in ,

Adsense Nedir? Nasıl Para Kazandırır?

Gelişen internet sektörü ve gün geçtikçe artan web sitesi sayıları artık insanları internetten para kazanmaya daha meyilli hale getirdi. Adsense Nedir? Reklam yayıncılarını bir çatı altında toplayarak, Google Adwords üzerinden reklam veren kişilerin reklamlarını, web sitelerinde yayınlama olanağı sunuyor. Web sitelerinde Adsense reklamı yayınlayan site sahipleri almış oldukları tıklamaya göre kazanç elde edebiliyorlar.Bu reklamları sitede yayınlayabilmek ve kazanç elde edebilmek için ilk önce Adsense kaydı oluşturmak gerekiyor. Adsense, Türkçe de dahil olmak üzere 37 farklı dili desteklemektedir. Bu alanda da kullanıcılar için bir kolaylık sağlamaktadır.

Google Adsense Kaydı ve Yönetimi

Adsense’e http://www.google.com/adsense adresinden girerek kayıt oluşturabilirsiniz. Kayıt sırasında reklam verilmesi istenen sitelerin girileceği bölüme birden çok giriş yapabilirsiniz. Google, vereceğiniz bilgilere göre başvurunuzu inceleyeceğinden bu bölümde reklamların yayınlanacağı URL olmalıdır. Daha sonra dil seçeneği gelmektedir. Bu kısımda belirteceğiniz dil yine web siteniz dili olmalıdır.

Başvuru aşaması bittiğinde Google bir süre sonra ilgili mail hesabınıza başvurunuzun durumu ile ilgili mail göndererek bilgilendirme yapar. Bu süre için net bir şey söylemek doğru olmaz çünkü 2 günde de sonuç gelebilir 2 hafta da bu tamamen Google’ın insiyatifine kalan bir durumdur.

Başvurunuzun onaylanmaması halinde Google, konu ile ilgili detaylı bir açıklama yapmaktadır. Sorunun ne olduğu, hesabınızın neden onaylanmadığı ve bu durumda neler yapabileceğinize dair detaylı bir mail gönderir.

Onaylanan başvurularda ise Adsense paneli açılır. Bu panele, kullanmış olduğunuz ve başvuru yaptığınız mail adresinizin kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapabilirsiniz. Açılan anasayfada günlük, bir önceki gün, son 7 haftalık ve son 28 günlük kazançlarınızı ve her bir periyot için bir önceki döneme ait kazançlarınızı görebilirsiniz. Ayrıca günlük sayfa görüntülenme sayısını da bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

adsense-hesap-yönetimi

Nasıl Para Kazanmaya Başlarım?

Genel olarak bahsetmek gerekirse, Adsense başvurunuz onaylandıktan sonra web sitenizde, bloğunuzda ya da Youtube kanalınızda yayınlanacak olan reklamlar ile ilgili gerekli filtreleme ayarlarını yaptıktan sonra ilgili reklamlar görüntülenmeye başlayacaktır. Bu filtreleme işlemlerinde; içerik platformunuzda, yayınlanacak olan reklamlar için içerik filtrelemesi yapabilirsiniz (Örn; spor, oyun, haber,teknoloji..vs gibi) ya da diret olarak içerik platformunuzda, reklamının olmasını istemediğiniz bir sitenin URL’sini de engelleyebilirsiniz. (Rakip firma reklamlarının engellemesi gibi)

Bu ayarlamaların sonucunda sitenizin trafiğine göre bu reklamlar tıklandıkça, siz de tıklama başına belirli miktarda kazanç sağlarsınız. Bu kazancınız reklam veren kişinin tıklama başı maliyetine göre 0,10krş’ta olabilir 0,90krş’ta. Bu tamamen reklam veren ile ilgili bir durumdur.

Kazançlarımı Nasıl Alabilirim?

Adsense reklamlarından elde ettiğiniz kazançları, Adsense anasayfasında günlük, haftalık ve aylık olarak görebilirsiniz. Anasayfa üzerinde sağ üst kısımda “Ödeme Görüntüleri” sekmesine tıklayarak, hak edilen kazancınızı, ödemelerinizi almanız için tanımlamış olduğunuz ya da tanımlayacağınız hesabınız ile ilgili bölümü ve alt kısımda detaylı olarak gelir ve gider tablosunu görebilirsiniz.

Adsense’nden ödeme alabilmeniz için kazancınızın en az 200 TL olması gerekmektedir. Bunun altındaki kazançlar için Adsense ödeme yapmaz. Sol tarafta bulunan “Ödeme Ayarları” sekmesine girerek hesap bilgilerinizi tanımlayabilir ve ödemenizi alabilirsiniz.

adsense-para-çekme

Google Adsense Hesabım Banlandı !

Google’ın pek çok servisinde olduğu bu Adsense de manipülasyona açık bir yapıya sahiptir. Ancak Google getirmiş olduğu kurallar ve bu kuralları denetlemesi için oluşturmuş olduğu algoritması ile kötü kullanımların önüne geçmeye çalışmakta ve bu kurallara uymayanlara ceza vermektedir. Sizlerde büyük emeklerle oluşturduğunuz Adsense hesabınızın banlanarak elinizden gitmesini istemiyorsanız bu kuralları dikkat etmelisiniz. Peki, Google Adsense hesabınızı neden banlar;

 • Aynı IP üzerinden çok fazla tıklama olması,
 • Kumar ve kumarhane içeriği olması,
 • Adult, şiddet, nefret gibi içerikler olması,
 • Telif hakkı olan ürünlerin yasaklı bir şekilde satılmasında ve kullanılması,
 • Alkollü içeceklerin ve tütün mamulleri gibi içeriklerin oluşturulması gibi her türlü yasaklı, yasadışı ve kötüye kullanım durumlarında hesabınızın ban yeme ihtimali çok yüksektir.

Banlanan hesabınız için Adsense ile iletişime geçerek, konuyu açık ve net bir şekilde anlatın. Akıcı bir ifade kullanın, nazik ve kibar bir dil kullanın. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra konu ile ilgili Google sizlere mutlaka geri dönüş sağlayacaktır.

Google Adsense’den Para Kazanmanın İpuçları!

Adsense hesabınızı içerik ürettiğiniz birçok platforma bağlayabilirsiniz. Bunlar kişisel web siteniz, kendi yazılarınız yer aldığı bloğunuz, videolarınızı yayınladığınız Youtube kanalınız olabilir. Eğer Adsense üzerinden para kazanmak istiyorsanız çok iyi bir içerik üreticisi olmanız gerekmektedir. İlgi çekici içerikler hazırlayarak, kullanıcıları sitenize ya da kanalınıza çekmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte trafiğiniz artacak ve yayınlanan reklamlara tıklamalar artacaktır. Adsense hesabınızın daha fazla kazandırması için bu doğrultuda çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Nedir bunlar;

 • İçerikleriniz için en uygun hedef kitleyi belirleyin.
 • İçeriklerinizi mutlaka sosyal medya hesaplarınızda paylaşın.
 • Eğer bir web sitesi için çalışıyorsanız SEO çalışmalarına önem verin. Gireceğiniz içeriklerin SEO uyumlu olmasına özen gösterin.
 • Youtube kanalı için çalışıyorsanız eğer gerekli tüm ayarları en iyi şekilde optimize edin.
 • Çeşitli platformlara üye olarak içeriklerinizi orada yayınlamaya çalışın.
 • Forumlarda ilgili kategorilerde içerikleriniz ile ilgili konular açın. Tabi forum kurallarını göz ardı etmeyin.
 • Reklam alanlarınızı iyi belirleyin. İçeriklerinizi reklamlarla boğmayın yada göz önünde olmayan yerlere reklam koymaktan kaçının.
 • Sitenizin içeriğine ve hedef kitlenizin yapısına uygun reklam filtrelemesi yapın. (Spor ile ilgili bir siteye kadınları ilgilendiren reklamlar almamak gibi)

Google Adsense’den çok ciddi gelir elde eden siteler bulunmaktadır. Sizlerde bu siteler gibi kazançlar elde edebilirsiniz. Ancak unutmayın ki Adsense sabır ve disiplin işidir. Yaptığınız her hamlede bir sonraki hamlenizi düşünerek sabırlı ve birbiriyle tutalı çalışmaların yapmalısınız. İçeriklerinizi nakış gibi işlemeli ve her zaman özgün olmalısınız. Tüm bu kurallar çerçevesinde sizlerde Adsense ile para kazanmaya başlayabilirsiniz.

2 Yorum Mevcut

Yorum Yazın
 1. Tamam kardeş bunlarda sıkıntı yok benim öğrenmek istediğim örneğin sitemi günde 500 kişi ziyaret etse reklamlara 100 kişi tıklasa ben bundan ne kadar kazanırım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yıkılmayan Kale E-Posta Marketing

.htaccess Nedir? .htaccess İçin Önemli İpuçları