in

Domain Değeri Nasıl Öğrenilir? Domain Değerleme Aracı Nedir?

Başladığınız yeni bir proje, yaratmaya çalıştığınız yeni bir marka ya da belki sadece kendi adınızı taşıyan bir alan adı. Hemen hemen herkes bir gün karşılaşmıştır istediği alan adının başkası tarafından satın alınmış olmasına. Ya da tam tersi, sahip olduğunuz alan adını sizden satın almak isteyen insanların varlığıyla.

Çağın değişen şartları beraberinde yeni bir meslek doğurdu; alan adı yatırımcılığı. Peki ne yapar bu yatırımcılar? Değerli olduğunu, para edebileceğini düşündüğü alan adlarını satın alır ve daha sonra gelen güzel tekliflere bu alan adını satar.  Geçtiğimiz sene içerisinde, Natro.com İkinci El Alan Adları aracılığıyla 20.000’in üzerinde alan adı satışa çıkarıldı ve bu alan adlarından bazıları 1.000 dolara alıcı buldu.

Peki gerçekte bir alan adının değerini neler belirler?

Alan Adı Uzantısı:

2018 yılı itibariyle dünyada en çok kullanılan alan adı uzantısı %46,1 ile .com. Bunu %5,1 ile .org ve %4,6 ile .net takip etmekte. Dolayısıyla popülerlik açısından .com uzantısına sahip alan adlarının daha önde olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Alan Adı Uzunluğu ve Kelime Sayısı:

Bir cümle uzadıkça ve karmaşıklaştıkça akılda kalması zorlaşır. Bu sebeple tek kısa kelime içeren alan adları daha yüksek fiyattan alıcı bulma şansına sahiptir.

Alan Adının Yapısı:

Bildiğiniz üzere alan adlarında harfler, rakamlar ve ayırıcı işaret olarak tire kullanabilmektesiniz. İkinci el satış verilerini incelediğimizde, insanların ayrı ve numara içermeyen alan adlarına yatırım yapmaya daha eğilimli olduğunu görmekteyiz.

Alan Adının Yaşı:

Bir alan adının, yaşam döngüsü uzadıkça değeri artar. 20 yıldır elde tutulan bir alan adı, yeni kaydedilmiş alan adından daha yüksek fiyatlara alıcı bulmaktadır.

Popülerlik:

Diğer koşullara bağımlı olarak, bir alan adının değerini belirlerken en önemli unsur içerdiği kelimelerin ne kadar popüler olduğudur. Sık kullanılan, belirli bir aranma hacmine sahip alan adları, diğerlerine göre çok yüksek fiyatlarda alıcı bulabilir.

Bir alan adı yatırımcısının incelemesi gereken özellikleri yukarıda kısaca özetledik. Peki bir alan adı yatırımcısı olmak istiyorsunuz, aklınıza güzel bir alan adı fikri geldi ya da halihazırda değerli olduğunu düşündüğünüz bir alan adınız var. Fiyat belirlemek için her alan adını tek tek araştırıp, tüm bu hesaplamaları doğru bir şekilde yapma zahmetinden sizi kurtaracak ufak bir sürprizimiz var: Domain Değerleme Aracı.

Geçtiğimiz ay yayına alınan Domain Değerleme Aracı, değerini öğrenmek istediğiniz alan adı için; kelime uzunluğu, içerdiği anlamlı kelime sayısı, yaş, kelime yapısı, kelimelerin Natro’daki aranma hacmi ve popülerliği üzerine bir analiz yapar ve bu analiz sonucunda elde ettiği verilere göre daha önce benzer yapıda gerçekleştirilen satışları da göz önüne alarak alan adınız için bir algoritmik değer belirler. (Buna marka değeri dahil değildir)

Aracın kullanımı ise çok basit, sadece https://www.natro.com/domain-degerleme-araci adresine girmeniz, değerini öğrenmek istediğiniz alan adını yazmanız ve değerini öğren demeniz yeterli. Domain Değerleme Aracı size alan adının tahmini algoritmik değerini, yaşını, anatomisini, ve alternatif uzantılarıyla birlikte uygunluğunu verir. Eğer alan adı boştaysa buradan hemen kaydedebilir ya da başka bir alan adı yatırımcısı tarafından satıştaysa hemen satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ödüllü Hosting Testi

Bulut Bilişim Nedir?

Bulut Bilişim (Cloud Computing) Nedir?