Linux kullanıcı sıklıkla cache doluluğu problemi yaşamakta. Bu yazımızda Centos işletim sistemini kullanan sunucu adminlerine cache verilerini nasıl temizleyeceklerini göstereceğiz.

Yazıma başlamadan önce Linux cache yapısını biraz anlatmamız faydalı olacak.

Linux sistemleri kullanım şekillerine bağlı aralıklarla diskte ve RAM'da cache dataları oluşturur ve bu tataları bünyesinde tutar. Bu durum belirli bir birikim ve zaman dilimi sonrasında sunucu kaynaklarında aşırı kaynak kullanım izlenimi yaratabilir. Bu durumu örneklerle betimlememiz gerekirse tarayıcı geçmişinin sağlanmasına benzetebiliriz.

Tarayıcılar bildiğiniz gibi geçmiş ziyaretleri cache'lere ve aynı siteyi tekrardan ziyaret edeceğiniz düşüncesiyle verilerin bir kısmını bünyesinde tutar. Aynı siteyi tekrardan çağırmak istediğinizde size daha hızlı tepki vermeye çalışır. Centos cache yapısıda bire bir aynı mantıkla çalışmaktadır.

Şimdi gelelim bu geçmiş cache'leri nasıl temizleyeceğimize.

1- Sunucumuza putty veyada farklı bir client program aracılığıyla SSH üzerinden eriliyoruz.
Sayfanın cache belleğini temizlemek için sırasıyla aşağıda paylaşmış olduğum komutları çalıştırıyoruz.

# sync; echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches
# sync; echo 2 > /proc/sys/vm/drop_caches
# sync; echo 1 > /proc/sys/vm/drop_caches

Komutları çalıştırmamız ile beraber Centos cache verilerini temizlemiş olacağız. Lakin bu durum bir cron tanımlamasıyla sabitlememiz sunucu performansı ve cache verilerinin belirli aralıklala otomatik silinmesi için oldukça faydalı olacaktır.

Aşağıda paylaşmış olduğum komut SSH üzerinden cache verilerinin otomatik temizlenmesi için zamanlanmış görev oluşturacaktır.

# crontab -l

0 * * *  * sync; echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches

İşlem adımlarını tamamladıktan sonra doğruluğunu sağlayabilmek için 

# free -m komutunu çalıştırabilir ve output değerlerini gözlemleyebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle.