in

Elinizde Hiç Kiralık Domain Var mı Acaba?

Türkiye’de 1990’lı yılların ortalarına doğru başlayan ve hala devam eden jenerik domain kapma yarışında , o yıllarda kendi  web projesi ile ilgili jenerik domainleri kaydedenler , farklı sektörlerin gelişimi ve değişimi ile ilgili iyi gözlem yapıp ,öngörülü davranarak  domain yatırımcılığı yapanlar , hiç şüphesiz şu anda , o zaman verdikleri doğru kararın meyvesini topluyorlar.

Günümüzde kayıtlı domain sayısı neredeyse 300 milyona ulaşmış vaziyette ve sizlerin de bildiği üzere jenerik bir domain yakalayabilmek öyle  kolay bir iş değil . İşini, internete güzel bir web projesi ile taşımak isteyen kişiler, aradığı domain başkası tarafından satın alınmışs  backorder yapma ya da satılık domain kaydetme gibi alternatiflere de sahipler. Üçüncü alternatif olarak karşımıza çıkan  kavram ise sektörde olan bir çok kişi tarafından duyulsa da , henüz yeni yeni deneyimleme şansı bulunan : Domain Kiralama (Domain Leasing).

Domain Kiralama Nedir ?

Mülkiyeti başkasına ait olan domaini , belirli bir süre ve domain sahibi tarafından öngörülen ücret karşılığında kiralama işlemine domain kiralama deniyor. Bu kavramı açıklarken emlak sektöründen benzetmeler yaparak gidersek  yanlış yapmış sayılmayız heralde. (Dijital Emlak Piyasası )  Nasıl ki, bir dairenin sahibi , dairesini , talep eden kişiye dilediği ücretten kiralayabiliyor ve bunun karşılığında  kiraya verdiği daire ile ilgili , kiracıya yaptırımlar uygulayabiliyorsa ;  çeşitli domain kiralama firmaları da aynı şekilde , portföylerinde bulunan domainleri , talep edenlere belirli kurallar dahilinde kiralayabiliyorlar. (Noktadomains.com , leasethis.com )

Neden Domain Kiralanır ?

Web projeniz için satın almak istediğiniz alan adı , belirlediğiniz bütçenin çok üzerindeyse ve bu alan adını ,projenizin ilk yıllarında yüksek bedellere satın alarak risk almak istemiyorsanız domain kiralama işlemine başvurabilirsiniz. Bu sayede belirli bir ücretten kiraladığınız alan adı üzerine web projeleri geliştirebilir, projenizin başarıya ulaşması ve belirlediğiniz hedefleri yakalaması halindeyse alan adını satın alabilirsiniz.

Domain Nasıl Kiralanır?

Dünya üzerinde bu hizmeti sunan çeşitli firmaların, farklı uygulamaları olmak ile birlikte ben bu ve bundan sonraki soruları ağırlıklı olarak , bu firmalar arasında gerek Türk firması  olması ,gerekse özgün hizmet sunması sebebiyle kendi sektöründe farklı konumlanan, Nokta Domains firmasından uygulamalara yer vererek  açıklayacağım.

Domain kiralamak isteyen kişiler , domain kiralama hizmeti sunan firmaların sergiledikleri domaini , bu domain için  firma tarafından istenen kira bedelini bütçesine uygun buluyorlarsa kiralayabiliyorlar.  Nasıl ki , bir daire kiralarken , kira sözleşmesi imzalıyoruz, aynı şekilde domain kiralarken de taraflar  bir kira sözleşmesi imzalıyor.  Bu sözleşmede kira ücreti, kiraya verilen domainin ne için kullanılacağı,  kira süresi ve bu sürenin sonunda kiracıya sunulan seçenekler,  ödemenin ne şekilde gerçekleşeceği vb . bilgiler sergileniyor. Nokta domains örnek kira sözleşmesi için bakınız

Kiralan Domain , kira süresince ya da sonrasında başkası tarafından satın alınabilir mi ?

Her nasıl ki, kirada oturduğunuz ev kira süresi boyunca başkası tarafından satın alınamıyor (umarız öyledir ) kiralık domain de de  kira süresi boyunca domainin mülkiyeti size ait oluyor ve bu domain başkası tarafından satın alınamıyor, süresi biten kiralık domaini alma hakkı ise ilk olarak domain kiralayan kişiye veriliyor. Ayrıca şunu da belirtelim ki , kira sözleşmesi imzalanırken, ilgili domaini ileride satın almak isterseniz, bu bedeli firmayla anlaşarak kira sözleşmesinde belirtebiliyorsunuz , bu sayede taraflar anlaştıkları fiyat üzerinden alan adı alışverişi yapmış oluyor.

Depozito, kira süresi , sözleşme yenilemesi , whois bilgileri , kira ücreti artışı…

Domain kiralanırken , aynı ev kiralarken olduğu gibi sizden bir depozito ücreti talep edilebilir (domainin ban’lanması, sandbox’a atılması ihtimaline karşı )Kira süresi bu hizmeti sunan firmaya göre farklılık gösterebiliyor ( 6 ay ile 10 yıl arasında) . Sözleşme yenilemesi yapmak isteyen taraflar, başlangıçta kira sözleşmesinde belirtilen fiyattan bu işlemi yapabiliyorlar, bu sayede kira ücret artışı da belirli oranlarda garanti altına alınmış oluyor. İlgili alan adının whois bilgileri ise kiraya veren  firmada kalıyor. (ICANN nezdinde domain mülkiyetinin whois’de belirtilmesinden ötürü )

Domain Kiralamalı mıyım ?

Bu sorunun cevabını verecek olan aslında sizlersiniz. Web projeniz için iyi bir domain , işlek bir caddenin en güzel yerinde dükkana sahip olmak kadar önemli olabiliyor. Fakat domaininiz ne kadar jenerik ve güzel olursa olsun, önemli olan üzerine inşa edeceğiniz projedir. (Dükkanınız ne kadar güzel yerde olursa olsun, ne satacağınız da önemli öyle değil mi ? )  Bu projenin, domain kiralama maliyetine değeceğiniz düşünüyorsanız, projeniz için almayı karar verdiğiniz domain ilk zamanlarda bütçenizde yüksek maliyetler yaratarak sizi zora sokuyorsa, tercih edilebilir görüşündeyim .

Faydalı olması dileğiyle.

6 Yorum Mevcut

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hosting Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Sahibi Olun