Bu makalemizde natro.com’da kayıtlı olan alan adınızı Tumblr sayfanıza nasıl bağlayabileceğinizi açıklayacağız.

1.) Öncelikle müşteri panelimizdeki ‘Aktif Alan Adlarınız’ sayfasını açıyoruz.

2.) Alan adımızın bulunduğu satırdaki ‘Yönet’ tuşuna tıklıyoruz.

3.) Açılan sayfada ‘DNS Yönetimi’ kategorisinde bulunan ‘Yönet’ tuşuna tıklıyoruz.

 

4.) DNS kayıtlarımızda ‘Host(A)’ kayıt bilgisi için ‘Alt Alan Adı’ kısmını boş bırakıp ‘Server’ kutucuğuna ‘66.6.44.4‘ yazıyoruz ve ekliyoruz. 

 

5.) Ayrıca CNAME’ kayıt bilgisi olarak da ‘Alt Alan Adı’ kısmı ‘www’ olacak şekilde ‘Server’ kutucuğuna ‘domains.tumblr.com’ yazıyoruz ve ekliyoruz. Bu pencerede işlemlerimiz tamamlandığına göre kayıtları ekliyoruz ve işlemimizi sonlandırıyoruz.

 

6.) DNS kayıtlarımızı düzenledikten sonra Tumblr hesabımıza giriş yapıyoruz ve ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi menüdeki ‘Ayarlar’ linkine tıklıyoruz.

7.) Açılan sayfada ekran görüntüsünde de belirtildiği gibi hesabımıza tıklıyoruz.

8.) Açılan sayfada ‘Kullanıcı adı’ kısmındaki simgeye tıklıyoruz.

 

9.) ‘Özel bir alan(domain) kullan’ seçeneğini aktifleştiriyoruz ve ekran görüntüsünde görüldüğü gibi alan adımızı yazıyoruz. Alan adımızı yazdıktan sonra ‘Etki alanını(domain) test et’ linkini kullanarak test ediyoruz. Eğer test işlemi başarısız şekilde sonuçlanırsa bir süre bekledikten sonra tekrar test etmenizi öneririz, DNS kayıtlarınızın güncellenme süresinden dolayı bağlantı sağlanamamış olabilir. Test işlemi başarılı şekilde sonuçlanırsa ‘Kaydet’ tuşuna tıklayıp işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer internet tarayıcınızda alan adınız üzerinden Tumblr sayfanıza ulaşamıyorsanız bir süre bekleyip bilgisayarınızı ve modeminizi yeniden başlattık sonra DNS ön bellek temizleme işlemi uyguladıktan sonra tekrar deneyebilirsiniz. DNS ön bellek temizleme işlemi hakkında bilgi almak için buradaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Faydalı olması dileğiyle…

Yazar

2013 yılından beri Natro Hosting'de Destek Uzmanı olarak görev yapan ve aynı zamanda Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans eğitimine devam eden Murat, yazıları ile Hosting Blog'a katkı sağlıyor.

2 Yorum Mevcut

    • Murat Can Aktaş Yanıtla

      Merhaba Orhan Bey,
      Değerli yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

Yorum Yazın