WHM/cPanel dünya üzerinde şuan en yaygın kullanılan web yönetim panelidir. Web arayüz üzerinde yapacağınız işlemler genel anlamda üzerimizdeki birçok yükü almaktadır. Linux sunucu kullanımının SSH üzerindeki kullanım zorluğu dikkate alındığında WHM/cPanel’in değeri bir kat daha anlaşılmaktadır.

WHM/cPanel gibi bir panel dahi kullansanız belirli aralıklarla SSH üzerinde işlem yapmak durumunda kalabilirsiniz. WHM/cPanel servisleri cevap vermeyebilir, WHM/cPanel lisanslı bir panel olduğundan dolayı lisans yenilemesi yapmamanız durumunda erişim sağlayamayabilirsiniz.

Sunucunuzda bir web sitesini anlık olarak durdurmak istiyor ve WHM/cPanel’e erişim sağlayamıyorsanız gerekli site durdurma işlemini SSH üzerinden de sağlayabilirsiniz. Sunucunuza erişimi sağladıktan sonra aşağıdaki kodu çalıştırmanız durumunda SSH üzerinde web sitenizin erişimini durdurabilirsiniz.

/scripts/suspendacct accountname

cpanel-ssh-site-durdurma

Account name kısmına sunucunuzda hostunuzu açarken belirlediğiniz hesap adını girmeniz gerekmektedir. Site durdurma işlemi yapabileceğiniz gibi tekrar SSH üzerinden durdurulan siteyi tekrar aktif duruma getirebilirsiniz. Hesabı aktif hale getirmek için aşağıdaki kodu SSH üzerinde çalıştırmanız durumunda hesabınız tekrar aktif duruma geçecektir.

/scripts/unsuspendacct accountname

Faydalı olması dileği ile

“12 Adımda Whm cPanel Güvenliği” hakkında bilgi almak için makalemize göz atabilirsiniz.