in , ,

12 Adımda WHM cPanel Güvenliği

cPanel , Linux tabanlı sunucular üzerinde çalışan , bir grafik arayüzü olan ve web sitesi barındırma işlemlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış, hosting kontrol panelidir. Üzerinde sunucuyu, bayilerinizi ve son kullanıcılarızı yönetebilirsiniz. Bir çok otomasyon aracı ile yönetimi kolaylaştırabilir ve API’ si üzerinden entegre yazılım geliştirebilirsiniz.Kolay kullanımı ve yaşayabileceğiniz problemler için internet üzerinde çok fazla yardım yazısı olması bu paneli en çok tercih edilen panel haline getirmiş durumda fakat standart ayarlar ile kurup bıraktığınızda dışarıdan gelebilecek tehditler için yeterli hazırlığınız yok demektir. Bu konumuzda 12 basit adımda panel ve sitelerinizin güvenlik puanını nasıl arttırabileceğinizi basit bir dille aktarmaya çalışacağım.

 

1- Whm Cpanel Güncellemeleri

Cpanel kurulu sunucular için belli belirsiz aralıklar ile panel güncellemeleri hazırlanır. Panele yeni eklenen bir yetenek, panel üzerinde ortaya çıkan bir güvenlik açığı ya da bir bug güncelleme gerektirir. Eğer sunucunuz üzerinde panel güncelleştirmelerini otomatik al seçeneği aktif ise farklı bir şey yapmanıza gerek yoktur fakat bu seçeneği kapalı tutuyor iseniz aşağıdaki komutu SSH üzerinden çalıştırarak panel güncelleştirmelerini tek komut ile yükleyebilirsiniz. Belki ilgisiz olabilir ama bir örnek ile açıklamak gerekir ise evinize bir çelik kapı aldığınızı düşünün, aldığınız firma diyor ki “bu kapının daha iyisini ürettik ayrıca daha güvenli, evinize kadar da getirdik, takmak ister misiniz, üstelik bunun için ücrette almıyoruz.” Yine de istemeyen olur mu? Güvenli bir sunucu için lütfen güncellemeleri ihmal etmeyiniz. Bu madde ile ilgili bir diğer tavsiyem ise http://cpanel.net/category/security/ adresini günlük olarak takip etmenizdir.

SSH üzerinden çalıştırabileceğiniz komut : /scripts/upcp –force

whm-cpanel-güvenliği

Aynı işlemi WHM üzerinden yapmak isterseniz aşağıdaki bölümü kullanabilirsiniz.

whm-cpanel-güvenliği

WHM cPanel güncellemelerini sistemin otomatik olarak algılaması ve yüklemesi için aşağıdaki bölümü kullanabilirsiniz. Önerilen ayarlar aşağıdaki gibidir.

whm-cpanel-güvenliği

 

2- Sistem Güncellemeleri

Paneliniz ne kadar güncel olursa olsun eğer işletim sisteminiz güncel değilse güvenlikten bahsedilemez. Bunu Windows’ta yer alan Windows Update’e benzetebilirsiniz. Linux sistemi güncellemek için SSH ile sunucunuza erişmeli ve aşağıdaki komutu çalıştırmalısınız. Bu işlemi yapmaktan çekinmeyiniz çünkü zaten cpanel güncellenmemesi gereken paketleri kendi içinde exclude etmekte.

SSH üzerinden çalıştırabileceğiniz komut : yum update

Size güncel bir kernel olup olmadığını yazacak ve sonrasında Yes ya da No şeklinde onay sunacaktır. Y harfine basarak kurmasını onaylayabilirsiniz. Aşağıda örnek güncellemeyi görebilirsiniz.

whm-cpanel-güvenliği

Web Server Tipleri ve Fark Yaratan Unsurlar

Blog Yazarlığı ve Sosyal Medya İlişkisi