in ,

FileZilla ile Yaşadığım ‘Sunucu Bulunamadı’ Bağlantı Sorununu Nasıl Aşabilirim?

Web sitenizin içerisindeki sayfaları güncellemek, değiştirmek ve yeniden oluşturmak için en çok kullanılan yöntem FTP(File Transfer Protocol) bağlantısıdır.Bu bağlantı sayesinde web sitenizin dosya dizininizin yönetimi kolayca sağlanabilmektedir.

FTP çalışma mantığı nedir?

Dosyalar FTP üzerinden aktarıldığında, iki işlemden biri gerçekleşmekte olup, bu işlemler yükleme veya indirme olarak ikiye ayrılmaktadır. Yükleme işlemi, dosyaları kişisel bir bilgisayardan bir sunucuya aktarmayı içerir. İndirme işlemi sunucudan kişisel bilgisayara dosya aktarmayı içermektedir. FTP, dosyalarınızı aktarmak için TCP / IP (İletim Kontrol Protokolü / İnternet Protokolü) kullanmaktadır. TCP / IP temel olarak Internet’in komutları yürütmek için kullandığı dildir.

Kısaca detaylandırmak gerekirse, TCP / IP, paketlerin nasıl bölüneceğini, adreslendirildiğini, iletildiğini, yönlendirildiğini ve hedefe nasıl alınacağını tanımlayan uçtan uca iletişim sağlayarak verilerin internet üzerinden nasıl paylaşılacağını belirten internet protokolüdür.

FTP ile alternatif düşük güvenlikli bağlantı nasıl gerçekleştirilmektedir?

FTP bağlantısı için kullanılan arayüz programlarından en yaygını olan FileZilla uygulaması üzerinde belirli aralıklarda ana bağlantı sağlanmak istendiğinde erişim problemi yaşanabilmektedir. Bu problemi aşmak ve web siteniz üzerindeki çalışmaların aksamaması için alternatif bir erişim yöntemi olarak düşük güvenlikli giriş biçimi kullanılmaktadır.

Bu bağlantı birincil yöntem olarak önerilmemekte olup, yalnızca normal bağlantı yapılamadığında düşük güvenlikli bağlantı yöntemine başvurulmalıdır.

FTP düşük güvenlik seçeneği ile bağlantı adımları şu şekildedir:

1) FileZilla programını açıp, üst menünün en başında bulunan Dosya(File)>Site Yöneticisi(Site Manager) seçeneklerini sırasıyla uyguluyoruz.

2)  Karşımıza çıkan alanda ekran görüntüsünde işaretli Şifreleme(Encryption) alanındaki seçeneklere tıklayarak Yalnız düz FTP kullanılsın(düşük güvenlik)/Only use plain FTP(insecure) seçeneğine tıklıyoruz.

3) Sunucu(Host) alanına sitemizin bulunduğu hostun IP adresini(A Record) girdikten sonra ise FTP hesabımızın kullanıcı adı ve şifresini girmemizin ardından ekranın altında bulunan Bağlan(Connect) butonuna tıklayarak FTP hesabımıza erişebilir, sitemiz üzerinde bulanan dosya dizini üzerinde düzenleme yapabiliriz.

FTP bilgilerinize ilgili makalemizde bulunan adımları uygulayarak erişebilirlirsiniz. https://www.natro.com/blog/ftp-bilgilerime-nasil-ulasabilirim/

Not: Bu adım ile de bağlantı sağlanamadığı durumlarda, önce FTP bilgilerinin doğruluğu ve hesabın hostta ekli olup olmadığı kontrol edilmeli, bu bilgiler doğru olduğu halde hata alındığı durumda ise host sağlayıcısı ile iletişime geçilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siteme erişmesini istemediğim IP adresini .htaccess dosyası üzerinden nasıl engellerim?

Cloudflare ile DNS yönetimi nasıl yapılır, Cloudflare ne işe yarar?