in ,

Filezilla Nedir, Ne İçin Kullanılır?

FileZilla, FTP yazılım aracı olarak piyasadaki kaynaklarda hem ücretsiz hem de ücretli(profesyonel) sürümlerini barındırır.

FileZilla, programı bulunduran kişinin bulunduğu bilgisayardan, başka bir bilgisayara dosya aktarımı yapmasını sağlayan FTP yazılımıdır. Kullanım amacı bu esasa bağlı bulunan FileZilla, aşağıda belirtilen sunucu sürümü kaynağı olarak yer alırken, bir de istemci sürümü bulunmaktadır.

FileZilla, FTP protokolüne bağlı olan, kullanıcıların dosya aktarımı yapması için FTP sunucuları kurmasına izin veren ücretsiz bir yazılım aracıdır. Ayrıca diğer FTP sunucularına da bağlanmayı sağlayan açık kaynaklı dosya aktarım protokolü sağlayan bir araçtır. Dosya Aktarım Protokolü’nü de FTTPS (Aktarım Katmanı Güvenliği) üzerinden destekler. Bu yazılımın Windows başta olmak üzere bütün platformlar üzerinde sunucu kurulumu basittir.

FileZilla’nın ücretsiz sürümleri bütün kaynaklarda yer alabileceği gibi, ücretli olan sürümleri de bulunmaktadır. Bu sürümü, profesyonel sürüm olarak geçer. Kullanıcılara depolama sağlayıcılarına bağlanma imkanı sunar. Bu depolama sağlayıcıları çevrimiçi olan örnekleriyle; OneDrive, WebDAV, Amazon S3, Google Cloud Storage ve Dropbox olarak yer alır.

FileZilla Hangi İşletim Sistemlerinde Çalışır?

FileZilla programı çalışırken, bağlantı sağlanacak diğer bilgisayarın da aynı işletim sistemine sahip olmasını gerektirmez. Yerel bilgisayardan, uzak bilgisayara bağlantı kurulurken, işletim sistemlerinin aynı olma zorunluluğu bulunmaz.

FileZilla yazılımı, Windows, Linux ve MacOS X işletim sistemlerinde kurularak çalışabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Belgesiz .COM.TR domain (adsoyad.com.tr) nasıl alınır?

SSL Sertifikası Nasıl Kurulur? | SSL Kurulum Süreçleri