Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Backlinks

Google tarafından yapılan güncellemelerle birlikte artık çok linki bulunan sitenin değil kaliteli linki bulunan sitenin kral olmasını isteniyor. Kaliteli içerik, kaliteli link ve kullanıcılara fayda sağlayacak bir site sunulmasını isteyen Google bu yönde çalışmalarını yapıyor ve bu çalışmaların etkisini yansıtıyor.

Google tarafından getirilen güncellemelerle birlikte backlink alımı çok dikkat edilmeye başlayan kullanıcılar önceden link alımı sırasında pagerank sayısına bakılırken artık daha farklı birçok metriklere bakıyor.

Bende bu yazıda sizlere bu metriklerin neler olduğundan bahsedeceğim.

Domain Authority – Page Authority

Belirli algoritmalarla, Seomoz tarafından oluşturulmuş sitenizin domainine ve sayfalarınıza 100 üzerinden verilen değerdir. Backlink alacağınız sitenin domain ve sayfa kalitesi ne kadar yüksek olursa o kadar size dönüşü faydalı olacaktır.

Bu kalite puanını belirleyen unsular; alınan linkler, özgün içerikler, domain yaşı.

Backlink alacağınız sitenin domain ve sayfa kalite değeri: 30 ve üzeri olmalı.

Trustrank

Trustrank Stanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından spamla mücadele edilmek için pagerank yerine getirilen hesaplama tekniğidir.

Backlink alacağınız sitenin trustrank değeri: 3.000 ve üzeri olmalı

trustrank-nedir-nasıl-hesaplanır

Trust Flow – Citation Flow

Trust Flow: Güven Akışı  – Citation Flow: Kaynak Akışı

Trust flow sitenizin kalitesini baz alırken, citation flow siteye verilen linklerin değerini ortaya çıkartır. Sitenin hem trust flow hem de citation flow değerleri aynı orantılı olmasına dikkat etmelisiniz.

Not: Trust flow değeri düşük, citation flow değeri yüksek(büyük fark bulunuyorsa) bir site belirli bir süre sonra ceza yeme ihtimali bulunmaktadır.

trust-flow-nedir-nasıl-hesaplanır

Seo Visibility

Sitenin arama motorları üzerinde görünürlük/bulunabilirlik oranını ölçümler ve verilileri bize sunar.  Burada backlink alacağınız siteyi inceleyerek backlink alıp almayacağınızı karar verirsiniz. Backlink alacağınız sitenin seo visibility raporu sürekli düşen bir grafikte ise bu siteden backlink almak ne kadar faydası olur bize?

 

Sürekli yükselme göremeyebilirsiniz veya ufak düşmeler görebilirsiniz bu olabilir. Fakat sürekli düşme ivmesi gösteriyorsa o zaman uzaklaşmak gerek.

seo-visibility-nedir

New – Lost Backlinks

 

Yeni backlink ve kaybettiğiniz backlink kalitesi her zaman önemlidir. Aldığınız yeni backlinkler kaybettiğiniz backlinklere göre kalitesi düşükse sitenizde dalgalanmalar yaşanır. Link alacağınız sitenin yeni ve kaybedilmiş backlinklerine bakarak ufakta olsa ilerleyen günlerde nasıl bir sonuçla karşılaşabileceğini, sitenize ilerde zararı dokunup dokunmayacağını analiz edebilirsiniz.

 

Not: Kayıp backlinker yerine gelen backlinkler daha kaliteli olmak zorundadır.

New - Lost-Backlinks-nedir

Link Çıkışı

Backlink alacağınız siteden başka sitelere link çıkışı düşük olmalıdır. Burada sektöre göre değişen duruma dikkat etmek gerekiyor elbette.  Haber sitesinden çıkan link sayısı ile kişisel bir blogdan çıkan link sayısı farklı olacağını unutmamak gerekir.

Son olarak özgünlük ve yorum maddelerini ekleyebiliriz yukarıda saydığım metriklere. Ben bir site için backlink çalışması yapacağım zaman ilk olarak link alabileceğim sitelerin listesini çıkartıyor sonrasında bu yukarıda yazdığım metrikleri çıkartıyorum. İşime yaramayacak siteleri listeden çıkartarak işime yarayacak sitelerden belirli zamanlara yayarak siteme link sağlamış oluyorum.

Faydalı olması dileğiyle.

Eyüp Ceviz

Analyst – Seo & Adwords Danışmanı

www.eyupceviz.com


18 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Trustrank değerini fuubnet.in doğru verdiğini düşünmüyorum en sağlıklı değeri seomastering sitesinden almak gerekiyor. Backlinkte artık trurstrank ilk sırada önem arzetmektedir diye düşünüyorum.

  2. Bana göre önemli etkenlerden biri de sektörel link olması. Basit düşününce sen bir iş adamıysan ve inşaat sektöründeysen seni textildeki bir iş adamının referanslığından daha ziyade yine inşaat sektöründeki bir adamın referans olarak göstermesi genel anlamda daha önemlidir. Tabi az çokta yan sektörlerden alıp genel bir izlenim vermek ve doğal gözükmek. Ters açıdan düşündüğünde de hac umre işiyle uğraşıp tam zıttı olacak sitelerden alırsan bu da zararına olur diye düşünüyorum.

  3. Şunu tüm ama tüm samimiyetimle belirtmek isterim ki, 3-4 aydır araştırmalar yapıyorum bloglar okuyorum ancak sizin şu anlattığınız kadar bilgilendirici başka bir yazı okumadım. Gerçekten çok ama çok teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim.

  4. Morinek Reklam Ajansı olarak makalenizi çok beğendik. Değerli yorumlarınızı dikkate alacağız.

  5. merhaba bende bügün 3 adet link aldım buradaki bilgilerle alnladıgım kadarı ile hata yapmışım degerli bilgileriniz için tşkler