FileZilla, programı bulunduran kişinin bulunduğu bilgisayardan, başka bir bilgisayara dosya aktarımı yapmasını sağlayan FTP yazılımıdır. Kullanım amacı bu esasa bağlı bulunan FileZilla, aşağıda belirtilen sunucu sürümü kaynağı olarak yer alırken, bir de istemci sürümü bulunmaktadır.

FileZilla, FTP protokolüne bağlı olan, kullanıcıların dosya aktarımı yapması için FTP sunucuları kurmasına izin veren ücretsiz bir yazılım aracıdır. Ayrıca diğer FTP sunucularına da bağlanmayı sağlayan açık kaynaklı dosya aktarım protokolü sağlayan bir araçtır. Dosya Aktarım Protokolü’nü de FTTPS (Aktarım Katmanı Güvenliği) üzerinden destekler. Bu yazılımın Windows başta olmak üzere bütün platformlar üzerinde sunucu kurulumu basittir.

FileZilla’nın ücretsiz sürümleri bütün kaynaklarda yer alabileceği gibi, ücretli olan sürümleri de bulunmaktadır. Bu sürümü, profesyonel sürüm olarak geçer. Kullanıcılara depolama sağlayıcılarına bağlanma imkanı sunar. Bu depolama sağlayıcıları çevrimiçi olan örnekleriyle; OneDrive, WebDAV, Amazon S3, Google Cloud Storage ve Dropbox olarak yer alır.

FileZilla Hangi İşletim Sistemlerinde Çalışır?

FileZilla programı çalışırken, bağlantı sağlanacak diğer bilgisayarın da aynı işletim sistemine sahip olmasını gerektirmez. Yerel bilgisayardan, uzak bilgisayara bağlantı kurulurken, işletim sistemlerinin aynı olma zorunluluğu bulunmaz.

FileZilla yazılımı, Windows, Linux ve MacOS X işletim sistemlerinde kurularak çalışabilmektedir.

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

Yorum Yazın