Cyber Panel Name Server Nasıl Oluşturulur?


Cyberpanel kendi alan adınızı sunucu üzerindeki web sitelerinizdeki alan adlarını yönlendirebilmek için name server oluşturmanıza olanak tanır. Dilerseniz her domain adresi için özel name server oluşturabilir veya 1 tane özel name server oluşturarak sunucu içerisinde yer alan web sitelerinizi sunucunuza yönlendirme işlemi sağlayabilirsiniz

Name server oluşturmak için ilk olarak https://ipadresi:8090 üzerinden panele erişim sağlamanız gerekmektedir.

Sol tarafdaki DNS > Create Nameserver menüsüne giriş sağlayınız.

Sayfa üzerindeki bölümleri kendi domain adresinize uygun bir şekilde doldurabilirsiniz.Domain Name : Bu bölüme özel name server adreslerini hangi alan adınız için oluşturacak iseniz ilgili alan adınızı yazmanız gerekmektedir.

First Nameserver : alan adınız örnek olarak natro.com ise bu kısma ns1.natro.com yazmanız gerekmektedir. Dilerseniz başına ns1 değil de dns1 de yazabilirsiniz. Tamamen sizin tercihinize bağlı bir durudmdur.

IP Address : Bu kısma sunucu IP adresimizi doğru bir şekilde yazmamız gerekmektedir.

Second Nameserver (Back up) : Bu bölümde de dikkat edilmesi gereken işlem  First Nameserver bölümüne yazdığınız ile yanı olmaması gerekmektedir. First Nameserver  bölümünde yer aldığı gibi 2. Özel name server adresimizi yazmamız gerekmektedir. Örnek olarak ns2.natro.com ve ya dns2.natro.com yine yanı şekilde sizin tercihinize bağlı olarak bulunmaktadır.

IP Address : Bu bölüme sunucu üzerinde tanımlı 2. IP adresiniz var ise veya yine bir önceki bölümde yazmış olduğunuz gibi aynı IP adresinizi yazabilirsiniz.

İlgili alanları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra Create Nameserver butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Daha sonra hangi alan adınız için name server oluşturduysanız ilgili alan adına bu name serverları özel name server olarak girmeniz gerekmektedir. Yönlendirme işlemi sağlamaz iseniz diğer domain adreslerini yönlendirme yaparken hata alabilirsiniz. Özel name server kayıtlarını domain adresinize girdikten sonra ISP’ler üzerinde algılanması 1 dakika ila 4 saat arasında değişiklik göstermektedir.

Bu süreç içerisinde beklemeniz gerekmektedir. Ek olarak bir hızlandırma işlemi mümkün bulunmamaktadır.

Tabi ki tekrar kontrol etmeden önce mutlaka tarayıcı ve DNS önbelleğinizi temizlemeyi unutmayınız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir