Affiliate Marketing veya dilimizdeki karşılığı ile Satış Ortaklığı, pasif para kazanma yöntemleri arasında sayılır. Bu şekilde tatildeyken ya da uyurken bile para kazanmak mümkün olmakta, buradan elde edilen gelir için sürekli bir çalışma gerekmemektedir.

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing, temelde başkasına ait bir mal, hizmet, web sayfası ya da işletmenin reklamını yaparak elde edilen her başarılı etkileşim karşılığında para kazanılan bir sistemdir. Sistem, çoğu zaman CPA olarak kısaltılan “cost per action” teriminin karşılığı olarak kabul edilebilecek olan “işlem başına maliyet” prensibi ile çalışır. Verilen hizmetten elde edilen her başarılı geri dönüş için başlangıçta belirlenmiş ücret üzerinden ödeme alınır.

Affiliate Marketing Nasıl Çalışır?

Affiliate Marketing veya Satış ortaklığı sisteminde üç temel unsur bulunur. Bunları,

  • Satıcı (Üretici)
  • Ortak
  • Tüketici, olarak sıralamak mümkündür.

Satıcı (üretici), ürünü üreten ya da satmak isteyen kişi veya kuruluş olarak tarif edilebilir. Marka olarak da adlandırılabilecek olan bu yapı, ortakların sattığı ürün üzerinden gelir elde eder ve elde edeceği karı ortaklarıyla paylaşır.

Ortak ise satıcının sunduğu ürün veya hizmeti, potansiyel alıcılara ulaştıran ve onları söz konusu ürün ya da hizmeti satın almaya ikna eden taraftır. Burada ortağa düşen iş, doğru hedef kitleye doğru ürünü pazarlayan ve onları satın almaya yönlendirebilecek bir sistem üzerinden faaliyet sürdürüyor olmasıdır. Kişisel blog sayfaları, YouTube veya diğer çeşitli sosyal medya unsurları aracılığıyla potansiyel müşterilere ulaşmak mümkündür.

Tüketici olarak adlandırılan üçüncü unsur ise satışı yapılmaya çalışılan ürün, mal veya hizmeti satın alan kişidir. Bu kişinin satıcı ile ortak arasındaki ilişkiyi bilmesi veya bilmemesinin bir önemi yoktur. Ortaya çıkacak durumu değiştirmez. Tüketici, ortak tarafından pazarlanan ürünü satın alır ve bunun sonucu olarak her bir satış karşılığında satıcı ve ortak bir gelir elde etmiş olur.

Affiliate Marketing ile Nasıl Para Kazanılır?

Affiliate Marketing ile para kazanmak için kişisel blog benzeri bir web sayfası ya da çeşitli sosyal medya kanallarından birine sahip olmak yeterlidir. Ancak kazanılacak paranın miktarı bakımından sitenin aldığı trafik veya aktif takipçi sayıları son derece önemlidir. Affiliate Marketing ile başka seçenekleri olmakla birlikte genellikle aşağıda belirtilen şekillerde gelir ortaklığı tesis edilir.

  • CPA (işlem başına maliyet), gerçekleşen belirlenmiş işlem başına ödeme,
  • CPL (müşteri oluşturma maliyeti), onaylanmış müşteri başına ödeme,
  • CPS (satış başına maliyet), gerçekleşen satış başına sabit ücret veya oran,
  • CPC (tıklama başına maliyet), her tıklama sonucunda satıcının sitesine getirilen trafik başına ödeme, yöntemlerinden birisi ile gelir elde edilmesi mümkündür.

Bu noktada çeşitli satıcıları bir arada toplayan platformlar kullanılabileceği gibi doğrudan satış ortaklığı sözleşmeleri yapan Amazon benzeri büyük internet siteleri üzerinden de işlemler yürütülebilmektedir. Ayrıca Google Adsense de bu anlamdaki en önemli platform olarak kabul edilebilir.

Affiliate Marketing’in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Affiliate Marketing’in Avantajları

Satış ortaklığı sisteminde para kazanmak için büyük bir sermayeye ihtiyaç olmadığı gibi haftanın her günü ve günün 24 saati para kazanmak mümkündür. Affiliate Marketing, en az efor ile sürekli bir gelir elde etmek için ideal bir yol olabilir.

Aynı anda birden fazla satıcı ile çalışmak mümkün olabileceği gibi, müşterilerin soruları veya problemleri ortağın değil, satıcının sorumluğundadır. Ayrıca müşteri hizmetleri, kargo işlemleri, ürün iadesi gibi sevimsiz konular ortağın sorumluluk alanı dışında kalır. Evden çalışarak para kazanmak veya ek gelir elde etmek için Affiliate Marketing son derece uygun bir seçenektir.

Affiliate Marketing’in Dezavantajları

Bir blog sitesi için niş bir alan bulmak ve o alanda ilerlemek her zaman kolay olmayacaktır. Ancak aktif ziyaretçilerin yoğun olduğu bir sayfanız varsa bu alanda ilerlemek nispeten daha kolaydır. Bu çerçevede arama motoru optimizasyonu da denilen SEO için çalışma yapmak, hatta bunun için belirli bir bütçe ayırmak daha iyi sonuç elde etmek için gerekli olabilir.

Ciddi miktarda para kazanmaya başlamak için oldukça uzun sayılabilecek bir zamana ihtiyaç duyulması muhtemeldir. Referal ziyaretçi sayısında gereken sayılara ulaşmak sistemi kurar kurmaz mümkün olmayacaktır. Bu nedenle biraz sabır ve emek gerekir. Ayrıca ortaklık bağlantılarını eklemek ve doğru şekilde çalışmasını sağlamak açısından başlangıç seviyesinde de olsa bir miktar kod bilgisine sahip olmak gerekebilir.

Ayrıca çoğu satıcının ödeme yapmak için belirlediği eşikler de başlangıçta ümit kırıcı olabilmektedir. Öngörülen eşiğe ulaşmak, ilk zamanlarda tıklamanın düşük olacağı düşünüldüğünde daha zor ve hatta can sıkıcı bir süreç anlamına gelebilmektedir. Ancak unutmamak gerekir ki, başaranlar hep sonunu getirme azim ve kararlılığında olanlardır.

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Affiliate Marketing yapmak için bir blog sayfanızın olduğunu kabul edelim. Bu alanda iki farklı şekilde reklam yayınlamak mümkündür. Bunların birincisi, görsel yapısı güçlü bir banner kullanmak, ikincisi ise doğrudan içeriğe bağlantı eklemek olabilir. Her iki yöntemde de bağlantının tıklanması ile satıcı sayfasına gidilir ve anlaşmanın türüne göre gerçekleşen etkinliğin bedeli ortağın hesabına ilave edilir.

Affiliate Marketing’in Püf Noktaları Nelerdir?

Affiliate Marketing’in püf noktaları arasında en önemli husus, niş bir ürün veya alan yakalamaktır. Aranan, tercih edilen bir ürünü bulup doğru bir kanalda pazarlamak en hızlı ve en kesin para kazanma yolu olacaktır. Ancak bu her zaman mümkün değildir. Bu nedenle özgün ve ilgi çekici içerikler oluşturmak son derece önemlidir. Gerek sitenin içeriği gerekse eğer varsa reklam yazıları, yüksek kalitede yazılmış olmalıdır.

Kaliteli içeriğin arama sonuçlarında üst sıralara çıkması için bazı optimizasyon çalışmaları da yapmak gerekir. SEO olarak bilinen arama motoru optimizasyonu, site sahipleri için en faydalı çalışmalar arasında sayılabilir. Bu sayede daha fazla kişiye erişmek ve geliri arttırmak mümkün olacaktır.

Satış ortaklığı ile para kazanmanın en önemli ayaklarından birisi de verimli ve etkin bir sosyal medya kullanıcısı olmaktır. Aktif kullanıcılarla oluşmuş bir takipçi kitlesine yazılan içerikleri bildirmek ve oradan elde edilecek trafik ile çok daha fazla ziyaretçi sayısına ulaşmak akıllıca bir davranış olarak kabul edilebilir.

Affiliate Marketing Örnekleri

Amazon Associates, Shopify Affiliates, eBay Partner Network, Alibaba ve Booking dünya genelinde isim yapmış ve ortaklarına önemli gelirler elde etme imkânı sunmuş dev organizasyonlardır. Bunlara ilave olarak Türkiye’de Trendyol, özellikle sosyal medya kanalı üzerinden influencer olarak adlandırılan ama temelinde tam anlamıyla Affiliate Marketing örneği olan bir sistemi başarıyla uygulamaktadır. Ayrıca Gittigidiyor, Hepsiburada, Sanalpazar ve GCM Partner, diğer başarılı yerli örnekler olarak karşımıza çıkmaktadır.

En İyi Affiliate Marketing Siteleri

Bazı siteler belli alanlara ve sektörlere yoğunlaşmış olup ekonomi ve finans, sağlık ve sağlıklı beslenme, gezi, seyahat ve tatil blogları gibi bazı özel sayfaların kendi alanlarına reklam veren satıcılardan bağlantı almaları daha kolay ve etkili sonuçlar vermektedir.

Bu şekilde özel sitelerin veya reklam verenlerin yanında her konudaki bloglara reklam veya bağlantı veren hem yerel hem de küresel satış siteleri, abonelik başına ödeme yapan çeşitli internet sayfaları bulunmaktadır. Bu tarz siteleri internet üzerinde yapılacak küçük çaplı bir arama ile bulmak ve içlerinden en iyi imkanlar sunan ve size uygun görüneni ile anlaşmak mümkündür.

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

1 Yorum Mevcut

  1. İyi bir kazanç için güzel trafiğe ihtiyacınız olacaktır, güzel içerik olmuş başarılı. Emekleriniz boşa gitmemesi için iyi bir affiliate sitesi seçmenizde fayda var.

Yorum Yazın