App Store mu, Google Play mi?


Mobil uygulamalar ile ilgili ölçümlemeler gerçekleştiren App Annie, uygulama mağazalarının istatistiksel raporlarını yayınladı. App Annie'nin yayınladığı rapor, uygulamalar ile ilgili pek çok detayı içerirken, Apple App Store ile Google Play Store'u karşılaştırmalı olarak inceliyor.

uygulama mağazalarıApp Annie’nin rakamlarına göre App Store’un ürettiği gelir Google Play’in tam 4 katı. Fakat rakamlar bu alanda Apple’ın doygunluk noktasına daha yakın olduğunu ve Google’ın Apple’a göre daha hızlı güç kazandığını ortaya koyuyor. Öyle ki App Annie’nin raporuna göre Google Play’in gelirlerinin büyüme hızı Apple’ın 24 katı olarak gözlemlenmiş.

Ancak Apple’ın bu hesaba itirazı var…

App Annie’nin raporu yayınladıktan sonra dünyanın pek çok yayın organında yukarıdaki gibi yayınlandı; Apple daha çok para kazanıyor fakat Google Play gelirlerini kat kat daha hızlı artırıyor. Haberler yayınlandıktan kısa süre sonra, VentureBeat yazarı John Koetsier bir Apple yetkilisinin kendisini aradığını ve raporda Apple uygulama mağazası ile ilgili rakamların 'gerçeği yansıtmadığını' belirttiğini söylüyor.

uygulama mağazaları

App Annie’nin rakamlarına göre Apple’ın uygulama mağazası gelirleri bu yıl içerisinde 0,7 dolar artarak %12,9’luk bir yükseliş göstermişti. Fakat Apple’dan gelen açıklamalar manzaranın görünenden çok daha farklı olduğunu gösteriyor.

Apple’ın paylaştığı rakamlardan Koetsier’ın çıkarımlarına göre 2011 yılı içerisinde App Store gelirleri 1,4 milyar dolar seviyesinde olması daha gerçekçi görünüyor. 2012’nin ilk 8 ayında elde edilen gelir ise 3,6 milyar dolar. Son 4 ayı da hesaba katacak olursanız bunun yüzde 12,9 değil, yüzde 200’e yakın bir artış anlamına gelmesi daha gerçekçi gibi görünüyor.

Fakat tam rakamları bilmeden bu hesabı kesin olarak yapmak da mümkün değil. Her ne kadar yüzde 12,9 olması gerekenden düşük gibi görünse de, yüzde 200 de biraz iyimser bir rakam gibi görünüyor. Muhtemelen daha gerçekçi olan rakam ikincisine daha yakın ama telaffuz edilenden daha düşük bir oran.

Her halükarda görünen şu ki, mobil uygulama mağazaları çok ciddi gelirler üretmeye başladılar. Burada Apple ve Google’ın rekabeti devam ediyor ve Apple bu yarışta önde. Google’ın büyüme hızı ise Apple’dan biraz daha fazla ama sonuç olarak uygulama pazarı için henüz yolun başında diyebiliriz. Microsoft’un da devreye girmesiyle beraber 2013 içerisinde bu pazarda taşlar biraz daha yerine oturmuş olacak gibi görünüyor…


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir