunda olduğu bu dönemde “sosyal medya”nın biraz da arka bahçesi olan forumlar, dünden bugüne varlığını sürdürmektedir ve bunu içeriğinde barınan güncel ve sürekli güncellenen bilgilere borçludur. Gelecek ne getirir bilinmez ancak forumlar internet dünyasının temel taşlarından biri olarak yerini almıştır.

 


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir