E-ticaret sitesi nasıl kurulur içerikli yazımızda e-ticaret sitelerinin nasıl kurulabileceği konusunda bilgilendirmeye çalışacağız. Öncelikle e-ticaretten biraz bahsedelim.

E-Ticaret (Elektronik Ticaret) çalışmaları ülkemizde ilk defa 90’lı yıllarda başlamıştır. İlk zamanlarda internetteki kullanıcı sayısının düşük olması sebebiyle e-ticaret, adını fazla duyuramamıştı; ancak artan internet kullanıcı sayısıyla birlikte ülkemizde e-ticaret sektörü her gün gelişmeye devam etmektedir. Artan internet kullanıcı sayısı ülkemizdeki e-ticaret hacmini de etkilemiştir ve ülkemizde e-ticaret hacmi yaklaşık olarak 31 Milyar TL’ye ulaşmıştır.

E-Ticaret dediğimizde aklımıza ilk olarak internetten sipariş verip ödeme yaparak kargo aracılığıyla siparişimizin bize ulaştırılması gelir ancak; e-ticaretin de türleri vardır. Bunlardan bazılarına değinelim.

 • B2B (Business to Business): Dilimizde karşılığı şirketler arası e-ticarettir. Bu e-ticaret türünde şirketler arası e-ticaret yapılmaktadır. Örneğin; bir üretici şirket ile bir marketler zincirinin e-ticareti gibi…
 • B2C (Business to Consumer): Dilimizde karşılığı şirketten tüketiciye e-ticarettir. Bu e-ticaret türünde şirketler tarafından doğrudan tüketiciye ürünler sunulur. Ülkemizde bu e-ticaret türüne örnek olarak tanınmış e-ticaret şirketleri mevcuttur.
 • C2C (Consumer to Consumer): Dilimizde karşılığı tüketiciden tüketiciye e-ticarettir. Bu e-ticaret türünde tüketici elindeki ikinci el veya sıfır bir ürünü bir e-ticaret sitesi üzerinden diğer tüketicilere sunar ve bu şekilde e-ticaret gerçekleştirilir.

Şimdi bir e-ticaret sitesini baştan sona nasıl hazırlayabileceğinizi adımlarla anlatacağız. E-Ticaret sitesi kurabilmeniz için çok sayıda seçenek mevcuttur. WordPress, Opencart, Magento ve osCommerce gibi çok sayıda alternatif bulunmaktadır. Bu yazımızda Natro’nun sağlamış olduğu e-ticaret hosting paketleri üzerinden kurulumdan bahsedeceğiz. Natro’nun sağlamış olduğu e-ticaret hosting paketlerinde, dünyaca ünlü popüler içerik yönetim sistemlerinden olan WordPress WooCommerce sistemi kullanılmaktadır.

Natro E-Ticaret Hosting Paketleri Üzerinden, E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur? 

Bu İçerikte Bahsedilen Konular

Neden Natro.com’un E-Ticaret Hosting Paketlerini Tercih Etmeliyim?
 • WordPress WooCommerce sistemi kullanıldığı için ücretsiz hazır tema seçenekleri mevcuttur.
 • E-Ticaret hosting paketini kullanmaya devam ettiğiniz sürece Comodo Positive SSL sertifikası ücretsiz olarak sunulur ve SSL Sertifikasını ayrı olarak satın almanıza gerek kalmaz.
 • Iyzico API anahtarı üzerinden tüm bankalar ile uyumlu Hazır Sanal POS kullanabilmeniz sağlanır.
Adım 1:

E-Ticaret hosting paketleri üzerinden e-ticaret sitenizin kurulumunu yapmak isterseniz öncelikle natro.com’da müşteri panelinize giriş yapmanız ve ‘Hosting’ menüsü altında bulunan ‘E-Ticaret Hosting’ seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Adım 2:

Açılan sayfada firmanızın ihtiyaçlarına uygun paketi seçip ilgili paketin bulunduğu sütundaki ‘Satın Al’ tuşuna tıklamanız gerekmektedir. Eğer yeni bir e-ticaret sitesi açıyorsanız ‘e-Başlangıç’ isimli paket başlangıç için uygun olacaktır.

Adım 3:

Sonraki sayfada e-ticaret hosting paketinin süresini belirlemeniz istenmektedir. Uzun süreli alımlarda otomatik olarak indirim sağlanabilmektedir.

Adım 4:

Karşımıza gelen ekranda hangi alan adını kullanacağımızı belirlememiz istenmektedir. Dilerseniz ‘b’ seçeneğini kullanarak ücretsiz ‘.site’ uzantılı alan adınızı kaydedebilirsiniz ve e-ticaret sitenizi bu alan adına bağlayabilirsiniz.

Adım 5:

Son aşama olarak sipariş sayfası sonunda ödeme yapmamız gerekecektir.

Hatırlatma: Ödemenizi EFT üzerinden yapmayı düşünüyorsanız EFT üzerinden yapılan ödemelerde muhasebe birimimizin mesai saatlerimiz içerisinde onayı gerekecektir. Bu nedenle zaman kaybetmemeniz açısından kredi kartınızı kullanarak ödeme yapabilirsiniz veya çevrenizde Garanti Bankası ATM varsa fatura ödeme alanı üzerinden ödemenizi yapabilirsiniz ve onay beklemenize gerek kalmadan siparişiniz kredi kartıyla ödeme yapılmış gibi otomatik olarak aktifleştirilir. Garanti Bankası ATM üzerinden ödeme adımları hakkında ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://www.natro.com/hemendestek/bilgibankasi/garanti-atm-uzerinden-odeme-yapmak-istiyorum

Ödememizi yaptığımızı varsayalım ve şimdi müşteri panelimizde ‘Hosting Yönetimi’ menüsündeki ‘E-Ticaret Hosting Hesapları’ seçeneğine tıklıyoruz.

İlginizi Çekebilir :  Whois Gizleme Nedir?

Adım 6:

Açılan sayfada ‘Admin Panel’ tuşuna tıklıyoruz ve tuşa tıkladıktan sonra açılan menüde e-ticaret sitemizin ismine tıklayıp yönetici panelimize giriş yapıyoruz.

Adım 7:

Yönetici panelimize giriş yaptığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

1 2 3 4
Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

9 Yorum Mevcut

 1. ahmet yüzbaşıoğlu Yanıtla

  Hosting Blog’a yaptığınız katkılarınız ve çalışmalarınızı çok beğendim

 2. Mustafa Karamuklu Yanıtla

  Gerçekten çok başarılı ve anlaşılır bir anlatım olmuş. Sanırım bir sonraki projemde tercih edeceğim.

 3. Stok bölümünden ürünün adet sayısını nasıl belirliyoruz? Atıyorum istenilen üründen stokta sadece 50 adet var 51 siparişin olmaması için ürünün stok adet sayısını ayarlayabiliyormuyuz ?tşkler şimdiden

  • Murat Can Aktaş Yanıtla

   Merhaba Halil Bey,
   WooCommerce sisteminde stok yönetimi özelliği mevcuttur. Yazımızın 2. sayfasında Adım 5’in ekran görüntüsünde ‘Stok Yönetimi’ seçeneğini görüntüleyebilirsiniz. Bu özelliği aktif duruma almanız halinde belirleyeceğiniz stok miktarı sona erdiğinde isteğinize göre belirli seçenekler üzerinden işlem sağlayabilirsiniz. Belirleyeceğiniz stok miktarı, ürün sayfanızda müşterilerinize de yansıtılacaktır.

 4. İyi günler ürünlere stok sınırı koyabilirmiyim panelinizden atıyorum sadece 50 adet bir üründen satış yapmak istiyorum 51nci satış olmasın belirlediğim bir üründen

  • Murat Can Aktaş Yanıtla

   Merhaba Halil Bey,
   WooCommerce sisteminde stok yönetimi özelliği mevcuttur. Yazımızın 2. sayfasında Adım 5’in ekran görüntüsünde ‘Stok Yönetimi’ seçeneğini görüntüleyebilirsiniz. Bu özelliği aktif duruma almanız halinde belirleyeceğiniz stok miktarı sona erdiğinde isteğinize göre belirli seçenekler üzerinden işlem sağlayabilirsiniz. Belirleyeceğiniz stok miktarı, ürün sayfanızda müşterilerinize de yansıtılacaktır.

Yorum Yazın