Alan Adı Yaşam Periyodu ( Com – Net – Org )


6 shares

Alan adlarının yaşam periyodu ; akreditesi olduğumuz ICANN tarafından belirlenmektedir. Bu periyod alan adlarına göre farklılık göstermektedir ve com , net , org uzantıları için yaşam periyodu 4 süreçten oluşmaktadır.

Alan adınızı Whois’den sorgulayarak son bitiş tarihini görebilirsiniz. Belirtilen bitiş tarihinden sonra ICANN tarafından com net ve org uzantıları için ortalama 75 gün süre tanınmaktadır. Süreçler aşağıda yer almaktadır ;

Aktif Periyodu (Active) : Alan adının aktif olduğu aşamada kayıt süresini kapsamaktadır. Bu süre içinde alan adı aktif olarak kullanılmaktadır.

Askıda Periyodu (On Hold) : Alan adının askıda bulunduğu aşamada kayıt süresi bitmiştir. Kayıt firmaları tarafından aktif kullanımı askıya alınır veya park edilebilirler. Ve bu süreçte alan adı ve mail adresleri kullanımda değildir.

Rehinde Periyodu (Redemption) : Alan adının rehinde tutulduğu aşamada aktif yaşam süresi sona ermiştir. Bu aşamada yeniden aktif hale gelebilmesi için ceza bedelinin ve yenileme bedelinin ödenmesi gerekmektedir. Natro’da cezalı periyoda düşen alan adını uzatmanın ücreti 109$‘dır.

Silinme Periyodu (Pending Delete) : Alan adının silinme aşamasında alan adı kayıt firması üzerinde silinme sırasına alınır. Bu dönemin sonunda silinerek yeniden alınabilir duruma getirilir.

ComOrg Veya Net olan alan adınızın bitiş tarihinden sonra ki  ortalama 75 günlük süreçleri aşağıda belirtilen görsel de ki gibidir.

Natro alan adınızın bitiş tarihi gelmeden 60 , 45 , 30 , 15 , 7 , 1 gün aralıklar ile hatırlatma maili atmaktadır. Alan adlarınızı uzun  süreli olarak yeniletmenizi veya satın almanızı öneriyoruz..


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

6 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir