Facebook bir açıklama yaparak 12 Mart 2015 tarihi itibari ile aktif olmayan hesapları sileceğini ve bununla birlikte sayfalardaki beğeni sayılarının azalacağını açıkladı.

Sosyal paylaşım siteleri arasında en çok kullanılan site olan Facebook, spam hesapları ve aktif olmayan hesapları sileceğini duyurdu. Pek çok farklı özellikle her gün kullanıcılarına farklı hizmetler sunan Facebookfacebook-sahte-hesaplar bu uygulaması ile illegal şekilde sayfa beğenilerini arttıran kullanıcılarını kızdıracak gibi görünüyor. Bu uygulama ile birlikte pek çok sayfanın beğeni sayısında ciddi oranda düşüşlerin olacağı kaydediliyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan pek çok haber sitesinde bu durumun “kullanıcılar için kötü” olduğu vurgulansa da aslında uzun zamandır yapılması gereken ve özellikle sayfalar için çok faydalı olacak bir uygulama olacağı kesin. Önemli olanın sadece sayfa beğenisinin artması değil, açılan sayfanın konusuna, sektörüne ya da sunmuş olduğu hizmetlere ilgi duyan kişilerin hedef alınmasıdır. Bunun dışında yapılan illegal sayfa beğenisi arttırma çalışmaları, sayfaya ilgisiz yada gerçek olmayan kullanıcıları çekecek ve sosyal medya çalışmaları için asıl önemli olan “etkileşim” oranını ciddi anlamda düşürecektir. Bununla birlikte yapılan kampanyalar ve diğer çalışmalarda başarı oranı çok aşağılarda olacaktır. Ayrıca bu tür durumlar performans ölçümlerinde de ciddi yanılgılar yaratarak, yanlış kararlar alınmasına sebep olabilir.

Sayfalar, Facebook‘un bu algoritma değişikliği ile birlikte tüm pasif ve bot hesaplar silinerek daha temiz ve daha net bir kullanıcı kitlesine sahip olacaktır. Bu durum kısa vadede sayfa beğeni sayılarını düşürsede uzun vadede sayfalar için çok faydalı olacaktır.