Fidye Yazılım Nedir?


52 shares

Teknolojinin gelişmesi hayatımıza birçok artı katmakla beraber zaman zaman elimizi kolumuzu bağlayacak duruma da düşürebiliyor. Özellikler virüsleri bilgisayar üzerinden yoğun şekilde çalışmalar yürüten kişilerin en büyük düşmanlarından biri olarak tanımlayabiliriz ve gün geçtikçe farklı virüsler karşımıza çıkabilmektedir. Bu yazımızda ise uzun zamandır birçok bilgisayar kullanıcısının emeklerini çöpe atmalarına neden olan ve günümüzde de bilgisayar kullanıcılarının düşmanlarından biri olan bir virüse değineceğiz: Fidye Yazılım.

Aslında bunu sadece fidye yazılım olarak tanımlamamız pek doğru olmaz, çünkü farklı isimlere sahip olsa da hemen hemen aynı işlevle karşımıza çıkabiliyorlar;

Cryptolocker, Ransomware, Cyber Blackmail vb

Fidye yazılım bize nasıl zarar verir?

Peki fidye yazılım ne işe yarar, ne yapar, bizlere zararı nedir? Aylarca üzerinde çalıştığınız bir yazılım hazırladığınızı ve son aşamalarına yaklaştığınızı düşünün. Gecenizi gündüzünüze kattınız, sosyal hayatınızı sırf bu çalışmanız için birçok kez askıya aldınız ve bir an… Bilgisayarınıza cep telefonunuzun faturası e-posta olarak geliyor; ancak bir terslik var… Faturanızın tutarı tarifenizin fiyatlandırmasının çok üstünde ve bunu şaşkınlıkla karşılıyorsunuz. “Ben bu kadar konuştu mu ki?”, “Acaba internet paketimin limitlerini mi aştım?” gibi soruları kendi kendinize sormaya başlıyorsunuz. Tabi, bunu öğrenmek için de e-postaya eklenmiş olan döküm dosyasını incelemek istiyorsunuz ve döküm dosyasını açıyorsunuz… İşte o an tüm emekleriniz elinizin altında olmasına rağmen sizden çok ama çok uzaklara gidiyor. Neden mi? Çünkü döküm sandığınız ek dosyada aslında size gönderilen Cryptolocker bilgisayarınızın arka kapısından yükleniyor ve bilgisayarınızda bulunan birçok dosyayı şifreliyor, tabi bu şifreyi siz bilemiyorsunuz.

fidye-yazilim-nedir-hosting-blog

Tabi tehlike sadece ek dosyalarda değil, e-posta içerisinde bulunan linklere ve internette tanımadığınız/şüpheli bulduğunuz web sitelerine de dikkat etmenizde fayda var. Gelelim olacaklara; bazı filmlerde fidye isteme sahnesi vardır, günümüzde ise bu durum artık teknolojiyle harmanlanmış ve “Dosyaların elimde, şu kadar parayı göndermezsen dosyalarını bir daha göremezsin” benzeri bir mesaj görebilirsiniz..

Parayı gönderince dosyalarınıza ulaşmanızı sağlayacak şifreyi alabilecek misiniz? %90 ihtimalle alamayacaksınız. Çünkü çevremdeki kişilerden öğrendiğim kadarıyla kiminin bir arkadaşı, kiminin bir akrabası bu durumu yaşamış ve parayı da göndermişler; ancak parayı göndermelerine rağmen dosyalarına ulaşabilmeleri için mağdur bilgisayar kullanıcısına şifresi iletilmemiş.

“Bu basit tuzaklara millet nasıl düşüyor?” demeyin…

“Bu basit tuzaklara millet nasıl düşüyor?” demeyin, çünkü gün gelir söylediğiniz bu söze siz de şaşırırsınız. Tuzağa düşmeniz sadece bir anlık dalgınlığınıza veya tuzağın inandırıcı olmasına bağlı. Bu nedenle her bilgisayar kullanıcısının bu tehlikeyi sürekli dikkate alarak bilgisayar üzerinde çalışması gerekir.

“Bulaşırsa bulaşsın, benim çözemediğim virüs yok” da demeyin, çünkü bunu çözmek sandığınız kadar kolay değil. Bazı virüsleri birkaç yazılım yardımıyla temizleyebilirsiniz; ancak bu virüsün bilgisayardan temizlenebilmesi veya şifrenin çözülebilmesi birçok güvenlik yazılımı şirketleri tarafından imkansız olarak ifade ediliyor.

Neler yapılabilir?

Çalışmalarınızı sık sık bilgisayarınız dışında bir ortamda yedekleyin(Harici HDD, sunucu vb) ve bahsedilen bu ortamları sadece yedekleme işlemi için kullanın,

– Bilgisayarınızda işletim sistemi dahil lisanssız ve korsan yazılım kullanmayın,

Lisanslı antivirüs yazılımı kullanın

– Tanımadığınız ve şüpheli bulduğunuz adreslerden gelen e-posta iletilerini dikkate almayın.

– Yazılımlarınızı ve işletim sisteminizi güncel tutun

– Özellikle sosyal medyada olmak üzere internette kaynak linki güvenilir olmayan paylaşımlara tıklamayın

– Belki de en önemlisi; “Ben bu tuzaklara düşmem” demeyin ve dikkatli olmaya çalışın.


Murat Can Aktaş
2013 yılından beri Natro Hosting'de Destek Uzmanı olarak görev yapan ve aynı zamanda Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans eğitimine devam eden Murat, yazıları ile Hosting Blog'a katkı sağlıyor.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir