in

Domain Değeri Nasıl Hesaplanır?

Alan adlarının değerleri ve dolayısı ile fiyatları milyonlarca TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu yazı elinizdeki alan adlarına değer biçebilmeniz için size yardımcı olacak.

Günümüzde alan adları dijital dünyada sahip olunan en ilginç mal varlıklardan biri haline gelmiş durumdadır. Uygun fiyatlar ile satın alınabilen, hatta hosting paketleri içinde ücretsiz olarak da kayıt edilebilen alan adlarının yatırıma dönüşmesi sanıldığından çok daha kolaydır. Bazı alan adları bazen milyonlar edebilmektedir. Domain yatırımcısı olup domain alım-satımı yapanların sayısı da bir hayli fazladır.

Henüz bir domain sahibi değilseniz ve prestijli domainlere sahip olmak istiyorsanız buradan uygun fiyatlar ile kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir domainin değerinin yüksek olması için ilk akla gelen unsur kısa ve çok kullanılan kelime olmasıdır. Fakat ürün isimleri ve akıllıca kurgulanmış kelime oyunları içeren alan adları da çok değerli olabiliyor. Ayrıca, alan adlarının değerleri zaman içerisinde değişiklik gösterebiliyor. Değeri yıllardır aşağı yukarı değişmemiş olan bir alan adı, kendisi ile ilgili bir marka, ürün veya bir buluş/gelişme olması durumunda birdenbire yükselebiliyor.

Şimdiye kadar en yüksek fiyat ile satılan alan adlarının satış rakamları milyar dolarlar seviyesindedir. Bu domainlerin ortak özellikleri genelde bir marka adı veya bir markanın kısaltması olmasından kaynaklanmaktadır. Tek kelime örneklerin dışında 2-3 harfli herhangi bir anlamı olmayan domainler milyon dolarlara satılabilmiştir. Sadece 2-3 doğru harfin yan yana gelmesinden dolayı önemli bir markanın kısaltması olmuş alan adlarının değerinin bu kadar yüksek olacağı satın alınırken tahmin edilebilir miydi?

 

Alan adının değerini belirleyen unsurlar nelerdir?

Domain uzunluğu, yaşı ve kelime sayısı alan adının değerini belirleyen öncül faktörlerdendir.

Bunların yanı sıra, alan adının değerini bu domainde bulunan web sitesindeki içerikler ve aldığı trafik de etkilemektedir. Eğer bir domainde barınan site içerik yönünden güçlü ve yüksek oranda trafik alıyorsa, bu durum alan adının değerini ve dolayısıyla fiyatını da artıracaktır.

Bir alan adının değerini öğrenmek artık çok kolay. Domain değerleme aracını kullanarak dilediğiniz bir alan adının değerini öğrenebilirsiniz.

Yukarıda belirttiğim faktörleri kullanarak alan adının değerini belirleyen bu araç, domain sahiplerine alan adlarının değeri ile ilgili yaklaşık bir bilgi sunar.

Alan adını satmak isteyen biri alan adı değerleme aracı sayesinde domainin değerini öğrenerek en ideal satış değerini belirleyebilir. Bu araç domain yatırımcılarına alan adlarının değerini öğrenip, yaklaşık bir baz fiyat çıkarmalarında kolaylık sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ödüllü İnternet Testi

Mobil E-Ticaret Trendi ve Hala Devam Eden Hatalarımız