6- Derleyicilerin Kapatılması

Sunucuya zarar verme amacı ile kullanılan bir çok exploit , çalışabilmek için C ve C++ gibi derleyicilere ihtiyaç duyar , dolayısı ile son kullanıcıda bu iznin olması bir bombanın üzerinde çalışan sunucu gibidir. Bu derleyicileri devre dışı bırakmak için Compiler Access bölümüne erişmeli ve Disable Compilers butonuna tıklamalısınız. Bu durumda derleyiciler sadece cpanel kullanıcısı için derleme işlemi yapabilecektir. Farklı bir kullanıcıya da bu hakkı vermek istiyor iseniz Allow specific users to use the compilers bağlantısına tıklayıp kullanıcı seçebilirsiniz.

whm-cpanel-güvenliği

1 2 3 4 5 6 7 8
Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

58 Yorum Mevcut

 1. cpanelmuptelası Yanıtla

  Ayhan beye teşekkür ederiz. Süper yazı. Lütfen CPanel hakkında yazmaya devam edin.

 2. Ayhan hocam, dün sizden aldığım reseller hostingin şimdi güvenliğini kontrol ettim pek fazla bişey bana bırakmamışsınız gerçekten güvenliğiniz iyi, ekstradan bir kaç adım daha yaptım. Makale için elinize sağlık

 3. Teşekkürler,
  WHM’de Update Server Software seçeneği var. 2. adım anlattığınız “Sistem Güncellemeleri” ni buradan yapabilir miyiz?
  Ayrıca bu güncellemelerin otomatik olmasını sağlayabilir miyiz? Sağlayamazsak ne sıklıkta güncelleme gerekir?

  • Tam olarak aynı şey değil , whm üzerinden yapılan Update Server Software işlemi örneğin kernel i güncellememekte , sadece whm cpanel in ihtiyacı olan paketleri güncellemekte , dolayısı ile yum update komutunu kullanmanız daha doğru olacaktır. Sıklığına gelince haftada ya da iki haftada bir kullanmanız yeterli olacaktır, fakat bazen önemli güvenlik duyuruları yapılır ve bunu takip edebileceğiniz link yazıda verilmişti , eğer takip ediyor iseniz bunlara istinaden de güncelleme başlatabilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek evet otomatik yapabilirsiniz , whm panelde Update Preferences bölümünü kullanabilirsiniz , ancak yum update için otomatik bir bölüm yok , zaten ssh üzerinden manual yapmanız daha uygun olabilir çoğu durumda. (örneğin çekilrdek güncellemelerinde küçük tutulan /boot alanını dolması ve farketmemenize sebep olabilir) , iyi çalışmalar.

 4. 12- Csf (ConfigServer Secure Firewall)

  Bu eklentiyi kurup aktif ettikten sonra tüm web sitelerine erişim gidiyor ve load birden 70-80’lere çıkıyor eklentinin derlemesi ile ilgili bir makale yayınlayabilir misiniz? Ya da sorumun altına yazarsanız sevinirim.

 5. Şimdi güvenliğini kontrol ettim pek fazla bişey bana bırakmamışsınız gerçekten güvenliğiniz iyi, ekstradan bir kaç adım daha yaptım. Makale için elinize sağlık

 6. Paylaşımınız için teşekkürler , Cpanel Güvenlik ailesi olarak yazılarınızı ilgiyle takip ediyor ve kullanıcılarımız için eksiksiz uyguluyoruz.

 7. Valla su IP engelleme olayi harikaymis, gerisini sunucu isleriyle ugrasan arkadasimiz halletmis zaten, IP engellemesinide muhtemelen kendi icin yapmadi 🙂 ama bir kendini birde benimkini eklese iyi olurmus. Harika bir makale olmus, emeginize saglik…

Yorum Yazın