in

Domain Nasıl Seçilir? | İyi bir alan adı belirlemek için 5 ipucu

Domain adına karar vermek için domain sorgulama yapmak, bir web sitesi kurmadan önce gerçekleştirmeniz gereken en önemli aşamalardan biridir. İşiniz veya projeniz için bir marka oluşturma aşamasında da yine seçtiğiniz ismin alan adının daha önceden kayıt edilmiş olup olmadığını kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

İyi bir domain belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken ipuçlarını sizler için derledik.

1. Kolay anlaşılır ve kısa bir domain seçin

Domain Sorgulama

Ziyaretçilerinizin sizi kolay bulabilmeleri ve site adresinizin akılda kalıcı olabilmesi için kolay anlaşılır ve mümkün olduğunca kısa bir domain belirlemeye özen gösterin. Mümkünse alan adınızda (tire) işareti kullanmayın. Örneğin; emin-tasarim.com yerine emintasarim.com telaffuzu ve anlaşılması daha kolay bir alan adı olacaktır.

Farlı bir örnek daha verecek olursak, ekstra kahve isimli işletmeniz için xtrakahve.com adresini almanız, ziyaretçilerinizin sitenizi bulmasını zorlaştırabilir. Bu noktada ekstrakahve.com şeklinde bir domain kaydetmeniz en doğru seçim olacaktır.

2. Alan adınızda anahtar kelimeler kullanın

alan adınızda, sunduğunuz hizmetleri veya işletmenizi tanımlayan anahtar kelimeleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Böylece alan adınız hem işletmenizi tanımlayacak, hem de arama motorlarında ilgili anahtar kelimelerde yapılan aramalarda web sitenizi daha üst sıralarda bulunmasını sağlayacaktır.

İşinizi tanımlayan jenerik anahtar kelimelerde boş bir domain bulmak oldukça zor olabilir, bu noktada yaratıcı olarak işinizi tanımlayan farklı anahtar kelimeleri bir arada kullanmanız gerekebilir.

3. Araştırma yapın, analiz edin

Araştırma yapın

Domain kaydetmeden önce anahtar kelime seçimi yaparken popülarite araştırması yapmayı ihmal etmeyin. Seçtiğiniz anahtar kelimelerin arama hacimlerini ve arama motorlarındaki sorgulama istatistiklerini bu adres üzerinden “Turkey” seçerek öğrenebilirsiniz.

Ayrıca belirlediğiniz kelimede domain kaydetmeden önce aynı isimde mevcut bir marka olup olmadığını da kontrol etmeniz yerinde olacaktır.

4. Yeni domain uzantılarını deneyin

Yeni Domain Uzantıları

Kaydetmek istediğiniz alan adının .com uzantısı müsait olmayabilir. Bu durumda markanızı ve işinizi tanımlayan yeni domain uzantılarını tercih edebilirsiniz.

Örneğin: kıyafet satışı yaptığınız bir işletmeniz varsa ve kiyafet.com alan adı doluysa kiyafet.shop alan adını kaydedebilirsiniz. Böylece yeni domain uzantıları ile kaydettiğiniz alan adı aynı zamanda işinizi de tanımlayacaktır.

5. Hızlı davranın, alan adınıza sahip olun

Dünya genelinde her gün binlerce yeni domain kaydı gerçekleştiriliyor. Beğendiğiniz ancak karar veremediğiniz bir alan adı varsa çok beklemeyin, hızlı davranın ve onu herkesten önce kaydedin.

Sizden önce o domaini başka birinin kaydetmesi durumunda planlarınız suya düşebilir, en başa dönerek yeniden bir isim araştırması sürecine girebilir hatta belkide kaçırdığınız alan adı kadar net bir domain bulamayabilirsiniz.

Domain Sorgulama

Siz de hemen bir domain sorgulama yapın, en uygun fiyata domain kaydedin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitesi sahibi olmanız için ilham verici 10 sebep

Onaylı GSM Numarası Nasıl Tanımlanır?