in

Domain Firması Seçerken Bunlara Dikkat Edin !

Domain bir web projesi için atılacak ilk adımlardan biridir. Rekabetin çok yoğun olduğu domain sektöründe, kullanıcı tarafında istenilen domaini bulmak kadar, doğru domain firmasını bulmak da önemli bir husustur. Domain firması seçerken nelere dikkat etmelisiniz bu yazımızda değineceğiz.

Domain firması seçerken aşağıdaki başlıklar size yardımcı olacaktır.

1- ICANN akredite firma ya da akredite firmaya bağlı bayi olmasına dikkat edin

Domain sektöründe domain satışı gerçekleştiren firmalar, ya ICANN akrediteli kayıt şirketi (ICANN Accredited Registrar) olarak direk son kullanıcıya satış gerçekleştirirler, ya da firmalar bu ICANN akrediteli domain kayıt şirketinden aldıkları bayilik (reseller) ile domain satışı yaparlar.

ICANN, domain sektöründe en üst merci olarak bilinir. Kısacası internetin teknik, idari ve politik görevlerinden sorumlu bir kuruluştur. Bu nedenle hizmet alacağınız firmanın ilk olarak ICANN akreditesi olup olmadığını kontrol edin. Bir firmanın ICANN akreditesine sahip olup olmadığını https://www.icann.org/registrar-reports/accredited-list.html adresinden kontrol edebilirsiniz. Bir firmanın ICAN akredite bir kayıt şirketi (registrar) altında satış gerçekleştirip gerçekleştirmediğini öğrenmek içinse, kayıt şirketi firmadan bilgi alabilirsiniz.

Not : Natro Hosting, Türkiye’de ICANN akreditesine sahip ilk firmalardan birisi olan , Nics Telekomünikasyon firmasının bir bayisidir.

2- Firmanın güvenirliliği hakkında araştırma yapın

Domaini alacağınız firma güven veren bir firma olmalıdır. Bu konu sadece domain için değil, ticaret yapmayı düşündüğünüz pek çok firma için önemlidir. Güven duymadığınız bir firmadan nasıl ki bir şey almak istemezseniz domain firması seçerken de seçmiş olduğunuz firmanın güvenilir olmasına özen göstermelisiniz. 

Peki bir domain firmasının güvenirliliğini nasıl araştırırsınız?

Yukarıdaki maddede belirttiğimiz gibi ICANN akredite olması konusu önemli.

Ayrıca aşağıdaki maddelerde firmanın güvenirliliği hakkında size ipucu sağlayabilir.

a) Web sitesi üzerinde verilen iletişim ve adres bilgilerinin doğruluğu

Domain firması seçerken, firmanın web sayfası üzerindeki adres ve iletişim bilgilerinin doğruluğunu kontrol edin. Bunun için firmayı ilgili numaralardan arayabilir ve belirtilen adresi Google haritalarda aratabilirsiniz.

b) tr. uzantılı web sitesi

.tr uzantısı, Türkiye’de yalnızca ticari firmalar tarafından, resmi belgelerle alınabildiğinden, güvenirlik konusunda önemli bir kriter olarak göz önünde bulundurulabilir.

c) Firma temsilcilerinin ulaşılabilirliği

Domain alacağınız firmanın, güvenli bir firma olup olmadığını, firma temsilcilerine ulaşarak da ölçebilirsiniz. Domain firmasını aradığınızda, sizinle ilgilenen birilerinin olması, firmanın güvenilirliği hakkında sizlere önemli bir ipucu verir.

d) Firma hakkında firmayı kullanan arkadaşlarınızdan ya da internetten ön bilgi

Yukarıda bahsettiğim kıstaslar dışında, firmayı tanımak ve nasıl bir firma olduğunu öğrenmek için belirlediğiniz domain firmasından daha önce alış veriş yapmış olan tanıdıklarınıza danışın. Bunun dışında firma hakkında internette araştırma yapmanızı da önemle tavsiye ederim.

3- Whois bilgilerini kendi adınıza kaydetmenize olanak tanıyan firmaları seçin

Bazı domain firmaları ya da bayileri satın alacağınız domainin whois kaydını kendi firmaları üzerinde tutmaktadır. Bu da ileride yaşayacağınız sıkıntılarda herhangi bir hak iddia edememenize neden olabilmektedir. Bu nedenle domain satın alacağınız firmadan whois bilgilerinin kimin üzerine olacağı konusunda detaylı bilgi almanızı öneririm.

Whois bilgileri dışında, firmanın size domain yönetim kontrol paneli verip vermeyeceği konusunda da bilgi almanız önemlidir.  Domain kayıt edeceğiniz firma, domainleriniz üzerinde yapacağınız işlemleri yönetebilmeniz için, size bir domain yönetim paneli sunmalıdır. Aksi halde yapacağınız en basit işlem için bile firmadan yardım olmak zorunda kalabilir ve çok kısa sürecek bir işlem için uzun zaman harcayabilir ya da işlemi gerçekleştiremeyebilirsiniz.

4- 7/24 farklı kanallardan müşteri hizmetleri olan firmalar tercihiniz olsun

Destek her firma ve kullanıcı için önemli bir konudur. Alınan mal ya da hizmetin kalitesinin yanı sıra, firmanın sunacağı destek hizmetinin de kalitesi önemlidir.

Domain firması seçerken de destek hizmetinin kalitesini mutlaka ölçün. Destek hizmetinin kalitesini ölçerken ilk kriterinizin 7/24 destek olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca kaç farklı destek kanalından ne şekilde hizmet verildiğini test edin. Domain almak istediğiniz firmanın destek hattını arayın ya da mail atın. Ne kadar sürede geri dönüş sağlandığını ve yeterli bilginin verilip verilmediğini kontrol edin.

Birçok firma 7/24 destek hizmeti verdiğini iddia etse de günün belirli saatlerinde ya da tatil günlerinde destek hizmeti vermemektedir. Bu nedenle, seçeceğiniz domain firmasının destek kalitesini ölçmek için, özellikle akşam saatlerinde belirtilen destek numarasını aramanızı ve hizmetin kalitesini test etmenizi öneririm.

5- Düşük fiyattan alıp, çok yüksek fiyatlara domain yenilemeyin

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, domain sektörü rekabeti çok fazla olan bir sektör, bu nedenle firmalar kendilerine göre birçok kampanya oluşturmakta ve kullanıcıları kendilerine çekmeye çalışmaktadır. Reklamlarda gördüğümüz rakamlarda firma çok ucuza domain kaydı vaat edebilir, bu sayede siz de piyasa fiyatının çok altında hatta ücretsiz olarak domain kaydı gerçekleştirebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu: yenileme ücretleridir. İlk yıl çok uygun fiyata kaydettiğiniz domaini, bir sonraki yıl, iki katı fiyatına yenilemek zorunda kalmamak için yüksek yenileme fiyatlarına dikkat etmenizi öneririz.

6- Domain transfere kapalı olabilir.

Domaini nereden alacağınıza özgürce karar veriyorsanız, aynı domaini dilediğiniz zaman dilediğiniz yere de transfer etme hakkınız olmalıdır.

Ancak bazı domain firmaları, belirli bir ürün ile birlikte promosyonlu ya da ücretsiz sunduğu domainlerin, ertesi yıl transferine engel çıkarabilmekte ve bu domainler için yüksek yenileme fiyatları talep edebilmektedir. Bu nedenle promosyonlu ya da ücretsiz domain alırken hangi şartlar altında bu domaini aldığınıza dikkat edin ve satış sözleşmesine göz gezdirin. Domain firması seçerken, seçmiş olduğunuz firmadan bu konuda mutlaka bilgi alın.

Son olarak,

Domain sektöründeki rekabet, birçok domain firmasını farklı satış ve pazarlama stratejilerine yöneltmektedir. Firmaların bu tarz reklam çalışması yapmasında kullanıcı tarafında elbette ki bir haksızlık yok. Sorun ise firmaların reklamlarında gösterdiği satış tutarı ile sepete geldiğinizde ödediğiniz satış tutarı arasındaki farkta oluşmakta. Örneğin 20 liraya reklamlarda anons edilen bir domainin fiyatı, sepete gelindiğinde ICANN ücreti, vergiler vb. hizmet bedelleri ile birlikte çok daha fazla olabilmektedir.

Domain sektörü ve sektöre ait kavramlar özellikle ülkemizde çok fazla kişinin hakim olduğu yada profesyonelce anladığı bir konu değil. Bu nedenle birçok yerli-yabancı firma arasından seçim yapacak olan kişiler, çok karlı domain alımı yaptığını düşünerek, normal fiyatının üstünde domain alımı gerçekleştirebiliyorlar ya da uzun yıllar domainlerini bir firmaya bağlı bırakmak zorunda kalabiliyorlar. Bu nedenle domain firması seçerken, yukarıda bahsettiğim hususlara dikkat etmenizi ve projelerinizi riske atmamanızı önemle belirtmek isterim.

Faydalı olması dileğiyle.

5 Yorum Mevcut

Yorum Yazın
  1. Özellikle bazı domain firmalarının bir sonraki yıllarda uçuk fiyatlara yenilemeler yaptığını görüyoruz. Bu nedenle her daim natrocuyum 🙂

  2. Bazen sırf ucuz diye yabancı firmalardan domainler alıyoruz ama sonrasında çok daha büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Taşıma işlemlerinde veya süre uzatma işlemlerinde anlaşmalar çok zor oluyor. Birde Amerikan firması ise çok daha zor aradaki zaman farklı çok uğraştırıyor. O yüzden domain alacağınız firmayı gerçekten iyi seçmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You Won’t Believe What Happened During This Girl Photo Session

Hosting Yönetiminde cPanel’in Avantajları