CSS Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?


CSS Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
CSS Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

CSS Nedir? Cascading Style Sheets yani Türkçesi Basamaklı Stil Şablonu anlamına gelmektedir. CSS hayatımıza HTML 4.0 ile gelmiştir. Görevi ise HTML etiketleri kullanılarak oluşturulan web site görüntülerini şekillendirir.  HTML’den bahsetmişken CSS’i kullanabilmek için HTML bilmemiz gerekiyor.

CSS Tarihi

Tarihte ilk kez 10 Ekim 1994 zamanında, Cern şehrinde yapımcısı Tim Barners-Lee ile birlikte çalışmakta olan Hakon Wium Lie tarafından önerilmiş. Bunun ardından W3C (Dünya Çapındaki Ağ Birliği) adını alan, çeşitli forum sitesi ve posta listelerinde yapılan birkaç farklı tarz sayfası dili taslağını da göz önünde bulundurarak, 1996 senesinde ilk CSS önerisi sunulmuştur. İnternet kullanımının yaygınlaşması sayesinde ve kullanım amaçlarının çeşitlenmesiyle de doğan yeni yeni ihtiyaçlar nedeniyle W3C’nin 12 Mayıs 1998 tarihinde CSS 2. önerisini sunmasıyla sonuçlanmıştır. Bu olayın hemen ardından çalışmalara başlayan ekip CSS 3. Serisi ile tarayıcı desteği artmış olmasına rağmen 2016 tarihinde bile halen geliştirilme güzelleştirme aşamasındadır.

HTML Nedir? Ne işe Yarar?

HTML açılım olarak Hyper Text Markup Language kelimelerinin kısaltılmasından oluşur. CCS bilmek için öncelikle HTML bilmemiz gerekir. Türkçe anlamı ise zengin metin işaretleme dilidir. Web sitesi oluşturmak için kullanılan bir programlama dilidir. Uzantısı ise .html veya .htm şeklinde tanımlanabilir. HTML dili etiket yapısından oluşmaktadır. Genel olarak <etiket></etiket> şeklinde yer edinmiş olan ve tanımlanmış alanlar arasındaki işlemler yapılır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, etiketlerin açılması ve kapatılması işlemidir. İstisnai durumlar olsa dahi genel anlamda her bir etiketin kapatılması gerekmektedir. HTML aslında bir programlama dili olmadığı için spesifik olarak derlenme gibi bir zorunluluğu yoktur. Normal bildiğimiz bir metin belgesinin uzantısı .html şeklinde yapıp kaydetmemiz durumunda dosyamızı direkt olarak tarayıcı üzerinde görüntüleyebilir hale getiririz ve değişikler yapabiliriz. CSS aslında HTML ile oluşturduğumuz bu iskelet yapılarını kullanarak görsel açıdan daha iyi hale getirmek adına kullanırız. Oluşturduğumuz CSS dosyası ile görsel özellikleri daha bir derli toplu tutarak, sabit bir HTML yapısındaki görselliğe ait değişiklikleri yalnızca bir dosyayı düzenleriz.

CSS Nedir? Ne işe yarar?

  • Arka planlarınızı renklendirebilirsiniz.
  • Nesnelere kenar süsleri ekleyebilirsiniz. Ve bu kenarlıkları renklendirilebilirsiniz.
  • Yazılar boyutlandırarak, farklı renklere boyayabilirsiniz.
  • Yatay menüler hazırlayabilirsiniz.
  • Css kullanarak dikey menüler yapabilirsiniz.
  • Yazı başlıklarına detay katmak için altını çizebilirsiniz.

CSS nasıl kullanılmalıdır?

Kullanmanın 3 farklı yolu vardır.  3 farklı kullanım şekli içerisinden en çok kullanmanız gereken 3. Aşamada olan css kullanım şeklidir. Inline Styles yani (Html etiket içi) yöntemi yanındaki parantez içerisinde bulunan Html etiket içi bu programın esas adı Inline Styles ama daha hoş ve mantıklı bir çevirisi olmadığı için html etiket içi  kullanımı diyebiliriz. Bu yöntem ile basit olarak yazılan html etiketlerinin içerisindeki özelliğine atanan bazı değerler ile kullanılır ve diğer iki yöntem içerisinden en farklı olanı budur. Bu yöntemi kullanmak için şu adımları yapmalısınız;

1.Hangi nesneye ait olan özellik atanacağını bulmak

2.Nesneye style=”” etiketini eklemek

3.Style=”” etiketi içerisindeki özelliklerini girmek.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir