Domain Nedir | İnternetin giderek yaygınlaşması ile birlikte her geçen gün çeşitli ve farklı içeriklerde web siteleri kurulmakta. Farklı alanlara hitap eden her bir web sitesinin de kendine özel alan adları bulunuyor. İnternet kullanıcılarının sitenize erişim sağlayabilmek için kullanması, sitenizin servis ve hizmetlerinden yararlanabilmesi için bir domain sahibi olmanız gerekmekte.

Kendi sitenize özgü belirleyeceğiniz bir domain ile IP adresine gerek duymadan kullanıcılar sitenize kolayca erişebilirler. Kullanıcıların sitenizi ziyaret etmeleri için etkili, akılda kalıcı bir domain seçimi yapmanız oldukça önemlidir.

Domain Sorgulama Nedir?

Aklınızdaki alan adını kayıt etmek yada daha önceden başka bir kişi veya kurum tarafından kayıt edilip edilmediğini, domain sorgulama yaparak kontrol edebilmeniz mümkün. Domain sorgulama ile beraber, ayrıca aramasını gerçekleştirdiğiniz domainin satılık olup olmadığını da öğrenebilir, alan adı uygun değilse çeşitli satılık domain alternatiflerini de görebilirsiniz.

Böylece bu alternatifler arasından size en uygun olanı seçebilir ve kayıt edebilirsiniz kullanabilirsiniz.

Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aklınızdaki alan adının uygun olup olmadığını öğrenebilmeniz için Natro Domain Sorgulama servisini kullanabilirsiniz. Bu aşamada tek yapmanız gereken karşınıza çıkan domain sorgulama alanına aklınızdaki domaini yazmak. Sorguladığınız domain, kayıt edilebilir durumda ise tek yapmanız gereken sepete ekleyerek kayıt işlemini tamamlamak.

Peki ya domain daha önce bir başkası tarafından kayıt edilmişse ne yapılmalı?

Sorgu sonuç ekranında, size önerilen diğer alternatif alan adlarını ve uzantılarını değerlendirebilir, sizin için uygun olanı seçerek kayıt edebilirsiniz.