Alexa Nedir? Sıralama Nasıl Düşer?


Alexa, 1996 yılında kurulan Amazon ve Microsoft’un ortakları olduğu Dünya çapındaki bütün internet sitelerinin bir sıralama içerisinde yer aldığı bir internet şirketidir. İnternette yer alan tüm belli başlı sitelerin bir takım analizlerini yapar, çeşitli kriterler ışığında sırlamaya koyar. Ölçüm yapma aşamasında siteye giren kişilerin hareketlerini baz alır ve bu duruma göre bir ölçüm sunar.

Alexa Sıralaması %100 Güvenli Mi?

Alexa.com’da yer alan istatistikler, bilgisayarında ‘Alexa Toolbar‘ yüklü internet kullanıcılarının etkisinin de katkısı ile  oluştuğundan, Alexa sıralaması hiçbir şekilde kesin bir veri olarak algılanmamalıdır. Ancak yine de birçok açıdan ele alınan istatistikleri de bünyesinde bulundurur. Bu nedenle Alexa’nın verileri kesinlik katmasa da birçok farklı açıdan bilgi verebileceği söylenmektedir. Web site sahipleri sitelerinin akıbeti açısından Alexa’yı düzenli şekilde takip etmelidir.

Sıralama Düşürme Olanakları

Alexa sıralamasını düşürmek isteyen kullanıcıların çeşitli adımlar uygulayarak istatistik açısından sıralamayı düşürmesi mümkündür. Alexa sıralaması düşük olan sitelerin değerli olduğu kanısı hakim olmaktadır. Bu nedenle birçok kişi web sitelerinin Alexa sıralamasına özen göstermektedir. Alexa sıralamasını düşürebilmek için şu adımlar izlenebilmektedir;

  • Alexa Toolbar indirilmeli ve tarayıcıya eklenmelidir. Siteyi gün içerisinde ziyaret etmek yeterli olacaktır.
  • Webmaster forumlarında yayınlanabilecek olan içerikler hazırlamak oldukça önemlidir. Bu forumlarda yer alan kullanıcıların büyük bir kısmında Alexa Toolbar yüklü olmaktadır.
  • Alexa ile ilgili yorumların, makalelerin bulunduğu yerlerde bulunmak gerekmektedir. Böylelikle siteye kullanıcı çekmek çok daha kolay olur.

Alexa Kullanmanın Faydaları

  • Alexa sıralamasının düşük olması demek sitenin değerinin artmasına yol açmak demektir. Üstelik reklam verme açısından da oldukça faydalıdır.
  • SEO çalışmalarında Alexa değerleri ve istatistikleri referans olarak kullanılabilmektedir.
  • Rakip analizi sırasında kullanılabilecek araçlardan bir tanesi olmaktadır.
  • Web sitesi satma işlemlerinde alıcı olan kişi muhakkak sitenin Alexa değerlerine bakmak isteyecektir.

Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir