Blog Yazarlığı ve Sosyal Medya İlişkisi


Son yıllarda sosyal medya ile birlikte blogculuk kavramı oldukça popüler bir hal alarak internet dünyasında ciddi bir mecra haline geldi. Çeşitli konularda yazılar yayınlayabileceğiniz ve sosyal medya ile entegre kullandığınızda önemli bir okuyucu kitlesine ulaşabileceğiniz blog yazarlığına siz de adım atabilirsiniz.

blog-yazarlığı-blog-kurulumu

Blog mantığındaki siteler tabii ki daha önceki yıllarda da mevcuttu ancak bu kadar popüler olarak öne çıkmalarının ardından ilgi odağı olan hal aldılar. İnsanlar bir çok konuda bilgi almak, farklı kişilerin tecrübelerine ve tavsiyelerine göz atmak için blog sitelerini araştırıyor ve hatta bültenlerine abone oluyorlar. Blog yazarlığı kavramı, sahip olduğu bilgi, birikim ve tecrübeleri insanlarla paylaşmak isteyen kişileri de kendine çekerek ciddi bir blog çeşitliliği oluşmasına olanak sağlıyor. Blog siteleri ile geniş kitlelere ulaşmak ve kitlelerin sizi okuması, hem yazmak için önemli bir teşvik sağlıyor hem de kişisel fikir, tecrübe ve bilgi paylaşımını zenginleştiriyor. Peki sizin bir blog siteniz var mı yada hiç blog yazmayı düşündünüz mü?

Her bireyin yaşam alanı, yaptığı iş, uzmanlık alanı, tercihleri, zevkleri ve daha bir çok konuda kendine has bakış açısı, bilgi ve tecrübe birikimleri bulunur. Bu birikimleri blog yazarlığı yaparak paylaşmayı, olaylar ve gelişmeler hakkında fikirlerinizi yazmayı istemez misiniz?

blog_for_us-blog-kurulumuArtık arama motorlarında yapılan bir çok aramada blog siteleri ön plana çıkıyor ve daha fazla ilgi görüyor. Çünkü insanlar klasik tanıtımlar veya anlatımlar yerine, kişilerin bireysel deneyimleri ve tecrübelerine önem veriyor ve bunların yer aldığı blog sitelerini inceleyerek, yapmak istedikleri bir işten satın almayı planladıkları bir ürüne kadar bir çok konuda bilgi almak, hatta blog yazarına aklına takılan soruları sorup cevaplar alarak uygulamaya geçmeyi veya karar vermeyi tercih ediyorlar. Ürün anlatımı ve tanıtımlarında bireysel deneyim ve tecrübelerin her zaman daha önemli olduğunu düşünen biri olarak, benim için de aynı durum geçerli. Kişilerin düşüncelerine, eleştirilerine ve yorumlarına önem verir bir çok durumda, hatta izleyeceğim filmden satın almayı düşündüğüm bir ürüne kadar oldukça geniş bir yelpazede bilgi almak amacıyla blog sitelerinden yararlanırım. Kendim de blog yazarlığı yaparak, aynı şekilde bilgi paylaşımı yapmaya özen gösteririm. Bireysel olarak ben de bir blog yazarı olduğum için, kişisel deneyimleri ve bilgileri yazmanın ne kadar ciddi bir okuyucu kitlesi getirdiğini de bizzat tecrübe ediyorum. Bu sebeple sahip olduğunuz birikimleri yazmaktan çekinmemenizi ve bir blog sitesi açmanızı da şiddetle tavsiye ediyorum. Özellikle uzmanlık alanınız veya ağırlıklı bir konu hakkında yazacağınız özgün yazılar ciddi bir kitleye ulaşmanıza ön ayak olacaktır. Bu alanlara birkaç örnek verecek olursam; kültür, sanat, tiyatro, sinema, dizi, teknik bilgi, ev dekorasyon, mutfak (yemek tarifleri), hobi, eleştiri gibi daha sayısız örnek sayabilirim.

Bir blog sitesi açmak teknik açıdan da sizi korkutuyor olabilir ancak günümüzde bu konuda ücretli ve ücretsiz, yerli ve yabancı bir çok alternatif mevcut olduğu için kurulum konusunda teknik bilgi sahibi olmadan da blog sitenize sahip olabilir ve yazmaya başlayabilirsiniz. Ücretli olarak genelde WordPress Hosting diye adlandırılan, barındırma ve bazı alternatiflerde blog kurulum hizmetinin de dahil olabildiği, oldukça uygun rakamlara sahip olabileceğiniz çözümler bulabilirsiniz. Böyle bir çözüme sahip olmak isterseniz Natro Web Hosting  > Kişisel Plan ile işe başlayabilirsiniz. Üstelik Natro, WordPress için otomatik kurulum seçeneği sunuyor. Bu sayede teknik bilgi sahibi olmasanız da kısa sürede kolayca blog sitenizi kurabilir ve yazmaya hemen başlayabilirsiniz. Bu seçenekte kendinize ait bir alan adı üzerinden yayın yaparak okuyucularınıza ulaşabilirsiniz. Eğer henüz alan adınızı almadıysanız sorgulama yapmak ve satın almak için tıklayınız.

Blog yazarlığı yapmak için ücretsiz ve hazır çözümlerde ise herhangi bir ödeme yapmadan ve sadece gerekli bilgileri doldurduğunuz basit adımlar ile hemen blog sitenizi yayına alabileceğiniz servisler bulunmaktadır. Ancak web alanı yönetimi sizde değildir ve bazılarında yedek alma şansınız yoktur veya ilerleyen süreçte blog sitenizi taşımak istediğinizde sıkıntı yaşamanız muhtemel olabilir.

Blog Yazarlığı konusunda ücretsiz hizmet veren bazı servisleri kısaca tanıyacağız;

Tumblr
tumblr-blog-kurulumuGeçtiğimiz aylarda Yahoo tarafından satın alınan ve 126 milyon’dan fazla blog sitesini barındıran, sosyal medya ile entegre çalışan ücretsiz bir blog servisidir. Çeşitli ücretsiz ve ücretli tema seçenekleri de sunarak, blog sitenizi kişiselleştirmenize olanak sağlar. Bu servisten açacağınız blogunuzun adresi, örn. emindogu.tumblr.com şeklinde olacaktır. – www.tumblr.com

Blogger
blogger-blog-kurulumu10 yıl önce Google tarafından satın alınan ve internet’in ilk blog sağlayıcısı olan Blogger, Google hesabınız ile entegre çalışan ücretsiz bir blog servisidir.Ayrıca Google Adsense reklamlarını basit bir şekilde yerleştirerek blogunuzdan para kazanmanıza da olanak sağlamaktadır. Bu servisten açacağınız bloğunuzun adresi, örn. emindogu.blogger.com şeklinde olacaktır. – www.blogger.com

Blogcu
blogcu-blog-kurulumu2005 yılında kurulan Blogcu Türkiye’nin ilk blog servisidir.Yaklaşık 400 bin üyesi bulunan servis aracılığı ile blog sitenizi ücretsiz olarak açabilirsiniz. Üye oldukçan birkaç dakika sonra blog sitenizin yayına başlaması için basit adımlardan oluşan sistemi zorlanmadan kullanabilirsiniz. Bu servisten açacağınız bloğunuzun adresi, örn. emindogu.blogcu.com şeklinde olacaktır. – www.blogcu.com

Weebly
weebly-blog-kurulumuPopüler blog servisi Weebly de Türkçe dil ile yayın yapan yabancı blog servislerinden birisi. Sürükle/bırak ara yüzü, resim galerisi, slayt, harita vb. bir çok multimedya desteği bulunan Weebly basit ve hızlı bir şekilde blog sitenizi açmanıza olanak sağlıyor. Bu servisten açacağınız bloğunuzun adresi, örn. emindogu.weebly.com şeklinde olacaktır. – www.weebly.com

WordPress
wordpress-blog-kurulumuDünya’nın en popüler blog yazılımı olan WordPress, kurulum için teknik bilginiz yoksa basit adımlarla ücretsiz ve online blog yazarlığı yapmanıza imkan sağlıyor. Ücretli paket ile birlikte size özel alan adı ile yayın yapma seçeneği ve Türkçe dil desteği olan sistemde açacağınız bloğunuzun adresi, örn. emindogu.wordpress.com şeklinde olacaktır. – https://tr.wordpress.com

Üstte paylaştığım servisler tabii ki sadece bir kısmı ancak en popülerleri. Siz de bu servislerden herhangi birini tercih ederek blog sitenizi sadece birkaç basit adım ile açabilir, blog yazarlığına adım atabilirsiniz. Ayrıca bu servisler, mevcut blogları ve son yayınlanan yazıları da kullanıcılarına ulaştırdığı için yeni okuyuculara ulaşmanıza katkıda bulunacaktır. Bununla birlikte siz de diğer bloglara göz atarak, ilginizi çekenleri takibe alabilirsiniz.

Blog sitenizde yayınladığınız yazıları sosyal medyada paylaşarak önemli bir dönüşüm sağlayabilir, hatta blog siteniz için sosyal medyada bir sayfa bile oluşturabilirsiniz. Bu sayede takipçileriniz ile sosyal medya üzerinden de etkileşimde bulunabilir ve daha geniş bir okuyucu kitlesine de yine bu sayede ulaşabilirsiniz. Günümüzde sosyal medyanın bilgisayar, akıllı telefon ve tablet gibi bir çok araç sayesinde oldukça yoğun bir şekilde kullanılıyor olması sebebiyle kitlelerin ciddi zaman geçirdikleri bir alan halini aldı. Blog sitenizin de bu platformlarda yer alması, ulaşabileceğiniz kişi sayısını da aynı ölçüde katlayacaktır. Ayrıca blog sitenizde yayınladığınız yazılar ile ilgili sosyal medyada yapacağınız paylaşımlara gerek yorum gerekse paylaşım olarak yapılacak geri dönüşler, ilgili kitlenin arkadaşları ve takipçilerine de ulaşmanızı ve dikkat çekmenizi sağlayacaktır.

Böylece sosyal medya ve blogunuzu entegre bir şekilde kullandığınızda ulaşacağınız kitlenin artması ile birlikte daha fazla yazmanız için de teşvik olacak, çok daha fazla kişi ile etkileşim kuracak, bilgi ve deneyimlerinizi paylaşabileceksiniz.


Emin Doğu
Natro Hosting bünyesinde görev yapmakta olan Emin Doğu, Hosting Dergi, Hosting TV gibi projelerin Genel Yayın Yönetmenliğini yürütmektedir.

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir