Auto MySQL Backup İle Veritabanı Yedekleme


Linux yapısını çok fazla kullanmayan ve web server yönetimi konusunda deneyim sahibi olmayan bir çok sunucu yöneticisi database hesaplarını manuel yedeklemektedir.

 

Aşağıda işlem adımlarını ileteceğimiz Auto Mysql Backup yöntemiyle veritabanı hesaplarınızı otomatik yedekleyebilir ve bir çok iş yüküyle beraber zamandanda tasarruf edebilirsiniz .

Auto Mysql Backup yapımızı oluştururken Crontab ve Shell script yardımı olacağız.

1 – Öncelikle “mkdir” komutuyla yedek dosyamızı barındıracağımız dizinimizi oluşturalım.

Screenshot_2

 

 

2 – Backup dizinini oluşturduk. Artık işlem adımlarına tam anlamıyla başlayabiliriz. Mysqldump yardımıyla veritabanı hesabımızı yedekliyoruz. ( Mysqldump veritabanı hesabınızın yedeğını almanıza ve restore edilmesine yardımcı olamktadır. Ayrıca özel scriptler oluşturularak otomatik yedekleme yapısı oluşturabilir.)

Screenshot_3

 

 

3 –  MySQL veritabanı hesabımızın yedeğini aldığımıze göre /bin dizininde shell dosyamızı oluşturabiliriz. touch /bin/yourBackupShellFileName.sh kotunu girerek dosyamızı oluşturuyoruz.

Screenshot_1

 

 

4 – Dosyamızı oluşturduk. Şimdi dosyamızı düzenlemeye başlayalım. Nano komutuyla /bin/yourBackupShellFileName.sh dizini üzerinden dosyamızı çağırıyoruz ve editlemeye başlıyoruz.

Screenshot_4

 

 

5 – Dosyamızın içine aşağıda iletmiş olduğum komutları giriyoruz. Mdata yardımıyla oluşacak yedek dosyalarının önüne tarih ve saat ön ek bilgilerini ekleyebiliriz.

#!/bin/sh
# yourBackupShellFileName.sh
Mdate=”$(date +”%d-%m-%Y | %H:%M:%S”)”
mysqldump -uroot -pMyP4s5W0rD my_database_name > /home/backup/backup.$Mdate.my_database_name.sql
wall messages you want to tell

Screenshot_5

 

 

 

 

 

 

Komutları dosyamıza kayıt edebilmemiz için CTRL + X  kombinasyonunu kullanarak Y komutunu girebilir ve ENTER tuşuna basarak yapılan değişiklikleri kayıt edebiliriz.

6 – İşlem adımlarımıza devam edebiliriz chmod 770 /bin/yourBackupShellFileName.sh komutunu giriyoruz ve dosyamızın izinlerini 770 formatına güncelliyoruz.

Screenshot_6

 

 

7 – Not dosyanın sadece çalıştırılabilir ve okunabilir olmasını istiyorsanız chmod +x /bin/yourBackupShellFileName.sh komutunuda kullanabilirsiniz.

Screenshot_7

 

8- Oluşturduğumuz dosyanın çalışıp çalışmadığını sh /bin/yourBackupShellFileName.sh komutunu kullanarak test edebiliriz. Komutu çalıştırdığınızda ekran çıktısını direkt olarak görebileceksiniz.

Screenshot_8

Buraya kadar gerçekleştirdiğimiz işlem adımları hatasız gözüküyor. Artık crontab oluşumuna başlayabiliriz.

1 – nano /etc/crontab komutunu kullanarak crontab dosyasını editleyelim.

Screenshot_9

 

 

Yukarıda paylaştığım komutu çalıştırdığınızda aşağıdaki görselde görebileceğiniz ekrana ulaşmış olacaksınız.

Screenshot_10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 – Ulaştığımız arayüz de crontab tanımını gerçekleştirebiliriz.

” 59 23 * * * root /bin/yourBackupShellFileName.sh “

Komutta da görebileceğiniz gibi crobtab kaydımız her gün saat 23:59 da çalışmış olacaktır. Kotumuzu açtığımız dosyanın en alt satırına kayıt ediyoruz ve CTRL + X  sonrasında ” Y ” komutunu girerek enter tuşuna basıyoruz.

Screenshot_11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm işlem adımlarını tamamladık. Artık database hesabımız crontab ve shell script yardımıyla her gün saat 23:59 da yedeklenmiş olacaktır.

Faydalı olması dileğiyle.

 


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir