Alan Adı Yaşam Periyodu ( Com – Net – Org )


Alan adlarının yaşam periyodu ; akreditesi olduğumuz ICANN tarafından belirlenmektedir. Bu periyod alan adlarına göre farklılık göstermektedir ve com , net , org uzantıları için yaşam periyodu 4 süreçten oluşmaktadır.

Alan adınızı Whois’den sorgulayarak son bitiş tarihini görebilirsiniz. Belirtilen bitiş tarihinden sonra ICANN tarafından com net ve org uzantıları için ortalama 75 gün süre tanınmaktadır. Süreçler aşağıda yer almaktadır ;

Aktif Periyodu (Active) : Alan adının aktif olduğu aşamada kayıt süresini kapsamaktadır. Bu süre içinde alan adı aktif olarak kullanılmaktadır.

Askıda Periyodu (On Hold) : Alan adının askıda bulunduğu aşamada kayıt süresi bitmiştir. Kayıt firmaları tarafından aktif kullanımı askıya alınır veya park edilebilirler. Ve bu süreçte alan adı ve mail adresleri kullanımda değildir.

Rehinde Periyodu (Redemption) : Alan adının rehinde tutulduğu aşamada aktif yaşam süresi sona ermiştir. Bu aşamada yeniden aktif hale gelebilmesi için ceza bedelinin ve yenileme bedelinin ödenmesi gerekmektedir. Natro’da cezalı periyoda düşen alan adını uzatmanın ücreti 109$‘dır.

Silinme Periyodu (Pending Delete) : Alan adının silinme aşamasında alan adı kayıt firması üzerinde silinme sırasına alınır. Bu dönemin sonunda silinerek yeniden alınabilir duruma getirilir.

ComOrg Veya Net olan alan adınızın bitiş tarihinden sonra ki  ortalama 75 günlük süreçleri aşağıda belirtilen görsel de ki gibidir.

Natro alan adınızın bitiş tarihi gelmeden 60 , 45 , 30 , 15 , 7 , 1 gün aralıklar ile hatırlatma maili atmaktadır. Alan adlarınızı uzun  süreli olarak yeniletmenizi veya satın almanızı öneriyoruz..


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

6
Kimler Ne Demiş?

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
van haberErdekFatih KANhasan demirYasin ERGİN Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
mehmet emin soylu
Ziyaretçi

Yazı için teşekkür ederim yaz ayında projem için hizmetlerinizden faydalanmayı düşünüyorum

Yasin ERGİN
Ziyaretçi

gayet başarılı

hasan demir
Ziyaretçi

çok uzun süre aradığım yazıydı teşekkürler bilgilendirme için

Fatih KAN
Ziyaretçi

Bilgi ve paylaşım için teşekkürler…

Erdek
Ziyaretçi

Domain Düşme Tarihleri Söylendiği gibi bazen tutmuyor ama ?

van haber
Ziyaretçi

backorder olayında alan adı gerçekten düşüyor mu yoksa firmalar için ayrı bir zaman dilimi mi var?